Kredi Ustam
Bankomat (ATM) Kartı Üzerinde Şube Kodu Nerede Yazar? | YAZIYI OKUYUN

Anasayfa > Bankacılık > 5 Başlıkla Kredi Ve Kredi Kartı Ekstre Erteleme (ATLATMA)

5 Başlıkla Kredi Ve Kredi Kartı Ekstre Erteleme (ATLATMA)

Tarih: 01.07.2019
Güncel: 28.10.2019
kredi ekstre atlatma

Günümüzde hemen hemen herkez kredi kartı sahibi, zira 18 yaşını doldurduğumuz gün, birde düzenli gelirimiz var ise tüm bankalar tarafından sıklıkla aranarak kredi kartı talebimiz olup olmadığı sorulur ve başvuruları telefon yoluyla alınır. Sonrasında kredi kartımız elimize ulaşır yavaş yavaş borçlanmanın ne demek olduğunu yaşayarak anlamış oluruz. Tabi bu borçları ödemede zaman zaman zorlandığımız durumlar yaşayabiliriz. Bu durumda borç erteleme yollarını araştırırız, peki, Kredi Kartı Borcu Erteleme işlemi nedir ve nasıl yapabiliriz. Tüm bu soruların cevapları aşağıdaki yazımızda sizlerle paylaşıyor olacağız.

Bazı zamanlar  bir ev ve  araç satın almak isteyerek ve kredi kartını kullanırız ve kredi başvurusu yaparak kredi kullanabiliriz. Ödeme vadelerinde gelirimizin azaldığı durumlar oluşabiliyor ,bu durumda da kredi kartı ekstre erteleme yolları ve kredi erteleme arayışına giriyoruz. Taksit dondurma nasıl olur? Borçlarımı nasıl öteleyebilirim? bu sorularının cevaplarını arıyoruz. Peki normal şartlarda düzenli bir şekilde ödediğimiz ve planımızda olmayan bir durumla karşı karşıya geldiğimizde ve ödeme yapamayacak durumla karşılaştığımızda ekstremizi nasıl erteleyebiliriz.

Kredi ve kredi kartı borçlarını ödeme vadesinde ödememiz durumunda icra durumuna düşeriz. Bu icra işlemine gelmeden önce kredi ise yapılandırmamız kredi kartı borcumuz ise ekstre erteleme yollarına başvurmamız gerekmektedir.

Kredi Kartı ve Kredi Borcu Erteleme Ne Demek, Ekstre Atlatma Nasıl Yapılır?

Bankalar, genellikle kredi kartı ve kredi borcu ertelemelerine taksit atlatmalarına ve molalara  olumlu yaklaşmayabilirler tabi bunun yanında bazı bankalarında bu konu ile alakalı kampanyalarıda mevcuttur, özellikle kredi kartları ile ilgili mola ver , ekstre atlat,ekstre dondur gibi sıralanabilir. Bu sebeptendir ki kredi veya kredi kartı ödeme güçlüğünüz olduğunda aşağıdaki adımları izleyerek taksitinizi bir veya birkaç  ay, yada kredinizi öteleyebilirsiniz;

  • Öncelikle ilgili bankanın müşteri hizmetlerine ulaşarak taksit öteleme ile ilgili bir kampanyalarının olup olmadığını öğrenmelisiniz.
  • İkinci adım olarak ötelediğiniz tutar için ödeyeceğiniz masraf, faiz vb giderlerin tutarını öğrenmelisiniz ve buna göre karar verebilirsiniz. Çünki krediyi kullanırken imzaladığınız bir dolu evrak içerisinde  gecikmelerde uygulanacak faiz oranları, masraflar ve belli yaptırımlar mevcuttur. Bu sebeple bankanızın size söyleyeceği her cümle önemlidir.

Kredi Kartı ve Kredi Borcunu Yapılandırarak Ötelemek İçin Çok Önemli Bilgiler

Borcunuz olan bankanız ile öteleme veya erteleme konusunda görüştünüz, dilekçe verdiniz fakat işler umduğunuz gibi gitmedi ve erteleme başvurunuzdan olumlu bir sonuç çıkmadı, bundan sonraki süreciniz şöyle olabilir; başka bir bankaya borç yapılandırma ile ilgili kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Borç yapılandırma kredilerini veren bankaların genel isteği borcunuz olan banka bakiyesinin kapatılmasıdır. Örneğin, Yapılandırma kredisi başka bir bankaya yapılandırma kredisi başvurusu yaptınız ve onaylandı. Paranız hesabınıza blokeli olarak aktarılır ve borcunuzu ödemeniz dışında farklı amaçla parayı kullanamazsınız.

Yeni kullandığınız kredi ile önceki kredi borçlarınız tamamen kapatılarak diğer bankaya daha uzun vadeli olarak borçlanmış olursunuz. Böylece de yüksek tutarda olan taksitleriniz hem daha düşük seviyelere düşmüş olur hem de ödeme güçlüğünüzü bu sayede aşmış olursunuz. Pek tabi, bu durumda da ödeyeceğiniz faiz rakamları bankanın belirlediği oranlarda artmış olacaktır. Yapılandırma kredisini kullanmadan önce bu krediyi kullanmak son çareniz mi son birkez gözden geçirmeniz faydalı olacaktır.

Hangi Bankalarda Ekstre Erteleme Yapılabilir?

 Borçlarınızı erteleyebilmeniz için bazı bankaların ertelemeler ile ilgili kampanyalarının olduğunu yukarıdaki yazımızda belirtmiştik. İşte hangi bankalar borç ertelemesi yapar aşağıda belirtelim;

Ziraat Bankası Ekstre Erteleme İşlemi;

Ziraat Bankasının kredi kartı olan bankkart combo kredi kartında ekstrenizin yüzde ellisi ödendiğinde kalan ekstre borcunuzu bir ay öteleme hakkına sahipsiniz. Ziraat bankasının bu özelliğine katılım müşteri bazlı olduğundan, bir yıl içesinde en çok 2 kez faydalanılabilir. Kredi kartınızda herhangibir otomatik ödeme talimatı mevcutsa kampanyadan yararlandığınız ay için fatura tahsilatı gerçekleşmeyeceğinden faturanızı elden ödemeniz daha garanti olacaktır.

Garanti Bankası Kredi Kartı Ekstresi Atlatma;

Garanti bankasına ait kredi kartlarınızın ekstrelerini , Ekstre Atlat ürününden faydalanarak gelecek dönemde ödeyebilirsiniz., Kredi kartı borçlarınızı kolaylıkla erteleyebilmeniz için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Bonus flaş uygulamasından ertelek istediğiniz kredi kartınızı seçip hesap özetim kısmında görülen “ekstre atlat” butonunu işaretleyerek talepte bulunabilirsiniz.
  • Granti BBVA internet bankacılığı aracılığıyla, Kartlar bölümünden borç ödeme alanında yer alan ekstre atlat adımı ile başvuru yapabilirsiniz.
  • 444 0 333 Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri hattını arayarak ekstremi atlatmak istiyorum dediğinizde yönlendirilen talimatları uygulayarak ekstrenizi atlatabilirsiniz.
  • Kısa mesaj yolu ile de ekstre atlama işlemi yapabilirsiniz yapmanız gereken “ATLAT” yaz bir boşluk bırak ve kartın son 6 rakamını 3340 a gönder. Ekstre atlatma talabiniz alınmış oluyor.
Akbank Kredi Kartı Alışveriş Ödemesi Erteleme;

Akbankta axess kartı olanlar alışverişlerini erteleme iste özelliği ile 3 ay için erteleyebiliyorlar. Bu erteleme işlemi için banka hiçbir ücret talep etmiyor.Erteleme talebinizi Akbank müşteri temsilcisinden veya şubeye giderek , yahut telefon şubesinden kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Yukarıda örnek olarak 3 bankanın ekstre erteleme ürünlerinden bahsettik fakat tüm bankaların buna benzer ekstre erteleme kampanyaları mevcuttur. Umarız hiçbir zaman ekstre erteleme için yukarıdaki bilgilere ihtiyacınız olmaması dileğiyle.

Kredi Sözleşmelerindeki Borç Erteleme İle İlgili Yasal Maddeler

Bankanızın, kredinizi ertelemek zorunda olmadığını anlatmıştık. Bu konuda sizin imzaladığınız sözleşmelerde bulunan sorumluluklarınız, genel olarak sözleşmelerde ‘’kredi sözleşmesinde, olağanüstü bir durum yaşanmaz ise, farklı bir talep doğrultusunda yeni bir madde eklenmez ise, her türlü kredi paketinde kredi erteleme söz konusu değildir.’’şeklinde geçer. Ancak, son günlerde Resmi Gazete’de yayınlanması ile birlikte kesinleşen yönetmelikte kredi çekme tarihiniz 27 Eylül tarihinden önce ise, yapılandırma yapılması gerekli görüldü.

İlgili İçerik : Kart Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Bu yönetmeliğin içeriğinde, daha önceden çekilmiş kredilerin ödenememesi durumunda, 72 ay’a kadar uzatılabilinecek bir yapılandırma yer aldı. Böyle bir durumda çektiğiniz kredi tarihi, yönetmeliğin yayınlanma tarihinde önce ise bankanıza başvurarak bu talebinizi iletebilirsiniz. Bu talebi iletmek önce bilmeniz gereken şey ise, bankaların yapılandırma yaptığı durumlarda faiz oranlarını kendileri belirleyecektir.

Ekstra faiz oranları ile karşılaşmamak için bankanız ile yapacağınız görüşmede pazarlık yapmanız gerekebilir. Sıkı bir pazarlığa oturduktan sonra belirli faiz oranlarında kredi borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Erteleme söz konusu olmasa da yapılandırma yaptırdığınız zaman borçlar daha fazla taksit sayısına bölüneceği için ödemeniz daha kolay olacaktır. Başka bankalara başvurmanıza ya da dilekçe yazıp uzun prosedürlere katlanmanıza gerek kalmayacaktır.

Kutay DEMİRCİ / Finans Uzmanı
5 Başlıkla Kredi Ve Kredi Kartı Ekstre Erteleme (ATLATMA)
Finans ve krediler ile alakalı güncel içeriklere meraklı ve araştırdığı yazıları bloğunda eğitici ve öğretici şekillerde yayınlayarak , blog ziyaretçileri ile paylaşmayı sever. Kredi skoru ve banka kredileri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorunlarınızı soru cevap sayfamızdan ve makale altındaki yorum formları ile sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git