• AMERIKAN DOLARI
  32,2060
  % 0,00
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,4905
  % -0,33
 • € EURO
  35,0367
  % 0,02
 • £ POUND
  40,9550
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,4525
  % -0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3551
  % 0,28
 • ÇEYREK ALTIN
  4.090,00
  % 1,82
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Kredi Kartının Sürekli Asgari Tutarını Ödemek

Kredi Kartının Sürekli Asgari Tutarını Ödemek

Kredi kartının sadece asgari tutarını ödemek; her ay çıkan ekstre borcunun ödenebileceği minimum rakamın ödenerek, kalan tutarın bir sonraki ayın ekstresine yansımasını sağlamaktadır. Günümüzde Türkiye’deki aktif olarak kullanılan kredi kartı sayısı 63,5 milyona yaklaşmış durumdadır.

Sağladığı avantajlar nedeniyle birçok kişi alışverişlerinde ve ihtiyaçlarında kredi kartı kullanımını tercih ediyor. Kredi kartının aşırı kullanımı sonrası aylık ekstrelerde toplam ödenmesi gereken borç tutarı bazen kullanıcılarını zorlamaktadır. Bu durumlarda toplam borç ödenmeden sadece asgari tutar ödenerek, ekstre bir sonraki aya devredilebiliyor.

Kredi Kartının Asgari Tutarını Ödenmesinin Olumsuz Yönleri

Kredi kartının asgari tutarının ödenmesi olumlu yönleriyle tercih edilebilmektedir. Toplam borcu ödeyebileceğiniz kadar paranız yoksa asgari tutarı ödemek faydalı olacaktır. Kredi kartınızın asgari ödemesini yaptığınızda asgari tutar kadar dönem borcunuz düşmektedir. Bunun yanı sıra gecikme faizi ödemek zorunda kalmazsınız. Kredi kartının asgarisini ödemenin zararları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Asgari tutarı ödediğinizde, asgari tutar düşüldükten sonraki kalan borcunuz için akdi faiz işlemeye devam etmektedir.
 • Sürekli asgari tutarı ödemek, her borcunuzun katlanarak artmasına sebep olabilmektedir.
 • Sadece asgari tutar ödediğinizde, ödediğiniz tutar kadar limitiniz açılmaktadır. Yani toplam limitinizi kullanamazsınız.

Kredi Kartının Asgari Tutarı Ödendiğinde Faiz İşler mi?

Kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur merak ediyorsanız; avantajı borcu ödemiş olarak sayılmanızdır. Bir başka avantajı ise ödemeniz gereken faiz tutarını bir nebzede olsa azaltmasıdır. Kredi kartı borçlarında iki türlü faiz uygulaması yapılmaktadır. Bu faizler;

 • Akdi Faiz: Kredi kartlarının dönem borcunun asgari ödeme tutarı haricinde kalan kısım için uygulanan faiz oranıdır. Genel olarak uygulanan aylık akdi faiz gecikme oranı %1,84’tür. Akdi faiz oranı uygulaması ile bir örnek verilecek olursa;
 • Kredi kartınızdan 1000 TL’lik bir kullanımınız olduğunu düşünelim. Kredi kartı asgari ödeme hesaplama işlemi toplam borcun %30’u olarak hesaplanmaktadır. Kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihi gelmeden asgari tutar olan 300 TL’yi ödediğinizi düşünelim. Bu durumda toplam ödenmeyen borç tutarınız 700 TL olacaktır.

Son kullanma tarihini geçirmeden asgari tutarı öderseniz, gecikme faizi uygulanmaz. Bu noktada size uygulanacak olan faiz, toplam ödenmeyen borç tutarınız üzerinden %1,84 olarak hesaplanacaktır. Toplam ödenmeyen borç tutarınızın 700 TL olduğu düşünüldüğünde, bir sonraki ay ekstrenize yansıyacak olan akdi faiz tutarı 12,88 TL olacaktır.

 • Gecikme Faizi: Bu faiz uygulaması, asgari tutarda dahil olarak tüm borcun ödenmemesi durumunda uygulanmaktadır. Gecikme faizi genel olarak %2,34’ten hesaplanır. Bu nedenle toplam olan aylık kredi kartı borcunuzu ödeyemiyorsanız, en azından asgari tutarı ödemeniz sizi gecikme faizi ödemekten kurtaracaktır. Borcunuzu ödememeniz durumunda hem akdi hem de gecikme faizi ödersiniz.

Kredi Kartının Asgari Tutarını Ödemek Kredi Notunu Düşürür mü?

Günümüzde bankalarla çalışabilmek ve kredili ürünleri kullanabilmek için kredi notu en önemli kriter olarak sayılmaktadır. Bankalarla çalışan her birey, kredi notunun önemini biliyor. Peki kredi kartının asgari tutarını ödemek kredi notunu düşürür mü? Bilinenin aksine asgari tutarı ödemek kredi notunu düşürmemektedir.

Sürekli asgari tutarı ödemek; faiz ödemenize ve borcunuzun katlanarak büyümesine sebep olabilmektedir. Fakat kredi notunu olumsuz yönde etkilemez. Aksine son ödeme günü geçmeden borcunuzu ödediğiniz için olumlu yönde etkilemektedir. Kredi notunu en büyük payda etkileyen faktör kredili ürünleri ödeme alışkanlığıdır. Kredi notunu oluşturan faktörler şu şekildedir;

devamlı asgari tutar ödeme

 • Kredi notunuzun %35’lik kısmını ödeme alışkanlıklarınız oluşturmaktadır. Kredili ürünlerinizin ödemelerini zamanda yapmanız, kredi notunuzu yükseltmek için en iyi yollardan biridir.
 • Yeni kredili ürün açılışları, ödeme performansı belli olmadığı için kredi notunuzun %11’ini oluşturur.
 • Kredi kullanım yoğunluğunuz ve çalıştığınız banka sayısı ise kredi notunuzun %10’nunu oluşturur.
 • Diğer unsurlar ise kalan %9’u oluşturur.

Kredi notunuzun olumsuz yönde etkilenememesi ve kredi kartınızın kullanıma kapatılmaması için asgari ödeme tutarını son ödeme tarihi geçmeden mutlaka ödemelisiniz.

Kredi Kartı Asgari Tutarın Altında Ödeme Yapılması Durumunda Ne Olur?

Asgari kelime anlamı; en aşağı, en azından, en az ya da minimumdur. Kredi kartlarında da kullanılan asgari kelimesi, ödenebilecek en az rakamı ifade etmektedir. Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını öderseniz birçok olumsuz durumdan kurtulabilirsiniz. Fakat asgari tutarın altında ödeme yapmak, birçok olumsuz durumla karşılamanıza sebep olabilmektedir.

İlgili Makale : Kredi Kartını Nakite Çevirme

Dönem borcunuza ait asgari tutar ödemenizi en fazla 90 gün geciktirebilirsiniz. Tabi süreçte gecikme ve akdi faiz işlemeye devam edecektir. 90 gün sonunda borcunuzu hala ödememiş olursanız, icra dosya takibine kadar ilerleyen olumsuz durumlarla karşılayabilirsiniz. Kredi kartının asgari tutarının bire bir ya da daha yüksek yatırılmasında fayda vardır. Kredi kartınızın asgari tutarı 300 TL ise ve siz 299 TL bile ödeme yapsanız asgari tutarın altında ödeme yapmış sayılırsınız.

Banka ve kredi kartları hakkındaki yönetmelik kapsamında; bir yıl içerisinde 3 kez üst üste dönem borcunun son ödeme tarihine kadar asgari ödeme tutarının altında ödeme yapılması durumunda, borcun tamamı ödenene kadar kredi kartı kullanıma kapatılmaktadır. Bunun yanı sıra bu durum kredi notunuzu da olumsuz yönde etkilemektedir. Finansal durumunuz ve siciliniz açısından kredi kartı ödemelerinize dikkat etmeniz önemlidir. Toplam borcu ödeyemiyorsanız en azından asgari tutarı zamanında ödemeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kredi Kart Borcumun Sürekli Asgari Tutarını Ödersem, Kart Limitim Düşer Mi?

Kredi kartınıza ait dönem borcunuzu değil de minimum ödeme tutarı olan asgari tutarı sürekli ödemeniz durumunda kredi kartı limitim düşer mi derseniz buna cevabımız hayır olacak ama ufak bir noktaya değinmeden geçemeyeceğim, sürekli minimum tutarı öderseniz kart limitiniz düşmez fakat banka sizin kredi kartı limitinizi arttırmakta çekimser kalabilir ve arttırmayabilir.

Bu yüzden olabildiğince ödemelerinizi asgari tutarın üstünde tutmaya çalışın bu her yönden sizin sicilinizin bankalar nezdinde daha pozitif gözükmesini sağlayacaktır.