• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Kredi Kartı Nakit Avans Blokesi Nedir, Nasıl Kaldırılır?

Kredi Kartı Nakit Avans Blokesi Nedir, Nasıl Kaldırılır?

Nakit avans bloke kaldırma, sahibi olduğunuz kredi kartının limitleri dahilinde nakit çekimi de bulunuyor. Bu limiti kullanmakta alışkanlık haline getirmişseniz fazladan faiz ödemesi yapıyorsunuz demektir. Kartınız ile ilgili işlem yapmaktan çekinen birisi değilseniz bu kartınızın borcunu da zamanında ifa etmelisiniz. Sürekli zaman aşımına uğranan borçlar yüzünden kartınız kısıtlamalara girer. Bu kısıtlamalardan bir tanesi sonucunda da kredi kartından nakit çekemez haline gelirsiniz. Bunun nedeni kartınızın ekstresinde belirtildiği üzere asgari tutarın son ödeme gününde ödenmemesi ve bunu alışkanlık haline getirdiğiniz olabilir.

Kredi kartınıza en azından asgari tutarı miadı içerisinde ödemekle yükümlüsünüz. Bu ödememe durumu yıl içerisinde üç kez tekrarlanması halinde BDDK yönetmelikleri gereği kredi kartınız kısıtlamaya giriyor. Bu kısıtlama da sizin nakit çekiminiz üzerinden yapılıyor. Buna rağmen kartınızdan para çekimi yapmak isteyebilirsiniz. Fakat bu işlem için yılın yeni yıla devrilmesini beklemeniz gerekir. Aksi takdirde kredi kartımdan nakit çekemiyorum şeklinde aramalar yapan kişilerden bir tanesi olursunuz.

Nakit Avans Nedir?

Para ihtiyaçlarınızı karşılarken bazen başvurduğumuz kredi kartımızın nakit avans veya taksitli nakit avans seçeneklerini kullanırız ancak, nakit avans komisyonu bu işi maliyetli kılmaktadır. Onun için Taksitli Nakit Avans genelde komisyonsuz sağlanır bankalar tarafından.

Kredi kartı limitine bağlı olarak bankaların belirli faiz ve limitler dahilinde bankaların kredi kartı müşterilerine sunmuş oldukları ve anında ATM’lerden veya internet bankacılığı kanalları ile anından hesabınıza çekilen taksitli avansınızın aktarılması sağlayan hizmettir. Bir nevi tüketici kredisi gibi de düşünmek yerinde olur tek farkı dokuz ay vade ile sınırlı olmasıdır.

Nakit Çekim Kısıtlamasından Kaçınmak İçin Neler Yapılmalı?

BDDK tarafından yapılan yasal düzenleme neticesinde bankaları ve kart sahiplerini mağdur edilmesini önlemek adına kartlardan nakit çekim için kısıtlama yoluna gidiliyor.

Bir yıl inde üç kez ödemediğiniz ve dönemde yapılan harcama tutarının yarısını ödemediğiniz zaman nakit çekim işlemine kartınız kapatılır. Bu durumdan kurtulmak istiyorsanız kartınıza ait borçlarınızın ödemesini son gününü geçirmeden yapmanız gerekir. Nakit çekimin yanında Nakit avans ve taksitli avans kredilerinizin çekimi de engellenebilir.

Taksitli Nakit Avans Faizi Ve Taksitli Nakit Avansın Avantajları

Kredi kartından kullanılan taksitli nakit avans oldukça cazip durmaktadır, artık bir çok banka sıfır masraf ve sıfır komisyon ile artık dokuz ay vadeye kadar çok düşük oranlarda kullandırmaktadırlar. Faiz oranlarına gelince 2,25 faiz oranları ile kredi kartından taksitli avans kullanmak mümkün olmaktadır.

Örnek Hesaplama;

1000 TL için 9 ay vadede aylık 114 TL taksit olarak hesaplanabilir. Toplamda ödeyeceğiniz para 1028 TL civarı olur bunu bin ve katları ile de hesaplamak mümkündür.

Kredi kartınızdan taksitli nakit avans kullanmak hiçte eskisi kadar korkutucu ve fahiş değildir. Neredeyse bireysel kredi den farkı yoktur tek farkı vadesinin 9 ay ile sınırlı olmasıdır.

En önemli avantajı istediğiniz anda, istediğiniz yerde anıdan kredi kartı limitleriniz dahilinde kullanabilirsiniz. Faiz oranları oldukça caziptir, bazen 2-3 bin lira para için banka şubelerinde bireysel kredi kovalamaktan çok iyidir, dosya, sigorta komisyon vb. ekstra ödemeler ve masrafları yoktur. Yine öderken kredi kartı hesap özetinize borç olarak yansır, yani yaptığınız bir alışveriş gibi her ay kredi kartınıza eklenir takip etmenize gerek kalmaz.
Kredi kartından taksitli nakit avans hizmeti tüm kredi kartlarında bulunmakta olup genelde maliyetler ve oranlar bir çoğu birbirine yakındır. Komisyon ve masraf almazlar sadece belli bir yukarıda verdiğimiz oranlar içinde kalmak suretiyle kullandırırlar.

Ancak siz taksitli nakit avans kullanırken oranlara dikkat ediniz ve masraf komisyon kesilip kesilmediğini parayı çekerken dikkat etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Nakit Avans Çekimi İçin Blok (Engel) Koyulan Kredi Kartı, Nakit Avansa Nasıl Açılır?

Eğer sizde Garanti Bankası, Akbank, İş bankası gibi bankalardan kredi kartımdan nakit avans çekemiyorum şeklinde bir probleminiz varsa sorunuzun cevabını şu şekilde vereceğiz. Birinci planda sürekli olarak ekstrenizin asgarisini ödemekten vazgeçin, ikincisi acil olarak kredi kartı ekstrenizin dönem borcunun tamamını ödeyin. Burada dikkat edin tamamını ödeyin demiyoruz, sadece ekstrede dönem borcu yazan kısmı ödediğinizde bir sonraki gün eğer çok ekstrem bir durum yok ise kredi kartınız nakit avansa açılacaktır.

İlgili İçerik : Kredili mevduat Hesabı Nedir?

Fakat burada dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise gerçekten kullanabilir nakit avans limitiniz  var mı ? Eğer siz daha evvel nakit avans limitini doldurdu iseniz ve hatalı olarak alışveriş limitinize bakarak kredi kartım nakit avansa kapatıldı diyorsanız burada hata yapıyorsunuz demektir. Tüm bu detayları yerine getirdiniz ve hala çekemiyorsanız bankanızın müşteri temsilcisi ile görüşmenizde fayda var.