• AMERIKAN DOLARI
  32,6412
  % 1,13
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,6085
  % 0,80
 • € EURO
  34,9406
  % 0,10
 • £ POUND
  41,4948
  % 0,60
 • ¥ YUAN
  4,4995
  % 1,04
 • РУБ RUBLE
  0,3657
  % -0,50
 • ÇEYREK ALTIN
  3.932,00
  % 0,71
 • BIST 100
  10.488,21
  % 0,93

Sicil Affına Tam Uyan Ve Başvuru Alan Bankalar

Sicil Affına Tam Uyan Ve Başvuru Alan Bankalar

Sicil affına tam uyan ve yürüten bankalar herkes tarafından merak edilmektedir, içeriğimiz de sicil affına uyarak kredi veren bankalar hangileri ve bu uygulamaya dair tüm detayları ele alacağız. Sicil affı bildiğiniz gibi bankalardaki birikmiş borçları olan kişilere bir şans verilerek borçlarının taksitlerle kolay bir şekilde ödemeleri için çıkan bir karardır.

Sicil affı yasası olarak çıkan bu yasadan herkesin yararlanması mümkün değil, bu yasaya uyan bazı şartları yerine getirmeniz durumunda ilgili kanundan yararlanabilirsiniz. Bu yasadan yararlanarak bankada oluşan olumsuz kredi grafiğinizi düzeltebilirsiniz. Özellikle ticaret ile uğraşanlar için kaçınılmaz fırsattır bu yüzden sicil affına uyan ve uygulayan bankalar listesini inceleyerek hemen işlemleri başlatabilir ve tüm borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Şimdi sizlere sicil affı kapsamında yetkili bankaları listeleyeceğiz.

Bankalar Sicil Affını Ne Zaman Uygulamaya Başlayacak?

Sicil affı, bireylerin daha önceden bankalardan çekilen kredilerin ve kredili ürünlerin geç ödenmesinden veya ödenmemesinden dolayı sicilleri bozulması ve bozulan kredi sicillerini tekrar düzeltmelerine bir fırsat olarak çıkarılan bir yasadır. 27 Ocak 2017 yürürlüğe girip bazı bankalar tarafından uygulanmaya başlanmış ve her yıl yasa kapsamında sicil affına uygun olarak kredi hizmeti devam edilmektedir. Bazı bankalar dedik çünkü halen bu yasayı uygulamayan bankalar mevcuttur.

Sicil affından yararlanabilmeniz için bankalar tarafından avukata verilmiş ve icra başlatılmış eski borçlarınızı ödeyerek geçmiş tüm borçlarınızdan kurtulmanız gerekiyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra sicil affına uyan bankalardan kredi başvurusu başlatabilirsiniz. Peki, sicil affına uyan bankaları nasıl tespit edebiliriz bu bankalar hangileri bir bakalım.

Sicili Affını Uygulayacak Yetkili Bankalar Hangileri?

Çıkarılan bu af tüm vatandaşları ve tüm banka müşterilerini kapsamaktadır, yasa 2017 senesinde resmi olarak hükumet tarafından çıkarılmış olup resmi gazete de yayınlanmıştır. Tabi bu çıkarılan yasa sicili bozuk olan vatandaşlara kredi sicillerini tekrar inşa etmeleri için tanınan bir hak ve bu hakka her bankanın eşit olarak olumlu yaklaşarak uyduğunu söyleyemeyiz. Bunun nedeni çünkü ödeme güçlüğü çeken kişilerin tekrar ödemelerinde aksaklık yapabileceğini düşünmelerinden dolayı kredi vermek istememektedirler.

Bireyler bu yüzden sicil affına tam uyan ve yürürlüğü işleten bankaları merak ediyorlar, başvuru işleminden önce bir kredi risk raporu alarak hangi bankaya ne kadar kadar borcunuz var bunu tespit ederek irili ufaklı tüm borçlarınızı ödemeli ve temizlemelisiniz. Daha sonra çok aşırı ve uçuk miktarlarda değil de, daha düşük tutarlarda olan kredi başvurularınızı sicil affına tam uyan kamu bankalarına başvurularda bulunmalısınız. Bunun sebebi ülkemizde sicil affını uygulayan bankalar genellikle kamu bankalarıdır, yani Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden sicil affı kredisi alabilirsiniz. Sicili bozuk olana kredi veren bankalar yazımızda bu konuyu daha detaylı ele almıştık dilerseniz göz gezdirebilirsiniz.

Sicil Affını Tam Uygulayan Bankalar

Devlet destekli bir yasa olduğu için ülkemizdeki kamu bankaları da bu desteğin arkasından gitmektedirler. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden sicil affı kredisi alabilirsiniz. Bu kredileri alabilmeniz için sicil affı yasasına uygun müşteri olmanız gerekiyor. Ayrıca banka politikalarına da uygun olmanız durumunda kredi veya kredi kartı alabilirsiniz.

Sicil affını tam olarak uygulayan bankalar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • T.C. Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank

yani kısacası Devlet Bankaları‘dır. Aslında yasa kapsam gereği tüm bankaları kapsamaktadır, ve ilgili kredi sicil affı tebliği tüm bankalara yapılmıştır. Fakat özel bankalar daha önce banklarda sorun yaşamış kişilere kredi vermemek için çeşitli zorluklar çıkarmaktadır. Kamu bankalarından kredi alabilmeniz için en az 6 aydır bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmanız ve bu çalışmayı belgelemeniz gerekiyor, gelir belgenizin olmaması durumunda bu yasadan faydalanamazsınız.

sicil affı başvuru ziraat bankası

Yasadan faydalanacak olan müşteriler eğer emekli ise bu bankalardan birinden emekli maaşı almaları ve maaş aldıkları bankalara başvuru yapmalıdırlar. Vakıfbank’tan maaş alıyorsanız Halkbank size kredi vermeyecektir. Ayrıca çalışan kişiler eğer kredi onayını güçlendirmek istiyorlarsa kendilerine bir sicili düzgün kefil bularak da kredi başvurusunda bulunabilirler. Bu işlemler aynı kredide olduğu gibi kredi kartı işlemleri için de geçerlidir.

Sicil Affı Yasasının Uygulanabilmesi İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Banka borcundan dolayı yasal takip ve icra süreci başlatılan tüm bireyler merkez bankası kara listesine düşer buradan çıkabilmek için tüm borçların takipten düşülmesi ve kara listeden çıkarılmış olması gerekmektedir. Devlet tarafından kara listeye düşenler için bir yasa çıkartılarak borçlarını temizlemiş olanlar ve hakkında bir takip veya icra olmayan vatandaşların sicil affına uyan bankalardan ihtiyaç kredisi çekme ve kredi kartı alma hakkı tanınmıştır. Aranan en önemli şart;

Bir gelir belgenizin olması ve yasa çıkış tarihinden sonra bankalara olan borçlarınızın son altı (6) ay içerisinde yapılandırılmış veya tamamının ödenmiş ve kapatılmış olması şartı aranmaktadır.

Borçlarınızı ödedikten sonra borcunuzun olduğu banka veya bankalara giderek ekranlardan düşmesi için dilekçe vermeniz gerekiyor. Daha sonra icraya verildiğiniz için icra dairesine giderek bu icra düşümünü yapmanız gerekiyor. Bu işlemi genel olarak avukatlar yapar ama her avukat orada 200 TL civarı harç ödemesi olduğu için bu işlemi yapmaktan çekinirler. Bu işlemleri muhakkak siz takip edin. İcra düşümü ve banka ekran düşümü yaptıktan sonra sicil affını uygulayan bankalara giderek kendi evraklarınız ve borcu yoktur evraklarınız ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Kredi ve kredi kartı işlemleri için de aynı sistem mevcuttur.

Sicil Affına Uyan Bankalara Başvuru İçin Dilekçe Örneği

Sicil affına uyan bankalara başvuru yaparken bir dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Eğer banka borçlarınızın tamamını ödemek istiyorsanız farklı bir dilekçe yapılandırma yapmak için başvuru yapacaksanız farklı bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Bu dilekçe örnekleri aşağıdaki gibi olmalıdır;

Banka borcunu tamamen kapatmak isteyenler için dilekçe örneği;

…… BANKASI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE

 Bankanıza olan ve ödenmemiş olması nedeniyle kredi sicilimin bozulmasına neden olan ………..  TL tutarındaki borç ile ilgili olarak; Resmi Gazete ‘de yayınlanması ile birlikte yürürlüğe giren Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırma işlemi yapılmasını ve bu kapsamda ilgili kayıtların kredi sicilimden temizlenmesi hususunu, Saygılarımla arz ederim.”

Banka borcunu yapılandırmak isteyenler için dilekçe örneği;

……. BANKASI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ’NE

Bankanıza olan ve ödenmemiş olması nedeniyle kredi sicilimin bozulmasına neden olan ….  TL tutarındaki borç ile ilgili olarak; Resmi Gazete ‘de yayınlanması ile birlikte yürürlüğe giren Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında tüm borcumu ödemek istiyorum. Tarafımdan yapılacak ödeme işlemi sonrası; Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun gereğince kredi sicilimde kayıtların silinmesi hususunu, saygılarımla arz ederim.

Bankalar Sicil Affı Yasasından Yararlandırmıyor ve Uygulamıyor, Ne Yapmalıyım?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her banka bu yasayı uygulamak istemiyor. Bazı bankalar sizlere özellikle kredilerde düşük limitli (5.000 – 10.000 TL) krediler vererek bir şekilde bu yasadan yararlanıp kredi sicilinizi düzeltmenizi istiyor. Ama bazı bankalar emekli olmanızı, ipotek vermenizi, kefil getirmenizi isteyebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız ilk olarak kamu bankalarından başvuru yapmanızı öneriyoruz. Çünkü banka politika çalışmaları ve yasaları kendi şartlarına uygun olan müşteriler ile çalışmaktır. Eğer sizde sicil affından yararlandınız ama kredi alamıyorsanız ya bankanın istediği şartları yerine getireceksiniz ya da başka bir sicil affına uyan bankaya giderek yeni başvuru deneyeceksiniz.

Eğer halen yasa kapsamında sizi bu uygulamanın dışında bırakmak isteyen bankalar var ise CİMER’e şikayet oluşturarak hakkınızı arayabilirsiniz. CİMER’ tarafından size Başbakanlık imzalı bir cevap gelecektir. Bu yazı ile bankaya başvurmanız halinde sicil affı kapsamında başvurunuz kabul edilecektir. Son çare (BDDK) Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu’na da ayrıca bir şikayet dilekçesinde bulunabilirsiniz.

2022  Sicil Affı Yasasına Uyan Bankalar Hangileri?

Uzun bir aradan sonra 2022 BDDK sicil affı yasası değişikliklerini sizlere aktarmak için konumuzu güncelliyorum güncek olarak bu sicil affı kimleri kapsıyor ve hangi şartlarla bu af yasasından yararlanabileceksiniz sizlere bilgi vereceğim.

Henüz resmi gazetede yayınlamasa da muhtemelen 2022 senesi aralık ayı sonunda torba kanunla bu af yasalaşacak ve 2000 TL altındaki borçlar ve haciz dosyaları devlet tarafından iptal edilerek sicil kayıtları silinecektir. Ayrıca bunun yanında karşılıksız çek, protestolu senetler ve kredi ve kredi kartları borçları için sicil affı uygulanacaktır. Kanun yasalaştığında öncelikli olarak kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbanktan başvurularınızı gerçekleştirebileceksiniz.

2022 Sicil Affı Torba Yasası henüz resmi gazetede yayınlanmadı, yayınlandığında yazımızı güncelleyeceğiz.