• AMERIKAN DOLARI
  32,1999
  % -0,02
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,4934
  % -0,32
 • € EURO
  35,0232
  % 0,01
 • £ POUND
  40,9293
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  4,4525
  % -0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3548
  % 0,20
 • ÇEYREK ALTIN
  4.092,00
  % 1,84
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Kredi Notu Öğrenme’nin Cüzdanınıza Olan 7 Etkisi

Kredi Notu Öğrenme’nin Cüzdanınıza Olan 7 Etkisi

Kredi notunu öğrenme; özellikle bankalardan kredi çekmeyi düşünen kişilerin istediği bir durumdur. Bankalar size kredi vermek için öncelikli olarak size ait kredi notunu gözden geçirirler. Peki kredi notu nedir? Kredi notu tüm finansal geçmişinizin ve bankalarla daha önceden yapmış olduğunuz işlerin tarafsız bir kurul tarafından (Kredi Kayıt Bürosu) gözden geçirilip, değerlendirilmesi sonucu size verilen bir puan türüdür.

Bu puana “kredi puanı” denir. Kredi puanları genel olarak size finans desteği sağlayacak olan bankalar tarafından dikkate alınır. Kredi alınırken en önemli ölçüt olarak bilinmektedir. Başka yerlerde kredi notu için “kredi skoru, kredi puanı” gibi terimlere de rastlayabilirsiniz. Bu kavramlar kredi notu ile aynı anlama gelmektedir.

Kredi notu durumunuzu Halkbank, Garanti ve Ziraat bankası gibi bankalardan öğrenme şansınız var, bunun için yazımızı okumaya devam edin tüm detayları sizler için sıraladık.

Kredi Notu Öğrenme Ve Hesaplama

Kredi notu hesaplaması, findeks tarafından belirli oranlara göre oluşturulur. Burada önemli olan husus belirli oranların alınarak, genel ortalamaya bakılmasıdır. Bazı durumlarda mevcut durumların değişmesi ve yeni faktörlerin devreye girmesi ile hesaplanan oranlar değişse de genel olarak beş temel yapı üzerinde önemle durulur. Bunlar;

 • Mevcut kredilerinizin borç durumları,
 • Yeni alınan krediler,
 • Kredi Ödeme düzeniniz,
 • Kredi kullanmak sıklığınız,
 • Diğer faktörlerdir.

Kredi notu hesaplanırken bu şartlar göz önüne alınır. Fakat kredi notunuzu öğrenmek isterseniz, banka şubelerine uğrayabilir ya da bankalara ait resmi internet adreslerinden otomatik olarak kredi notunuzu hesaplayabilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme Ve Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Kredi skoru öğrenmek için çeşitli yollar mevcut bunların en başında Findeks gelmektedir, findeks KKB Bürosu tarafından tutulan kayıtların tutulduğu, hesaplandığı ve yorumlandığı yasal mercidir. Web adresine https://www.findeks.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Yine kredi notunuzu TC kimlik NO öğrenme ve sorgulama şansınız bulunmakta cep telefonu hatlarınızdan SMS mesajı göndererek de öğrenme şansınız bulunuyor bunun için her operatörün farklı numarası vardır. Artık tüm bankaların mobil cep şubelerinden girerek basit ve hızlı şekilde 5 TL ile 10 TL arasında ücretler ödeyerek kredi notu öğrenme çok kolay hale gelmiştir.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Şansım Var Mı?

Kredi notunuzu kontrol altında tutmak istiyorsanız ve bunun için ücret ödemek istemiyorsanız bunun içinde bir kaç yol var findeks.com’ da ilk defa sorgulama yapacak iseniz 1. sorgulama ücretsiz olarak yapılacaktır. Eğer bu hakkınızı kullandıysanız e-devlet üzerinden kredi notu ve risk raporunuzu ayda bir kez olmak kaydı ile ücretsiz sorgulama şansınız bulunuyor.

Bir diğer ücretsiz kredi notu sorgulama işlemi ise herhangi bir bankadan direk şubeye giderek kredi başvurusunda bulunmak müşteri temsilcisi size kredi çıkıp çıkmayacağını kredi notunuzu sorgulayarak görecektir ve bunu size bildirecektir. Ama burada unutmamanız gereken husus eğer notunuz düşük ise başvuru yaptığınız için daha fazla düşecektir eğer çok çaresiz iseniz bu yöntemi deneyin. En ucuz kredi notu sorgulama hizmetlerinden biriside BKM express adlı web sitesi üzerinden sunulan sistemdir. Buradan sorgulama yaptığınızda ücretsiz diyebileceğimiz kadar sadece 1 TL ye sorgulama yapabiliyorsunuz.

Kredi Ödeme Düzeninin Kredi Notuna Etkisi Nedir?

Kredi ödeme düzeniniz, kredi notunuzun yaklaşık %35’ini etkileyen bir durumdur. Kişi daha önce aldığı kredileri düzenli bir şekilde ödemiş mi buna bakılır. Her ne kadar ödeme düzeni ekonomik sebeplere bağlı olsa da sizin aldığınız borçları düzenli bir şekilde ödeyip ödemediğiniz, sizin sorumluluklarınızı yerine getirip getirmediğinizi de göstermektedir.

kredi notu öğrenme

Bu açıdan önemli olduğu için kredi notunuzun hesaplanmasında önemli bir orana sahiptir. Burada bakılan şeylerden birisi de kaç tane kredi ödemesini ne kadar süreyle geciktirdiğiniz ya da ödeyip ödemediğinizdir. Bankalar genel sistemleri itibariyle 1 günlük geciktirmeyi bile kabul etmezler ve borç geciktirme olarak algılarlar.

Siz bu durumu dikkate almasanız bile bankalar titizlikle not etmektedir. Kredi notunuzun hızla düşmesini ise, borçlarınızı kaç gün geciktirdiğinizdir. Bu bağlamda 30 gün borcunu geç ödeyen bir kişinin kredi notunun büyük oranda etkilenmesi beklenir.

Şuan ki Borç Durumum Kredi Notumu Nasıl Etkiler?

Mevcut borç durumunun kredi notuna etkisi, kredi ödeme düzeninizin sahip olduğu etkiyle aynıdır. Mevcut borç durumunuz da %35 oranında kredi notunuzu etkilemektedir. Eğer hali hazırda başka bir borcunuz varsa, alacağınız borcu ödeyip ödeyemeyeceğiniz banka tarafından incelenir.

Geliriniz ikinci bir borcu karşılayabilecek güçte mi buna bakılır. Ayrıca önceki borcunuzun ne kadar olduğu da kredi notunuzu etkileyen ikinci bir faktördür. Borçlarınızı düzenli bir şekilde ödediğiniz takdirde; kredi puanınız oldukça yükselir. Buna ek olarak, kredi kartınızın limiti de bu açıdan önemlidir. Eğer çok yüksek limitli bir kredi kartına sahipseniz ve bu dolmuşsa bankalar sizin bunu düzenli ödeyip ödemediğinizi dikkate almadan kredi notunuzu düşürür.

Yeni Kredi Almış Olmam Kredi Notumu Nasıl Etkiler?

Yeni kredi almak, kredi notunu %11 oranında etkilemektedir. Bankalar almış olduğunuz yeni krediyi, kendilerine karşı tehlikeli bulabilirler. Çünkü almış olduğunuz kredi yüzünden, yeni alacağınız kredileri ödeyememe gibi bir durum ortaya çıkabilir. Bu durumda mevcut kredi notunuzu %11 oranında aşağıya çeker.

Kredi Alma Sıklığının Kredi Notu Üzerindeki Etkisi Nedir?

Kredi alma sıklığının kredi notu üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Buna göre birden fazla kredi kullandıysanız ve kredi ödemelerinizi düzenli bir şekilde yaptıysanız bankalarda olan kredi notunuz hiç kredi kullanmamış birine göre %10 oranında daha fazla olmaktadır.

Diğer Faktörlerin Kredi Notuna Etkisi Ne Kadardır?

Diğer faktörlerin kredi notu üzerindeki etkisi yaklaşık %9 oranındadır. Bu durumlar, müşterilerin mevcut hallerine ya da yapılan başvurulara göre değişiklik gösterse de bankaya sürekli başvuru da bulunmanız sizin için iyi bir izlenim oluşturmaz.

kredi skoru öğrenme

Özellikle sürekli ret cevabı alan bir kişinin tekrar tekrar başvuru yapması bankalar tarafından şüpheli işlem olarak görülebilir. Ancak bu durum sizin kredi notunuzu etkilemez. Fakat yine de tavsiye edilen şey; kişinin çok fazla talepte bulunmaması gerektiğidir.

Kredi Almak için Kredi Notumun Kaç Olması Gerekir?

Kredi alabilmek için gereken kredi puanı oldukça yüksek olmalıdır. Yukarıda belirttiğimiz unsurlar göz önüne alındığında oluşacak olan puan türü 0 ile 1900 arasındadır. 1900 kredi notunun en yükseğe sahip olduğunu gösterirken 0 puana sahip olmak, daha önce kredi için hiçbir banka ile çalışmadığınız anlamına gelmektedir.

Bu durumda kişinin kredi notu ne kadar yüksek ise o kadar kredi alma ihtimali artar. Ancak bazı istisna hallerde; kişinin ekonomik gelirinde bozulma gibi durumlarda, kişiler ödeme düzenlerini bozmadan bankaya tekrar vade yapılandırması için başvurabilirler. Bu yolla kişinin kredi notu düşürülmeden mevcut gelirine göre tekrar yapılandırma yapılır.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi notunu yükseltmek için, öncelikle ödeme düzeninizi gözden geçirmeniz gerekmektedir. Eğer düzensiz ödemeleriniz varsa, bunlar kredi notunuzu daha da düşürür. O yüzden ödeme düzeninizi oluşturmanız ve taksitlerinizi günü gününe ödemeniz gerekir. Tüm bunların haricinde;

 • Bütçeniz de oluşan bir sorun varsa, aylık taksitlerinizi tekrardan yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Bankalar sizden yeni yaptığınız yapılandırma için kredi notu düşürme yoluna gitmezler
 • Ödemelerinizi asla geciktirmeyin. Geciktirilen her ödeme; geciktirildiği gün sayısına bakarak size eksi puan olarak döner. Kredi notu hesaplama tablosunda en fazla orana sahip olan kredi ödeme düzeni; düzenli bir şekilde ödenmeyen kredilere sahip olan kişilerin kredi notlarını hızla aşağı çeker. O yüzen bu konuya ekstra dikkat edilmesi gerekir.
 • Borçlarınızı tek bir kredide yapılandırabilirsiniz. Eğer birden fazla borcunuz varsa bu borçları tek bir kredide birleştirip yapılandırmak sizin için daha kolay olacaktır.
 • Kredi notunuzu yükseltmeden yeni bir kredi için başvuruda bulunmayın. Bu talebiniz banka tarafından ret ile karşılaşabilir.
 • Düşük limitli kredi kartı taşıyın. Limiti yüksek olan kartlar sizin için riskli olabilir.
 • İpotek vererek kredi yükseltmesi yapılabilir. Üzerinize ait olan taşınır ya da taşınmaz mallar varsa bunları ipotekli olarak bankaya verip kredi yükseltmenizi yapabilirsiniz. Ayrıca gayrimenkulünüzü ipotekli olarak verdiğiniz durumda; kredi limitinizde gayrimenkul değerinizin %80’ine kadar yükselecektir.
 • Krediniz takibe düştüyse, öncelikli olarak takibe düşen kredinizi kapatmalısınız. Açıkta olan kredilere sahip olan kişilerin kredi notları yükselmez. Bu yüzden takibe düşen kredileri aldığınız banka ile görüşerek tekrardan bir yapılandırma talebinde bulunmanız kredi notunuz açısından oldukça önemlidir. Bunu yaparken de özellikle vade işlemine dikkat edin. Vadeyi ne kadar uzun tutarsanız o kadar rahatlarsınız. Bu yüzden taksitlendirmeleri mevcut durumunuza uygun yapın.

İlgili Makale : Kredi Kartı Limiti Yükseltme

 • Kredi takibi olan kredinizi kapattıktan sonra çok düşükte olsa dahi yeni bir kredi alın ve aldığınız krediyi düzenli bir şekilde ödeyin. Düzenli bir şekilde ödenen krediler bankalar tarafından sizin açınızdan iyi bir görünüm bırakacaktır. Böylece kredi notunuz hızla yükselir.

Bu tavsiyeler göz önüne alınarak, kredi notu yükseltilebilir fakat bunların içerisinde en önemli olanı borcunuzu düzenli ödeyip ödemediğinizdir. Düzenli ödemeye sahip olmayan bireylerin kredi notu hızla düşecektir. Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız banka şubelerine gidebilir ya da bankaların resmi internet adresleri üzerinden kendi kredi notu hesaplamalarınızı yapabilirsiniz.

Son uyarı olarak söylememiz gerekiyor ki yapacağınız tüm kredi ve kredi kartı işlemlerinde kredi puanı oldukça önemli bir rol almaktadır. Gerekmedikçe kredi başvurusu yapmayınız.