• AMERIKAN DOLARI
  32,2042
  % 0,00
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,4931
  % -0,32
 • € EURO
  35,0322
  % 0,03
 • £ POUND
  40,9844
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  4,4525
  % -0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3549
  % 0,23
 • ÇEYREK ALTIN
  4.087,00
  % 1,75
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum (NE YAPMALIYIM)

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum (NE YAPMALIYIM)

Kredi kartları ile yaptığımız alışveriş ve satın alma işlemlerinin basitliğini biliyoruz ve kredi kartı kullananların sayısının  her geçen gün arttığını anlamak hiçte zor değil. Vadeli ve taksitli ödeme yapmanın rahatlığı ve kolaylığı, hesabınızda nakit para olmasa dahi kredi kartına olan bağımlılık ile tüm isteklerinize ulaşmak basit olacak ve dilediğiniz her şeyi satın alıp çılgınca alışverişler yapacaksınız. Fakat herhangi bir bankada yada yastık altı dediğimiz bir yeler de nakit veya elden çıkaracağınız bir malınız yok ise kredi kartı borcumu nasıl öderim sorunuza cevap olabilecek bilgileri birlikte inceleyelim. Şimdi aşağıda sıralayacağımız kredi kartı ödeme yöntemlerini birlikte değerlendirelim.

Fakat çok rahat ve kullanımı kolay  olan kredi kartlarının düşünülmeden kullanılması sonucunda ödemelerinin aksatılması ve hiç ödememe durumunda olumsuz ve maddi sıkıntılar içinde kalabiliyoruz. Buda sonuç olarak hem kredi kartını veren bankaya karşı yasal ve maddi yükümlülükler hem de ailemiz içerisinde maddi ve manen olumsuzluklarla karşılaşmamıza sebep oluyor ve bizi zor duruma düşürüyor. Daha Sonra kredi kartı borcumu ödeyemiyorum veya kredi kartı borcu taksitlendirme nasıl yapılır diye düşünmeye başlıyoruz.

Kredi kartını sıklıkla kullanan kişiler karta olan borçlarını aksatarak ödeme gücü bulamayarak borçlarını ödeyemeyip birbirinin üzerine katlanan faizleri ödeyebilmek için farklı ödeme yöntemlerine başvurabilir. Tabiri caizse kenarda köşede nakdiniz yada bankadaki hesaplarınızda belli tutarda paranız var ise kredi kartı borcu ödeme işleminizi bankalardan, PTT’lerden ve şuanda sık kullanılan cep telefonlarınıza banka uygulamalarını indirerek cep telefonlarınızdan bile yapabilirsiniz.

Kredi kartı borcunun ödenemediğinde ne yapılması gerekir sorusu için verilebilecek birçok tavsiye bulunmakla birlikte öncelikle kredi kartı kullanımlarının bilinçli yapılması hususunda herkesin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi de çok önemlidir. Tabi burada ihtiyaçlar dolayısıyla kredi kartıyla yapılan harcamalar sonucu gelir durumunun ya da şartların değişmesinin de kart borcunun zamanında ödenmemesine neden olabileceği de unutulmamalıdır.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Yaparak Kart Borcu Kapatma

Aşırı harcama yaparak ve bilinçsizce kredi kartımızı kullanıp sonrasında ödemede güçlük çekip hatta kredi kartlarını ödeyememe durumu’na geldiğimiz borçlarınızı temizlemek için kendinizi birçok arayış içinde bulabilirsiniz. Tüm bunların yanında  kredi kartından nakit avans çekimi özelliğini kullanarak, zaten zor durumda olan bütçenizi daha da zor bir süreç haline getirip içinden çıkılmayacak bir hal almasına neden olabilirsiniz.

Kredi kartı borcu’nuzu ekstre kesim tarihi itibariyle üzerinden 60 gün geçmesine rağmen hala ödeyemediyseniz bankaların kredi izleme birimine yönlendirilerek banka tarafından yakın izlemeye alınırsınız. Banka tarafından aranılıp kredi kartı borcunuzun ödenip ödenemeyeceği müşteri temsilciniz tarafından sorgulanıp alternatif yapılandırma teklifleri yapılır ve yapılandırılacak tutara tekrar bir faiz oranı uygulanır. Tabi Bu yapılandırma teklifleri bankadan bankaya değişebilir.

Kredi kartı borç yapılandırma tekliflerinde ve taleplerinde kredi skoru ile ilgi bir incelemeye girmezsiniz. Farklı bankalara olan borcunuz yada maaşta herhangi bir icra takip yada resmi kurum tarafından maaşınızda haciz olabilir. Fakat yapılandırma sizin tüm bu mali durumunuza göre yapılır.

Kredi kartı borcunuzu  yapılandırmada  yapılandıracağınız gün dahil ve o güne kadar olan faizler dahil hepsi üzerinden hesaplama yapılır.. Nakit şekilde  borç ödeme gücünüz olmadığı taktirde bankadan bankaya farklılık göstermekle birlikte 72 aya kadar vadeli borç ödeme planı yapılabilir.. Yapılandırma sonucunda kredi kartınızı bir daha kullanamazsınız, Bazı bankalar belli bir ötelemeyle vadeli olarak borç yapılandırma işlemi yapabilir.

Kredi Kartıyla Yapılan Harcama Detayları

Kredi kartıyla yapılan harcamalar neticesinde öncelikle bir aylık toplam ekstre borcu oluşurken, aynı zamanda ödenmesi gereken bir asgari tutarla da karşı karşıya kalınmaktadır. Burada kredi kartı asgari tutarı tanımı kredi kartının içinde bulunulan ayda meydana gelen harcamalar dolayısıyla mutlaka ödenmesi gereken kısmi tutarı ifade ederken, kredi kartı ekstre borcunun tamamı ödenemiyorsa asgari tutarın ödenmesinin oldukça önemli olduğu da belirtilmelidir.

Bu durum kalan borçların bir sonraki aya devredilmesi anlamına gelirken en azından bir aylık soluklanma süresi de sağlamaktadır. Kredi kartı asgari tutarının ödenmesi kredi kartı borcuyla alakalı herhangi bir gecikmeye neden olmamakla beraber kartın kalan limiti dahilinde alışveriş yapılması da mümkün olacaktır. Ayrıca kişinin KKB puanı da bu durumdan etkilenmemekte, sadece ekstre borcundan kalan tutarın bir gecikme faizi içereceğinin de unutulmaması gerekmektedir.

Asgari Tutarın Ödenmesine Dikkat Edilmesi

Kredi kartı borcu için yapılmaması gereken en büyük hata asgari tutarın ödenmemesi olacaktır. Hele ki asgari borcun üç dönem ödenmemesi her anlamda tüketiciye büyük olumsuzluklar içerebilir. Öncelikle kredi kartı borcu asgari tutarının üst üste üç ay ödenmemesi kredi kartının idari takibe düşmesine neden olacak, bu da icraya kadar giden uzun ve sıkıntılı bir sürecin ilk adımını oluşturacaktır. Bu nedenle kredi kartı borcumu ödeyemiyorum durumuyla ilgili verilecek ilk tavsiye asgari tutarın kesinlikle ödenmesi gerektiğidir.

Borç Transferi ile Kredi Kartı Borcundan Kurtulma

Ödeme zorluğuna düşülen kredi kartı borcu için verilecek bir diğer tavsiye de borç transferi yapılmasıdır. Borç transferi yaparak kredi kartı borcunun ödenmesi kavramı iki şekilde açıklanabilirken bu kavramlardan ilki ödeme zorluğuna düşülen ve faiz sıkıntısı doğan kredi kartı borcunun başka bir bankaya taşınmasıyla birlikte bankadan ihtiyaç kredisi alarak borcun kapatılması anlamına gelmektedir.

Günümüzde bu işlemleri yapan birçok banka bulunmaktadır. Hatta internet sitelerinde de tek çatı kredisi adı altında reklamları da mevcut. Özellikle Ziraat Bankası bu konuda iyi diyebiliriz. Tabi bankalar bu borç transferini yaparken sizden gelir belgeniz kimliğiniz ve hangi bankalara ne kadar borcunuz olduğu gösteren belgeler talep edebilir. Bankalara borçlu olan kredi kartlarına transfer işlemlerini yani ödeme işlemlerini kendisi yapmak ister.

Aslında bu işlem bizim için daha iyidir. Transferle yada banka banka dolaşmak zorunda kalmayız. Borç Transferi Kredisi ile hem tüm borçlarınızı belli bir tarihte tek seferde ödersiniz hem de vakit kaybından kurtulmuş olursunuz. Şu kısımda unutulmamalıdır ki  borç transferi yaparken belli bir faize katlanılmaktadır.

Son dönemde devletin de bu yönde attığı adımlar çerçevesinde kredi kartı borcunu ödeyemeyen, bu yönde oldukça önemli faiz yüküyle karşı karşıya kalan kullanıcıların, eğer ki kredi kartı borçlarını ödeyemeyecekleri kesin olması durumunda kredi kart borç yapılandırılmasını tercih etmeleri çok önemlidir.

Kredi kartı borçlarının idari ya da yasal takibe düşmemesi durumunda kredi kartı borçlarının yapılandırılması mümkün olurken kişinin bankasıyla görüşerek kart borçlarını çok düşük bir faizle 18-36 aya kadar yapılandırabilmek mümkündür. Bu yönde hem sürekli geciken bir borç kontrol altına alınacak, hem büyük bir faiz yükünden kurtulmak mümkün olacak hem de tüm borç uzun vadeye yayılarak daha kolay bir şekilde ödenmesinin de yolu açılacaktır.

Bu noktada tavsiye edilen husus kredi kartı yapılandırmasından sonra ödenmesi kabul edilen aylık yapılandırma taksitlerinin, aylık gelire göre planlanması, aylık diğer harcamalar çıktıktan sonra kalan tutarın ödeme zorluğu içermemesi gerekmektedir. Yapılandırma taksitlerinin de zamanında ödenmemesi başka olumsuzluklara yol açabilirken, kişinin kredi notunun da dibe vurmasına neden olabilir.

Bakınız : https://www.qnbfinansbank.com/bireysel-borc-transferi-kredisi

Kredi Kartı Borcunun Ödenebilmesi İçin İhtiyaç Kredisi Çekilmesi

Bankalara borcum var ödeyemiyorum ne yapmalıyım sorusunun kredi kartı bölümü için verilecek bir diğer tavsiye de borcun çalışılan banka ya da diğer herhangi bir bankadan kredi çekilerek kapatılmasıdır. Bu durumda gecikmeden dolayı meydana gelen yüksek faizlerin de önüne geçilebilir. Ancak bu noktada belirtilmesi gereken bazı özel durumlar da vardır;

 • Öncelikle kredi kartı borcunu ödeyememe esnasında kartın asgari tutarı da ödenmiyorsa kişinin kredi notu hızla düşeceğinden bankalardan kredi kullanmak mümkün olmayabilir. Bu durumda yukarıda belirtilen kredi kartı asgari tutarın mutlaka ödenmesi hususu oldukça önem taşımaktadır.
 • Ek olarak bankadan çekilecek kredi faiz oranının, halihazırda ödenemeyen kredi kartı borcunun faiz oranlarından yüksek olmamasına da özen gösterilmelidir. Bu yönde yağmurdan kaçarken doluya tutulmamak için planlama iyi şekilde yapılırsa kart borcu hem tamamen kapatılacak hem de ödenen orantısız faizlerin de önüne geçilecektir.

Faturalı Hat Üzerine Kredi Çekilmesi

Biraz amatörce bir işlem olarak görülse de kredi kartı borcunu ödemeyenler için faturalı hat üzerine telefon alıp bunu daha sonra paraya çevirmek de önemli bir seçenek olarak göze çarpmaktadır.

Kişilerin kredi kartı borçlarını ödeyememeleri hele ki asgari tutarın ödenmemesi kredi skorlarının düşmesine neden olurken, bankalarla çalışma imkânı kalmadığında faturalı hat üzerine kredi çekilmesi denenebilir bir yöntemdir.