• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplaması yapılırken birden fazla faktör göz önüne alınır. Kredi notu hesaplamalarında kişinin geliri ve daha önceki borçlarındaki tutumu çok önemlidir. Kredi notu hesaplaması yapılırken kişinin en fazla ne kadar tutarda krediyi ödeyebileceği hesaplanır. ‘Kredi notu nasıl hesaplanır?’ sorusuna yanıt olarak çeşitli faktörler gösterilebilir. Kredi notu hesaplaması yapılırken şu faktörler göz önüne alınır:

 • Geçmiş kredi ya da kredi kartlarınızın ödemelerini düzenli yapıp yapmadığınız
 • Önceki kredi başvurularınızdan olumsuz yanıt alıp almadığınız almışsanız kaç kere aldığınız
 • Daha önce kredi başvurusu yapıp olumlu cevap aldığınız halde krediyi almama durumunuz ve bu durumun kaç sefer olduğu (eğer birden fazla sever kredi başvurunuz onay aldığı halde krediyi almamışsanız
 • Kredi kullanma sıklığınız da kredi notunuzu etkileyen faktörler arasındadır. Henüz hiç kredi kullanmayan birinin kredi notu 0’dır.
 • Yakın bir zamanda herhangi bir bankadan kredi almışsanız bu da kredi notunuzu etkileyen faktörler arasındadır.
 • Mevcut durumunuzdaki resmi borçlarınız kredi notunuzu doğrudan etkileyen ve bu borçların ödemesinin düzenli yapılmasının da dışında kaç ay vadede yapıldığı önemlidir.

E-devlet Üzerinden Kredi Notu Öğrenilir Mi?

E-devlet Üzerinden Kredi Notu Öğrenilir Mi

E-devlet üzerinden kredi notu öğrenmek mümkündür. E-devlet sitesi üzerinden kredi notunuzu öğrenebilmek için bazı eylemleri gerçekleştirmek gerekir. E-devlet üzerinden kredi notunuzu öğrenmek için sırasıyla şu adımları gerçekleştirmeniz gerekir:

 • E-devlet sitesine Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi kullanarak giriş yapmanız gerekir.
 • E-devlet sitesinde üst tarafta sol köşede bulunan arama motoruna Türkiye bankalar birliği yazarak aratmanız ve Türkiye Bankalar Birliği sayfasına geçiş yapmanız gerekir.
 • Türkiye Bankalar Birliği risk merkezi raporu başvurusuna girmeniz gerekir.
 • Risk merkezi raporu başvurusunda aldığınız son risk merkezi raporlarını görüntülemek yerine yeni başvuru yapmak istiyorsanız sağ üst köşede bulunan yeni başvuru butonuna tıklamanız gerekir.
 • Yeni rapor başvurusuna tıkladığınızda önünüze gelen iletişim bilgileri geçerli ise devam etmeniz gerekir.
 • Yeni rapor başvuru sayfası üzerinde iletişim bilgileri kısmında yazan telefon numaranıza gelecek rapor şifresini giriş sayfasına girmelisiniz.
 • Giriş sayfasından sonra raporunuzu görüntülemek için tekrar Türkiye Bankalar Birliği risk merkezi raporu sayfasına girmeniz gerekir.
 • Eğer raporunuz hazır ise sayfada raporu görüntüle butonu bulunacaktır bu butona tıklayarak rapora yönlendirilirsiniz.
 • Rapor görüntüleme sayfasına giriş yaparken tekrar telefonunuza SMS ile gelen şifreyi girmeniz gerekir.
 • Şifrenizi girdikten sonra risk raporunuzu incelemeye başlayabilir ya da sayfasının çıktısını alabilirsiniz.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu ne kadar yüksekse kredi başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimali de o kadar yüksektir. Kredi notu nasıl hesaplanır? sorusundan sonra en çok sorulan soru kredi notlarının ne anlama geldiğidir. Kredi notu aralıklarına göre risk seviyesi ve kredi başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimali belirlenir. Kredi notu aralıkları ve anlamları şu şekildedir:

 • Kredi notunuzun 0 olması demek daha önce hiç kredi kartı ya da kredi kullanmadığınız anlamına gelir. Kredi notunuzun 0 olması durumunda yüksek miktardaki kredileri alma ihtimaliniz düşebilir. Bunun sebebi daha önce hiç borç durumunuz olmadığı için borç alışkanlıklarınızın bilinmiyor olmasıdır.
 • Kredi notunuzun 1 ile 699 arasında olması son yıllar içerisinde bankalardan aldığınız kredi ya da kredi kartı ödemelerinizde usullere uygun davranmadığınızı gösterir. Bu durum karşılayamayacağınız kredileri alıp sonrasında ödeme yapamadığınız anlamına da gelir. Hatta kredi notu 1 ile 699 arasında olan kişiler çoğunlukla birden fazla kredi ya da kredi kartı ödemelerini çok fazla geciktirdiğinden ya da hiç ödeyemediklerinden dolayı haklarında dava açılan kişilerdir. Kredi notunuz 1 ile 699 arasında ise kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali sıfıra yakın durumdadır.
 • Kredi notunuz 700 ile 1999 arasında ise bunun anlamı hali hazırda düzenli olarak ödeyemediğiniz kredilerin ya da kredi kartlarının mevcut olduğu olabilir. Kredi notunuz 700 ile 1999 arasında ise kredi ya da kredi kartı başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali düşüktür.
 • Kredi notunuzun 1100 ile 1499 arasında olması uzak bir dönemde ödemelerini düzenli olarak yapmadığınız kredi ya da kredi kartı borçlarınızın olduğuna fakat yakın dönemde kredi ya da kredi kartı ödemelerinizde sıkıntı yaşamadığınız anlamına gelir. 1100 ile 1499 arasında olan kredi notlarında borç ödeme alışkanlığı yakın zamanda düzeldiği için gelir baz alınarak kredi ya da kredi kartı başvuruları sonuçlanır. Kredi notunuz 1100 ile 1499 aralığında ise risk durumunda olursunuz ve geliriniz ile sahip olmak istediğiniz kredi tutarı baz alınarak kredi başvurunuz değerlendirilir.
 • Kredi notunuzun 1500 ile 1699 arasında olması genel olarak borç ödeme alışkanlıklarınızın düzenli olduğuna işaret eder. Kredi notu 1500 ile 1699 arasında olması kişinin kredi ya da kredi kartı ödeme alışkanlıklarının düzenli olduğuna ek olarak sahip olmak istediği kredi tutarının da gelirine denk olduğuna işaret eder. Kredi notunuz 1500 ile 1699 arasında ise gelir durumunuza denk olan krediyi alabilme ihtimaliniz yüksektir.
 • Kredi notunuz 1700 ile 1900 arasında ise risk durumu çok düşüktür. Kredi notu 1700 ile 1900 arasında olan kişiler daha önceki kredi ya da kredi kartı ödemelerini usullere uygun yaparak sorun yaşamamış olan kişilerdir. Kredi notunuz 1700 ile 1900 arasında ise almak istediğiniz kredi tutarının gelir durumunuzun altında olma ihtimali çok yüksektir. Bu durumda belirlenen kredi tutarını alabilme ihtimaliniz çok yüksektir.

Özetle gelir durumunuza uygun krediyi alabilmeniz için kredi notunuzun 1500 üzerinde olması gerekebilir.

Kredi Notunun Düşmemesi İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kredi Notunun Düşmemesi İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Kredi notunun düşmemesi için bazı faktörlere dikkat etmeniz gerekir. Kredi notunuzun yüksek olması için öncelikli olarak yapmanız gereken kredi ya da kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemeniz gerekir. Kredi ya da kredi kartı ödemelerinizin son ödeme tarihlerinden 1 gün bile sonra ödeme yapmanız kredi notunuzu azaltır. Kredi notu hesaplanırken en yüksek notları alan kişiler aktif bir şekilde kredi kartı kullanan ve kredi kartı ödemelerini geciktirme olmadan yapan kişilerdir. Kredi notunuzun yüksek olması için dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör de onaylamayacağınız kredi ya da kredi kartlarına başvuru yapmamaktır. Eğer kredi ya da kredi başvurusu yapmış ve başvurunuz onay aldığı halde krediyi ya da kredi kartını almamışsanız ve bu durum birden fazla sefer yaşanmışsa bu kredi notunuzu olumsuz etkiler. Bu durumun kredi notunuzu olumsuz etkileme sebebi bu durumun uzmanlar tarafından şüpheli bir durum olarak algılanmasıdır. Bunlara ek olarak sürekli olarak borç alıyorsanız ve borcunuzu başka bir borç ile kapatıyorsanız da kredi notunuz olumsuz etkilenir. Bu durumlar göz önüne alınarak olumsuz durumları tekrarlamazsanız kredi notunuz yükselebilir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmek için öncelikli olarak kredi notunuzun düşmesine sebep olacak durumlardan uzak durmanız gerekir. ‘Kredi notu nasıl hesaplanır?’ sorusuna ek olarak en çok sorulan sorulardan biri kredi notunun nasıl yükseltileceğidir. Kredi notunu yükseltmek için nakit alışverişlerini tercih etmek yerine kredi kartından alışveriş işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak nakit paranızı banka hesabınızda tutmak da kredi notunuzu yükseltecek olan faktörlerden biridir.

Ayrıca Bakınız: Konut Kredi Şartları