• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

KKB (Findeks) Notum Hatalı Nasıl İtiraz Başvurusu Yapabilirim?

KKB (Findeks) Notum Hatalı Nasıl İtiraz Başvurusu Yapabilirim?

Tüm banka ödemelerimi düzenli yapıyorum ama KKB notum 800 puan yani kötü gözüküyor kredi notuna nasıl itiraz edebilirim diyen tüm kişiler bu makalemde aradığı her şeyi bulabilecek. Sizlere KKB itiraz başvurusu için izleyeceğiniz adımları, ve skorunuzu düzeltmek için iletişim adreslerini ele alacağız.

Eğer sizler tüm kredi kartı ödemelerinizi ve kredi ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız ve herhangi bir gecikmeniz yok ise KKB notunuzun 800 puan çıkıyor olması gerçekten bir hatayı gösteriyor olabilir. Çünkü 800 puan “riskli grup” olarak adlandırılan puan aralığı olduğundan itiraz etmemiz gerekecektir. Sizlere birazda KKB nedir, bunun hakkında bilgi vermem gerekirse, Kredi Kayıt Bürosu’nun kısaltılmış olarak tanımlanan adı ise baş harfleri olan KKB’dir.

KKB Nedir?

Bildiğiniz gibi Ticaret hayatında işletmeler alışverişlerinde kredi ürünler, çek koçanları, senetler ve ve benzeri değerli evraklar ile ödeme yaparlar fakat bu çekler zamanında ödenmeyebilir yada tam gününde ödenebilir. Bu işlemler çok yakın bir zamana kadar ölçülebilir bir boyutta değildi. Kredi Kayıt Bürosu sayesinde artık bu işlemlerin hepsi ölçülebilir ve tüm ticari işletmeler için derecelendirilebilir olmuştur. Sadece ticari işletmeler için değil kişisel olarak da bireylerin bankalardan kullanmış oldukları kredi kartları, kredileri, ve benzer ürünleri kullanıp geri ödemelerini nasıl yaptıkları veya yapmadıklarının bir analizi tutulmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Kişinin hangi bankada kaç kredi kartı var,
 • Kişinin kaç bankada kredi mevduat hesabı var,
 • Bireyin hangi bankada kaç tane bireysel ve konut kredisi hesabı var
 • Tüm bu hesapların taksitleri zamanında mı ödenmiş gecikme olmuş mu, olmuşsa kaç gün olmuş

İşte tüm bu analizlerin tutulduğu ve yorumlandığı yere KKB (Kredi Kayıt Bürosu) diyoruz. Tabi bu analizler her ne kadar dijital ortamlarda yapılsa da bilgi alışverişi sırasında hatalar meydana gelebilir ve kredi notunuz hatalı veya yanlış olabilir. Bu hatalı skoru nasıl düzeltebiliriz şimdi buna bakalım.

KKB Notuna Nasıl İtiraz Edilir?

Bankayla tüm ödemeleriniz düzenli olmasına ve hiçbir para ihtiyacınız olmamasına rağmen acil bir nakit ihtiyacı duydunuz ve bankaya 20.000 TL gibi çokta yüksek bir rakam olmayan tutarda kredi başvurusunda bulundunuz ve başvurunuz onaylanmadı! Şaşırmış olmalısınız öyle değil mi? Kim olsa şaşırır kredi geçmişinizden ve geri ödemelerinizden eminseniz bu bir KKB notu hatasından dolayı başınıza gelmiş olabilir. Genelde bunun açıklaması elde edilen gelirin yetersiz olması fakat durum biraz bundan farklı… Bunun sebebini size bir basit örnekle açıklayacağım.

Yakın zamanda bir yakınımız araba almak için bir kredi almak istedi fakat kredisi onaylanmadı sebebini sorguladığımızda KKB (Findeks notu’nun) yetersiz olduğu banka müşteri temsilcisi tarafından bildirildi. Aslında bu arkadaşın hiçbir zaman bankalara gecikmiş bir ödemesi bulunmuyor ve bankalara kredi kartı borcu da yoktu! Hassas bir kişi tüm ödemelerini günü gününe yapar bir gün bile aksatmaz, ayrıca maaşı da hatırı sayılır bir para 6.000 TL gibi. Hemen bir KKB itiraz başvurusu yaptık.

Sonuç mu ne oldu? Sonuç 750 puan gözüken ve en riskli grupta yer alan notu, itiraz başvurusu kısa sürede cevaplanarak Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzeltildi ve 1600 puan gibi yüksek bir KKB notuna çıkarıldı. Şimdi size bu yöntemi nasıl yaptık anlatacağım.

Direk en yetkili merci olan “Kredi Kayıt Bürosu” resmi internet adresi “https://www.kkb.com.tr/teyit-itiraz” üzerinden anlatımıma devam edeceğim. Büronun bu adresi üzerinden hem KKB itiraz başvurusu yapabiliyorsunuz daha evvel aldığınız bir Risk Raporu teyidi sorgulayabiliyor ve yine önceden yapılan bir itiraz başvurusunun son durumunu sorgulama yoluna gidebiliyorsunuz. Maddeler halinde sunmam gerekirse;

 • KKB raporu itiraz başvurusu
 • Risk raporu teyit etme
 • Risk raporu itiraz başvurusu sorgulama

tüm bu işlemleri yapmanız mümkün. Vermiş olduğum linkten ilerleyerek başvuru işleminizi ücretsiz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

kredi notuna itiraz etme yolları

KKB İtiraz Başvurusu Ve Sorgulama Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

KKB (Findeks) notuna itiraz ederken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var, benim için en önemlisi eğer rapor tarihiniz üzerinden 1 ay (30 gün) geçmiş ise bu risk raporuna itiraz etmeniz mümkün olmuyor sistem bunu kabul etmemektedir. Bu yüzden itiraz başvurunuzu yapacağınız zaman raporun alınma tarihine dikkat etmelisiniz.

Başvuru esnasında sizden istenecek olan “Referans Numarası” elinizdeki mevcut raporunuzun sol üst köşesinde bulunan numaradır. Eğer raporunuzu E-Rapor sistemleri yani otomatik sistemler üzerinden internetten almış iseniz referans numaranız 11 Haneli bir rakam olmalıdır, diğer yöntemler yani bankalardan çıktı veya farklı yöntemlerle almış olduğunuz KKB raporlarınız için 10 haneli bir rakam olacaktır. KKB itiraz formunu doldurmak için aşağıdaki bilgilere sahip olmalısınız;

 • Rapor Referans No
 • T.C. Kimlik Numarası
 • Elektronik Posta Adresi

bilgileri doğru bir şekilde doldurup gönderdiğinizde KKB itiraz sonucu e-posta adresinize bir takip numarası ve bilgilendirme şeklinde gönderilecektir.

Başvurunuzu sorgulamak için ise yine size verilen referans numarasını kullanmanız gerekmektedir. Referans numarası girildiğinde tüm başvurularınız ve sonuçlarınız listelenmiş olacak. Bunu yapabilmek için ise buradan ilerleyebilirsiniz.

KKB Notuna İtiraz Ettiğimde Findeks Notuna İtiraz Etmiş Olur Muyum?

Sevgili arkadaşlar Findeks notu ve KKB notu zaten aynı şeylerdir bunu karıştıranlar olabilir Findeks yapısı KKB tarafından oluşturulan bir online bir internet sitesi ve buradan çeşitli hizmetler sunulmaktadır. Adresi ise https://www.findeks.com/ dur. Bu yüzden itiraz işleminizi yaptığınızda hem KKB, hem de findeks notunuza itiraz etmiş olacaksınız. Beş parçadan oluşan ve her bir parçanın temsil ettiği puan aralıkları şu şekildedir;

Findeks cetveli, 0 ile 1900 puan aralığındadır. 0-700 Arasında nota sahip olan kişilere kredi verilmez iken, 701-1099 Arasına bir çok banka işlemi yapılmasına izin verilebiliyor anlamına geliyor.1100 ve 1500 puana sahip kişiler uçuşa geçebilir çünkü tüm kredi kapıları hatta ön onaylı krediler bu kişilerin emrine amade diyebiliriz. 1500 ve 1900 arası nota sahip olmak oldukça zordur fakat sahip olan kişi sayısı da oldukça fazladır zaten bu kişilere bankalar özel kampanyalar ile borç para verme ve kredi olanaklarını önlerine sermektedir. Bu konuyu detaylı olarak kredi notunu neler etkiler başlıklı yazımızda detaylı olarak ele almıştım isteyen okurlarımız inceleyebilir.

KKB İtirazımı Elden Birebir Yapmak İstiyorum Nasıl İletişim Kurabilirim?

Bazı arkadaşlarımız KKB ile direkt olarak iletişim kurmak isteyebilir ve daha detaylı bilgiler almak isteyebilir. Bunun için büroya ulaşabileceğiniz adres ve iletişim bilgilerini sizler için yazımın sonunda ekliyorum.

Adres : Barbaros mahallesi Ardıç sok. Varyap Meridian F Blok Ataşehir / İSTANBUL

Müşteri İletişim Merkezi Telefon Numarası : 444 4 552

E-Mail adresleri : info@kkb.com.tr ve resmi “kep” mail adresi olan kkb@hs01.kep.tr bu maildeki tüm yazışmalar resmi nitelik taşımaktadır.

KKB notu hatalı olan kişiler itiraz başvurusu nasıl yapar ve hangi yollarla sorgular elimden geldiğince anlatmaya çalıştım sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ
 • Ahmet4 yıl önce
 • Kolay gelsin itiraz için istenilenleri doldurdum e posta tc girdim sonra kayıt referans numarası istedi yazdığım e postaya herhangi bişi gelmedi ne yapmam lazım