• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

8 Adımda Bloke Teminatlı Kredi Kartı Ne Demek, Nasıl Alınır?

8 Adımda Bloke Teminatlı Kredi Kartı Ne Demek, Nasıl Alınır?

Banka bloke ve teminatlı kredi kartı nedir ve nasıl alınır, bu kartı almak isteyen kişiler şunu bilmeliler ki, karta sahip olabilmek için başvurunuz öncesi bankaya bir garanti olarak teminat göstermeniz ve bu teminatı bloke ettirmeniz gerekmektedir. Bloke teminatlı kredi kartı alabilmek için gereken garantör sayılabilecek şeyler arasında vadesiz hesabınızda bulunan bir miktar TL cinsinden para veya döviz olabilir. Aslında gözünüzde büyütmeye gerek yok teminatlı kredi kartının diğer kredi kartlarından pek bir farkı yoktur yine taksitli alışverişler yapabilir, nakit avans kullanabilir ve alışveriş puanları kazanabilirsiniz.

Bankalardan kredi ve kredi kartı alacağımız zaman bildiğiniz gibi bankalar tarafından bir kredi geçmişi sorgulaması yapılır. Bu sorgulama da eğer olumlu müşteri grubunda değilsek bankalar bize kredi ve kredi ürünleri vermezler. İşte böyle bir durumda bloke teminatı seçeneği ile kredi kartı sahibi olabiliriz. Nakit karşılığı kredi kartı olarak da bilinen bu seçeneği tüm yönleriyle ele alarak inceleyelim.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nedir?

Bloke (Engellenen) teminatlı ve güvenli kredi kartları, kartı almadan önce bankaya bir mevduat bloğu garantisi sağlayarak (bir mevduat hesabı açarak) elde edilebilecek bir tür kredi kartıdır. Başvuru adımları farklıdır ancak kullanım açısından diğer kredi kartlarından farklı değildir.

Tüm kredi kartlarında olduğu gibi, bölünmüş bir kredi kartıyla taksitli alışveriş yapabilir ve puan alabilirsiniz. Bu kredi kartının finansal açıdan bir diğer adı nakit blokeli kredi kartı olarak da geçmektedir, kredi skoru düşük kötü fakat bankada nakit parası ve dövizi bulunanlar için kredi kartı alabilmek için en uygun seçenektir.

Teminatlı Kredi Kartı Hangi Amaçla Alınır?

Her yolu denedikten sonra kredi kartı alamayan kişilerin tercih ettiği bir yöntem ve başvuru şeklidir. Sebebi ise, bankalarda yaşanan finansal sorunlar ve ödeme güçlükleri sonrası oluşan kötü sicil normal kredi kartı başvurularında negatif bir sonuç vermekte ve olumsuz olmaktadır. Hal böyle olunca nakit paraya bloke koydurarak bankaya bir garanti vermek ve karşılığında kredi kartı almak oluşan bu kötü kredi performansını yükseltmek için oldukça etkili bir yöntem.

Kredi skoru yükseltmek amaçlı alınmaktadır. Teminatlı kredi kartı ile yapılacak işlemler sonucunda yapılan düzenli ödemeler ile bu olumsuz kredi derecesi grafiğini yukarı doğru çıkaracak ve bir süre sonra normale dönecektir. İşte daha çok bu amaç doğrultusunda bu tür kartlar tercih edilmekte ve alınmaktadır.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Aslında bu kartların limiti sizin bankaya göstereceğiniz garanti karşılığında belirlenecektir. Örnek vermek gerekirse siz eğer 10.000 TL limitli bir kredi kartı başvurusunda bulunacak iseniz, bankaya 5.000 TL bir teminat gösteremezsiniz. Bunun için en az 10.000 TL veya buna eş değer döviz veya altın hesabınızdaki altınları bloke ettirmeniz gerekmektedir. Göstereceğiniz meblağ ne kadar yüksek olursa kredi kartı limitinizde buna doğru orantılı olarak o kadar yüksek olacaktır.

Şunu söylemekte fayda var eğer siz 5.000 TL yatırıp 5.000 TL bloke teminatlı kredi kartı alacağınızı beklemek biraz hatalı olacaktır. Çünkü bankalar % 20 oranında bir kesinti yaparak limitinizi tanımlayacaktır.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Başvurusunda Hangi Belgeler İsteniyor?

Blokajlı bir kredi kartı türüne başvuru  yapacak iseniz bunu sanal yollardan yani internetten yapabileceğinizi düşünmeyin, çünkü bankalar bu tarz ürünleri özel bir hizmet olarak sunarlar bir dizi evrak ve belge isteyerek çeşitli belgeleri imzalamanızı isterler. Bunun için en yakın şubeye giderek direk birinci ağızdan başvuru talebinde bulunmalısınız. Peki, hangi belgeler istenecek normal kredi kartı başvurularından ne farkı var bakalım;

 • Eğer hesabınız olmayan bir bankadan başvuru yapacak iseniz paranızı yatıracağınız vadesiz hesabın açılması ve gerekli hesap numaralarına ait bilgiler.
 • Bloke verilecek tutarın hesaba yatırıldığını gösteren dekont.
 • Her ne kadar nakit para bir güven teşkil etse de ilgili banka sizin adınıza başlatılan bir icranın olup olmadığını kontrol edecektir.
 • Yasal takip ve icra gibi bir sorun çıkmaması halinde hesabınıza garanti olarak koyduğunuz paranıza banka bir bloke uygulayacaktır.
 • Teminatlı kredi kartı başvuru formunu doldurmanız istenecektir.
 • Ekstre kesim tarihinde tüm borcun kapatılacağına dair sözleşmeyi imzalamanız istenir. (Blokeli kartlarda asgari ödeme tutarı diye bir ödeme bulunmaz)

Bu aşamaların geçilmesi ve istenilen belgelerin temininden sonra banka size blokeli kredi kartınızı teslim edecektir. Fakat tekrar hatırlatmamızda fayda var kullandığınız tüm tutarı yani dönem borcunuzun tamamını ödemelisiniz, ikinci önemli husus ise teminatınızın %85 gibi bir oranına kredi kartı limitinizden kullanım yapabileceksiniz.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Özellikleri Nelerdir?

Teminatlı alınan kredi kartlarının özellikleri diğer kredi kartlarından hiçbir şekilde farklı değildir hemen hemen her işlem yapılabilmektedir. Bunlar;

Avantajlı Özellikleri

 • Otomatik Ödeme Talimatı Verilebilir,
 • Nakit ve Taksitli Nakit Avans Çekilebilir,
 • Alışveriş sonrası puanlar kazanılabilir,
 • Temassız ödeme sistemi kullanılabilir,
 • Online alışveriş yapılabilir,
 • Nakit göstermiş olduğunuz vadesiz hesabınızı vadeliye çevirerek faiz getirisi elde edebilirsiniz.

Dezavantajlı Özellikleri

 • Kredi kartı ekstre erteleme ve atlatma yapılamaz!
 • Limit aşımı olamaz ( Normal kredi kartlarında senede bir kez belirli oranlarda limit aşımı yapabiliyorsunuz)
 • Kredi kartı harcamalarına ve ekstrelerine itiraz etme şansınız bulunmuyor.
 • Siz dönem borcunuz son gününde teminat olarak gösterdiğiniz hesaptan ödenecek ve limitiniz aynı oranda düşürülecektir.

Bunların yanında bir çok özelliği bulunmaktadır. Kısaca bir kaç husus dışında yapamayacağınız bir işlem yok gibi.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bütün her şeyi yaptınız, hesap engelli kredi kartınız geldi ve kullanmaya başladınız, ama ödemelerde sıkıntınız var ve ekstre borcunuzu ödeyemeyeceksiniz ne olacağını mı merak ediyorsunuz? Bloke teminatlı kredi kartlarını da bankalardan aldığınız diğer kartlar gibi düşünmelisiniz. Sonuçta kendi paranız da olsa o bankanın fırsatlarından yararlanıyorsunuz.

Banka sizden garanti olarak bloke koyduğunuz hesaptaki paranızdan borcu tahsil eder, fakat banka gözünde çokta pozitif bir pozisyonunuz olmaz. Sonuçta kredi puanı düzeltmek için aldığınız bu teminatlı olan bu kart sizi ömür boyu bir daha banka çalışması yapmamaya da itebilir. Bu yüzden bloke teminatlı kredi kartı borcunuzu ödeyiniz veya ödeyemeyecek gibiyseniz hiç bu sisteme bulaşmayınız.

Nasıl olsa para benim değil mi, diyerek dönem borcunuzu ödemediğinizde banka 90 gün sonunda sizin blokenizi bozar ve faizlerini ve gerekli ödemelerinizi tahsil ettikten sonra kalan parayı size iade eder ve blokeli kredi kartınızı iptal eder. Bu durumda yine zararlı çıkmış olursunuz, 90 gün sonunda ödenmeyen kredi kartı için ayrıca kötü sicilli müşteri grubuna da girersiniz, ve artık paranız olsa dahi bir kredi kartı sahibi olamayabilirsiniz.

Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Bankacılık tarafında bloke teminatlı kredi kartları en tehlikeli grubun bir yapısı olarak görülmektedir. Bu yüzden çok fazla banka bu kredi kartı türünü vermeye gönüllü değildir. Fakat hiç bir banka da vermiyor değil! Bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar içerisinde en işlevsel olarak Ziraat Bankası, TEB Türkiye Ekonomi Bankası, Burgan Bank örnek olarak verilebilir.

Bankalara gitmeden önce teminatlı kredi kartı veren bankalar hangileri konusunda örnek vermiş olduğumuz banka seçenekleri sizleri tatmin etmez ise çeşitli bankaların müşteri hizmetlerini arayarak bu konu hakkında bilgi alabilir ve daha sonra şubeye başvuruda bulunabilirsiniz. Daha avantajlı seçenekler sunan bankalar çıkabilir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı İçin Kullanıcıların Yorumları Nasıl?

İnternette sizler için kısa bir araştırma yaparak kullanıcıların teminatlı kredi kartı için yapmış oldukları bazı yorumları derleyerek sizlere sunacağım daha sonra yazımızı sonuçlandıracağım. Yorumlarınızı alt kısımdaki formu doldurarak bizlere sorabilirsiniz.

Alıntı : “Ekşi Sözlük 03.01.2022”

“Teminatlı kredi kartını bir gün içerisinde aldım. Oldukça basit 5.000 TL yatırdım ve 4000 TL değerinde blokeli kredi kartı sahibi oldum.”

Alıntı: “Mynet Forum 20.01.2022”

” Bu kadar kolay olacağını tahmin etmemiştim. 2 ay önce Ziraat Bankasından teminatlı kredi kartı aldım. Kredi derecem 800 puan civarındaydı, şimdi 1300 puan işe yarıyor”

Yorumlara bakacak olursak teminatlı kredi kartı kullananlar oldukça memnun, 8 ana başlıkta sizlere anlatmaya çalıştık bu kartı, son karar sizlerin hoşça kalın.