• AMERIKAN DOLARI
  32,6977
  % 1,28
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,6352
  % 0,91
 • € EURO
  34,9832
  % 0,21
 • £ POUND
  41,5402
  % 0,71
 • ¥ YUAN
  4,5062
  % 1,19
 • РУБ RUBLE
  0,3662
  % -0,33
 • ÇEYREK ALTIN
  3.940,00
  % 1,01
 • BIST 100
  10.502,06
  % 1,06

5 Başlıkta Temassız Ödeme Yöntemini Kapatma [5 BANKA]

5 Başlıkta Temassız Ödeme Yöntemini Kapatma [5 BANKA]

Yeni onaylanan kredi kartının teslimi ile açmış olduğunuz hesaplarınıza ait bankamatik kartları günümüzde temassız ödeme özellikli olarak tahsis ediliyor. Temassız ödemenin anlamı kartınızı pos cihazının üzerine yaklaştırarak şifresiz ödeme onayının alınmasıdır. Bu durum ise kart sahiplerini endişelendiren hususlar arasındaki yerini aldı. Buna sebep de özellikle medyanın haber yapma amaçlı olarak dolandırıcılara maruz kaldıklarından bahisle temassız ödemeye dikkat çekmeleri.

Aslında temassız ödeme korkulacak bir husus değil. Türkiye’de üretilen ve tahsisi yapılan tüm kartlar bu özellikleri ile gönderiliyor. Haberlere konu olan bu dolandırıcılık olayı ile ilgili olarak hiçbir haber kanalında dolandırıldığına, kartından habersiz çekim yapıldığına dair bir şikayet konusu söz konusu değil. Bu duruma rağmen tüketicilerin talepleri arasında yerini alan husus ise kredi kartının temassız ödeme özelliğini kapatma.

Size tahsisi yapılan kartlarınızın temassız özelliği sayesinde gün içerisinde yapabileceğiniz maksimum ödeme tutarı 90 TL olarak yansıyor. Bu rakamın üzerinde ödemeleriniz zaten şifreler giriş yapılarak oluşuyor.

Kredi Kartında Temassız Ödeme Yöntemini Kapatma

Bankamatik yada kredi kartınızın bu özelliğini kapatmak istiyorsanız yapacağınız tek işlem bankanızın müşteri hizmetlerini aramak olacaktır. Burada dijital sekreterin yönlendirmesi ile yapılamadığını ve canlı destek alınması gerektiğini hatırlatmak isterim. İlgili güvenlik soruları sonrasında talebinizi alan yetkili kartınızın bu özelliğine son verebiliyor.

İnternet üzerinden Temassız Ödeme Kapatılabilir Mi ?

Bankaların dijital uygulamaları ile bankacılık hizmeti veriyor olmasına rağmen bu hizmetleri arasında kartınızı temassız özelliği kapatma menüsü bankaların tümünde bulunmuyor. Bazı bankalar bu duruma gelen taleplere kulaklarını tıkayan bankalar yine de temassız özellikli kart tahsisi yapıyor ve kullanıma açık olarak geliyor. Kart kullanımı ile mağdur edilmemeniz için ise kredi kartınızı iyi kullanmak gerekiyor.

Temassız Ödeme Yöntemi İle İlgili Detaylı Bilgileri : https://www.ziraatbank.com.tr/tr/sss/kart-ve-uye-isyeri/temassiz-bankkart

Kredi Kartını Pos Cihazına Dokundurarak Yapılan Ödemeler Ne Kadar Güvenli ?

Teknoloji ilerledikçe bankalarda yatırımlarını bu yönde yapmaktadırlar fakat bu yapılan yatırımların bazi riskleri de beraberinde getirdiği aşikardır. Konumuz temassız kart özelliğini kapatmak olsa da temassız ödeme yöntemi aslında kredi kartı sistemleri ile uyumlu bir sistemdir.

İlgili İçerik : Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Pos cihazına şifre girmeden yapılan işlemler temassız ödeme olarak adlandırılır ve bu ödeme sistemi güvenlidir. Fakat bu durum kredi kartınızı kaybettiğinizde risk teşkil etmektedir. Yaklaşık 100 TL civarında bir ödemeyi kredi kartı eline geçen herkes yapacak demektir. Bu yüzden kredi kartımı temassız ödemeye kapatmak istiyorum diyen kişiler pekte haksız sayılmazlar.

Temassız Ödeme Yöntemi Neden Kapatılmalı?

Temassız ödeme yöntemini kapatmanız için bazı nedenler var bunların başında güvenlik geliyor, ülkemizde hemen hemen yaşlı genç her kesimde mutlaka bir kaç tane kredi kartı bulunuyor. İleri yaşlardaki kişiler temassız ödeme yönteminin ne olduğunu dahi bilmiyor. Durum böyle olunca iş daha riskli bir hal alıyor. Çünkü temassız ödeme şifre sormadan sadece dokunma yoluyla kredi kartınızdan para çekilmesi anlamına geliyor.

Bu yüzden sizin iradenizin dışında bir çekim ve ödeme olmaması için kredi kartınızın temassız özelliğini kapatmanız oldukça mantıklı olacaktır. Bir başka sebep ise temassız ödeme yöntemiyle 90 TL gibi bir rakamın üstünde ödeme yapamıyorsunuz yüksek tutarlı ödemeler yapıyorsanız yine bu özelliği kapatmanız yararınıza olacaktır.

Temassız ödeme yöntemini kapatmak için en önemli nedenlerden bir tanesi de kredi kartınızın kontrolünün tamamen sizde olmamasıdır.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Mobil Bankacılık İle Nasıl Kapatılır, Adım Adım Anlatım

Temassız ödeme yönteminizi mobil bankacılık kullanarak kolay bir şekilde kapatabilirsiniz bunun için izleyeceğiniz adımlar sırasıyla şu şekilde olmalıdır;

 • Mobil Bankacılık uygulamanıza giriş yapın,
 • Kredi Kartları kısmından ilgili kredi kartını seçiniz,
 • Kredi kartı ayarları veya kredi kartı tercihlerini güncelle kısmına geliniz,
 • Burada gözüken “temassız ödeme yöntemini kapat” sekmeyi pasif konuma getiriniz.
 • Temassız ödeme özelliği kapatılmıştır.

İşlem bu kadar basit, bu anlatımı ben sizlere Akbank mobil uygulaması üzerinden anlattım sizler kendi mobil bankacılığından aynı mantıkla kapatabilirsiniz.