• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı? (VISA-MASTER)

Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı? (VISA-MASTER)

Bir başka banka hesabına kredi kartından havale yada EFT yapılır mı, yada yapılıyorsa nasıl yapılır merak ettiniz mi? İşte cevabınız evet ise bu yazımız tam size göre… Banka ödemeleri artık hayatımızın bir parçası oldu gibi akıllı telefonlarımız aracılığı ile hesabımızdan dilediğimiz yere anında para gönderimi yapabiliyoruz, fakat ya hesabımızda para yoksa! Sanırım ilk aklınıza gelen kredi kartı oluyor, evet cüzdanlarımızda bolca bulunan Visa ve Mastercard logolu kartlardan bahsediyoruz. Kredi kartından nakit çekebiliyoruz alışverişte yapabiliyoruz, peki kredi kartından havale ve EFT yapılır mı, denediniz mi?

Kredi kartları hayatımızın çok içine girdiği için bankalarda kredi kartlarına birbirinden güzel özellikler yüklemeye başladılar bunlardan birkaç örnek vermek gerekirse temassız ödeme, belediye otobüslerinde İstanbul Kart, Kent Kart gibi kartların yerine ödeme yapılması gibi, bunlara bir yenisi de kredi kartıyla havale ve EFT transferi oldu ve çok güzel oldu diyerek yazımıza devam ediyoruz.

Kredi Kartından Havale Veya EFT Transferi

Kredi kartından para göndermek yani ister EFT ister Havale yapmak mümkündür. Ancak öncelikle Havale Transferi ve EFT transferi arasındaki farkı bilerek başlarsak konumuz daha iyi anlaşılır çünkü bu terimler bankalarla alışverişi çok olmayan kişilere yabancı kalıyor. Kısaca söylemek gerekirse aynı bankadan, aynı banka şubesine gönderilen paralar Havale, farklı iki banka arasındaki para transferine EFT deniyor. Biz konumuza dönecek olursak kredi kartınızda nakit çekim limitiniz bulunduğu sürece havale ve EFT yapabilirsiniz.

Yapmasına yaparsınız ama bir banka hesabından para göndermekten biraz farklı işliyor sistem, bir maaş hesabınız var ise bu hesaptan havale veya EFT yaptığınızda muhtemelen bir ücret ödemeyeceksiniz. Fakat kredi kartında bu işlemler ücretli ve oldukça maliyetli olduğunu söylemeliyiz. Yazımızın devamında bu kısma tekrar döneceğiz.

VISA Kart ve Master Kart Kredi Kartıyla Havale Yapma

Evet, kredi kartınızın nakit limitini kullanarak havale yapabilirsiniz fakat burada bazı dikkat etmeniz gereken hususlar bulunuyor. Nedir bu hususlar, eğer kredi kartından para transferi yapacaksanız kredi kartı ekstrelerinizi düzenli ödemiş olmalısınız, bunun sebebi geç ödenen kredi kartlarına düzensiz ödemeden dolayı para transferi blokesi konmaktadır. Böyle bir durumda havale işleminiz yarıda kalacaktır ve karşı tarafa paranız ulaşmayacaktır.

İkinci husus kredi kartınız olabilir ama nakit avans limitiniz para transferi yapmak için yeterli mi bazı kredi kartların alışveriş limitleri fazla olurken nakit avans limitleri daha düşük oluyor. Örnek vermek gerekir ise sizin nakit avans limitiniz 1.000 TL ise, ve siz kredi kartından 1,500 TL havale göndermeye çalışırsanız bunu başaramazsınız, alışveriş limiti karttan havale ve EFT yapma işlemlerinde geçerli değildir. Ayrıca bu işlemde alınacak komisyon içinde yine kredi kartınızın nakit avans limiti kullanılacaktır buda cabası…

VISA ve Master Kredi Kartından EFT Gönderme

Aynı şekilde kredi kartınız ile EFT para gönderimi yapabilirsiniz. Kredi kartından yapacağınız EFT ve havale transferlerinde normal mobil bankacılıkta alınan komisyonlardan fazlasını ödeyeceğinizi bilmelisiniz. Bir örnekle açıklamak gerekir ise , mobil bankacılık ile vadesiz hesabınızdan gönderdiğiniz 500 TL para için 2-3 TL gibi bir rakam öderken, kredi kartıyla göndereceğiniz bir EFT veya havale için ödeyeceğiniz komisyon oranı 20, 25 TL arasında olacaktır. Oldukça pahalı değil mi ?

Bunun sebebi EFT gönderimi yaparken banka sizin kredi kartınızdan nakit avans çekmişsiniz gibi işlem yapıyor yani ATM aracılığı ile kredi kartınızdan para çekmekle EFT transferi yapmak arasında hiçbir fark yok ikisinden de aynı komisyonu alıyor yani bu para gönderiminde cebinizden çıkacak toplam para 530 – 550 TL arasında olacaktır.

Kredi kartıyla EFT veya havale transferiniz de bankanın aynı prosedürü devam etmektedir. EFT ve havale gönderim saatleri aynıdır.

VISA ve Master Karttan Havale ve EFT Yapma Yöntemleri

Kredi kartınızı kullanarak eğer bir havale yada EFT işlemi yapacaksanız bunun birden fazla yolu bulunmaktadır. Tercih edeceğiniz yönteme göre ödeyeceğiniz komisyon oranları farklılık gösterebilir. Bu yöntemleri sıralayacak olursak;

İnternet Bankacılığı Üzerinden Transfer Yapma

İnternet bankacılığını bankalar oldukça önemsemektedir. Bunun sebebi bankaların yükünü azaltmak EFT ve Havale para transferlerinin tamamen sanal ortamda yapılmasını sağlamaktadır. Bunun için en pratik ve hızlı yol internet bankacılığı üzerinden kredi kartınızı kullanarak para göndermektedir. Bunun bir avantajı da sizden kesilecek komisyon oranının daha düşük olacağıdır. Peki, internet şubesini kullanarak kredi kartından nasıl havale yada EFT işlemi yapacağız.

Öncelikle internet şubesine giriş yapacağız ardından para transferi sekmesini tıklayacağız bu alanda size para transferinin hangi hesaptan yapılacağı sorulacak biz buradan kredi kartından yani mevcut kredi kartımızı seçeceğiz göndereceğimiz para miktarını gireceğiz. Son adımda bizden kesilecek komisyon oranı ve girdiğimiz bilgilerin doğruluğunun teyit edilmesi istenecek onay verdiğimizde, kredi kartımızdan havale veya EFT işlemimiz tamamlanmış olacaktır.

Mobil Bankacılık Üzerinden Para Gönderimi

Kredi kartı kullanarak para transferi yapmanın en doğru tercihi bana göre Mobil Bankacılık kullanmaktır. Çünkü yapacağınız tüm havale ve EFT işlemlerinden alınacak ücret minimum düzeyde olacaktır. Bu yüzden kredi kartınızdan para transferi yapacaksanız bankanızın mobil bankacılık uygulamasını indirerek bu şekilde yapmanız en sağlıklısıdır. Adımlar yine çok basittir, Öncelikle mobil uygulamaya giriş yapacağız,

Para Transferleri > Kredi Kartından > Havale / EFT >

adımlarını seçerek daha sonra gönderilmek istenen tutar ve onay işlemi ile son bulacaktır. İşte kredi kartınızdan para göndermek bu kadar basit.

Bankamatik Ve ATM’lerden Kredi Kartı İle Havale Ve EFT Yapmak

Eğer internet bankacılı ve mobil bankacılık kullanamayacak durumda iseniz ve para gönderimini acil yapmanız gerekiyorsa en yakın ATM’ ye giderek kredi kartınız ile havale yada EFT gönderimi yapabilirsiniz. Mümkün ise kendi bankanızın ATM’leri ile bu işlemi yapın.

Eğer EFT ve Havale işlemini ortak ATM’ler kullanarak yaparsanız komisyon oranı çarpı 2 olacak buda anlamsız bir gider demek zaten kredi kartıyla para gönderdiğiniz için iyice içeri girdiniz birde buradan gol yememek lazım.

visa ve mastercard ile para transferi

Kredi Kartıyla Banka Şubeleri Veznelerinden Havale Yada EFT Yapılabilir Mi?

Para transferlerinin çoğunlukla internetten yapılmasının sebebi bankaların mobil bankacılığı ön plana çıkarmak ve şubeyi bu gereksiz yüklerden kurtarmaktır. Bu sebeple bankadan şubelerinden yapılan havale ve EFT para transferlerinden fahiş komisyon tutarları alınmaktadır. Bu yüzden bu seçeneği aklınızdan silmeniz gerekir.

Çünkü hem şubeden para gönderimi yaparak, hem de kredi kartınızı kullanacaksınız bu cüzdanınıza aşırı bir külfet getirecektir. Çok zor durumda kaldım mutlaka banka şubesinden kredi kartımla para göndermem gerekir diyorsanız öncelikle havale masraflarını sormalısınız diyor ve yazımızı sonlandırıyoruz. Dilerseniz bir önceki para transferi ücretleriyle alakalı olan yazımız Akbank Havale Ve EFT ücretleri başlıklı yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Kredi Kartıyla Havale Ve EFT Yapmanın Dezavantajları

Aslında kredi kartından para göndermek havale, EFT yapmak bizlerin sizler için önerdiği çok sağlıklı bir para transfer şekli değildir. Oldukça fazla dezavantajları bulunmaktadır. Fakat eğer son çare ise deneyebilir ve işinizi görebilirsiniz. Bu eksi yanları sıralamak gerekir ise;

 • Normal vadesiz hesaba göre daha fazla komisyon ödersiniz.
 • Kredi kartınıza ait nakit avans limitini doldurmuş olursunuz.
 • Hesap kesim tarihinde bu paranın hepsini ödemek zorunda olduğunuzdan ekstreniz kabarık gelecektir.
 • Karttan gönderdiğiniz paraları ekstrenizde taksit yapmanız mümkün değil.