• AMERIKAN DOLARI
  32,6412
  % 1,13
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,6085
  % 0,80
 • € EURO
  34,9406
  % 0,10
 • £ POUND
  41,4948
  % 0,60
 • ¥ YUAN
  4,4995
  % 1,04
 • РУБ RUBLE
  0,3657
  % -0,50
 • ÇEYREK ALTIN
  3.932,00
  % 0,73
 • BIST 100
  10.488,21
  % 0,93

Özel Ve Kamu Bankaların POS Komisyon Oranları [10 Banka]

Özel Ve Kamu Bankaların POS Komisyon Oranları [10 Banka]

Bankaların POS komisyon oranları özel ve kamu olmak üzere farklılıklar göstermektedir. Bu makalemizde detayları ile ele alacağız. POS cihazı olarak bildiğimiz cihazlar kredi kartı veya banka kartı aracılığı ile herhangi bir noktadan alışveriş yapmamızı sağlayan cihazlara verilen isimdir. Açılımı “Point Of Sale” olan ve satış noktası anlamına gelen bu terim son zamanlarda ülkemizde oldukça yaygınlaşmış ve hemen hemen herkes tarafından bilinen ve aşina olunan bir terim haline gelmeye başlamıştır.

POS cihazlarının kullanımı sonucunda belirli bir maliyet oluşur ve bu maliyet ilgili bankalara ödenir. Dolayısıyla bu konu bireylerin aklına en uygun POS komisyonu hangi bankada sorusunu getirmektedir. Böylece bireyler yapacakları işlemler için daha az komisyon ödeyerek daha fazla kazanç sağlamayı amaçlarlar. Bu durum aynı şekilde bankalar arasında da bir rekabet oluşmasına sebep olmuştur.

Bu bağlamda bankalar en az komisyonla işlem yapan banka olarak daha çok müşteri tarafından tercih edilmeyi ve maliyet liderliğini elde etmeyi amaçlarlar. Bu sayede hem müşteri sayıları artmış olur hem de yapacakları işlemler ile alınacak olan komisyon miktarı, dolayısıyla bankanın kazancı artmış olur.

POS Çekim Komisyonu Nedir?

POS komisyonu olarak bilinen kavram, bireylerin POS cihazları üzerinden kredi kartı veya banka kartları ile yapacakları alışveriş işlemleri esnasında POS hizmetini sunmakta olan bankaya otomatik olarak ödedikleri komisyonun adıdır. Bu komisyon aslında bir ek giderdir ve küçük bir miktar olsa da banka ile sürekli olarak işlem yapan bireyler adına bu işlemin maliyeti oldukça büyük miktarlara ulaşabilmektedir. Dolayısıyla bireyler en uygun POS komisyonu veren bankayı bularak yapacakları bu işlemler için en düşük maliyeti sağlamak amacıyla hareket ederler.

POS komisyonu küçük bir miktar olarak görülse de sürekli işlem yapıldığında bu miktar çok büyük boyutlara ulaşabilmektedir. Dolayısıyla tüm finansal işlemlerini bankalar aracılığı ile gerçekleştiren bireyler için özellikle en aza indirilmesi gereken maliyetler arasında yerini almaktadır. Bireyler seçecekleri bankanın POS komisyonlarını göz önünde bulundurarak işlemlerini bu şekilde yapabilirler. Böylece oluşacak maliyeti en aza indirme şansını elde etmiş olurlar. Her bankanın POS cihazı için aldığı veya almakta olduğu komisyonlar ilgili bankaların internet adresleri üzerinden veya müşteri temsilcileri aracılığı ile bireylere bildirilir.

Bankaların en bilinen özelliklerinden bir tanesi işlemlerini saydamlık içerisinde yapmalarıdır. Bu politika dahilinde bireyler dilerler ise bankanın POS cihazı işlemleri için aldıkları komisyon miktarlarını öğrenebilirler. Ayrıca bankaların sunduğu şartlara göre, şubeler aracılığı ile banka yetkili veya çalışanları ile görüşerek yapacakları işlemler için alınacak olan POS komisyonunu öğrenebildikleri gibi bazı şartları taahhüt etmek şartıyla bu tarz komisyonların en aza indirilmesi veya belirli bir limitin altına komisyon ücreti alınmamak şartıyla bazı anlaşmalarda bulunabilirler. Bu anlaşma için bireylerin ilgili bankaya müracaat etmeleri gerekmektedir.

Bankaların Düşük POS Komisyon Oranları

Özel ve Kamu bankaları pos komisyon oranlarını belirlerken daha çok pos tercihlerini ve ödeme günlerini baz alarak bir ücretlendirme belirlemektedir. Örnek vermem gerekirse siz paranızı 45 gün sonra almak isterseniz sizden kesilecek komisyon farklı olacaktır. 90 Gün sonra çekilen slip ödemesini isterseniz daha farklı bir komisyon oranı istenecektir.

Bunun yanı sıra kullandığınız POS türü de önemlidir, sanal pos, fiziki pos, mobil (GPRS) pos ve benzeri cihazlarda komisyon oranları yine farklılık göstermektedir. Şimdi dilerseniz bankaların en uygun komisyon oranlarını tek tek inceleyelim.

T.C. Ziraat Bankası Güncel POS Komisyon Oranları

Ziraat Bankası POS komisyon oranları da diğer bankalarda olduğu şekilde birden fazla çeşit ile sunulmaktadır. Sabit ücretli POS cihazı olarak fazlasıyla tercih edilmektedir. Banka içerisinde sunulan bazı şartlar karşılandığında bu komisyon oranı da düşebilir. Aynı şekilde belirlenen paket ile birlikte sabit bir ücret ödenerek komisyonsuz olarak işlem yapılabilir.

Ziraat Bankası pos cihazı komisyonları genellikle ciro limitine göre geçerli olmaktadır. Ciro çeşitleri arasında 50.000 TL’ye kadar sınır bulunur. Taksitli ve peşin tarifeler şeklinde olmak üzere iki farklı şekilde özel tarifeler vardır. Sabit pakette 4 taksite kadar kotaya ücret dahil edilmeme özelliği de müşterilere sunulur. Ayrıca banka yapılacak işlemler için ÖKC ücreti almamaktadır.

Halkbank’dan Ekonomik POS Komisyon Oranları

Halkbank POS komisyon oranları kapsamında kendi sistemini geliştirmiştir ve bu sistemi uygulamaktadır. Halkbank esnafı ve küçük işletmeleri desteklemek adına Ekonomik POS ürününü geliştirmiştir. Halkbank ekonomik pos ücretleri, işletmede yalnızca peşin işlem yapıldığı takdirde Peşin İşlem Paketi, taksitli işlem yapılmak istendiği takdirde ise Taksitli İşlem Paketi gibi paketlerin tercihine göre değişiklik göstermektedir.

Halkbank POS komisyon oranları aylık ciro limitine göre değişiklik göstermektedir. Toplamda 3 tip pos seçeneği sunan banka buna göre oranlar belirlerken, müşterinin tercihine göre, uygulanan Halkbank POS komisyon oranları yapılacak işlemlere göre değişiklik göstermektedir ve işleme göre şubelerden bu yüzdeler öğrenilebilir.

QNB Finansbank POS Çekim Komisyon Yüzdesi

QNB Finansbank POS cihazı komisyon oranları için standart tarifelere ek olarak kişiye özel avantajlar da sunulabilmektedir. Finansbank POS cihazı komisyon oranları kullanılacak olan POS cihazının türüne göre belirlenir. Dial-up POS; telefon hattı aracılığı ile elektronik ortamda satış yapılabilmesini sağlayan bir POS türüdür. İnternet altyapısı gerekmeden bu POS kullanılabilmektedir.

ADSL POS; ADSL hattı üzerinden çalışmaktadır. Ekstra iletişim ücreti alınmadan, sadece var olan ADSL hattına ücret ödeyerek kullanılabilmektedir. GSM ve GPRS hattı aracılığı ile çalışan POS türü mobil POS cihazları olarak nitelendirilmiştir. Yazarkasa POS aracılığı ile yapılan satış işlemleri kaydedilmektedir ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na otomatik olarak aktarılır. Dolayısıyla yapılacak işlemler için belirlenen POS cihazlarına göre alınan komisyonların oranı da değişiklik gösterebilir.

Türkiye İş Bankası POS Cihazı Alışveriş Komisyon Oranları

İş Bankası POS cihazı komisyon oranları kapsamında İş Bankası’nın avantajlı pos cihazından yararlanmak istiyorsanız banka şubelerine gidebilir ya da internet üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İş Bankası internet üzerinden pos başvuru linki ile sizler de avantajlardan hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz. İşletmeler için dikkat edilmesi gereken en önemli iki nokta; pos cihazı ve komisyon oranlarıdır. Uygun avantajlardan yararlanmak istiyorsanız, İş Bankası pos cihazından yararlanabilirsiniz.

Garanti BBVA Bankası 2022 POS Çekim Oranları

Garanti POS cihazı komisyon oranları yapılacak işlemlerin mahiyetine göre %1,1 ile %2,5 arasında değişim göstermektedir. Dolayısıyla yapılacak işlem türüne göre bankadan bilgi almak gerekir.

Denizbank POS Alışveriş Kesinti Oranı

Denizbank POS komisyon oranı kapsamında müşterilerine kişiye özel fırsatlar sunmaktadır. Denizbank POS tercih edenler için Deniz POS isimli uygulama kullanılabilir. Bu uygulama sayesinde POS cihazlarınıza ait her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu uygulama üzerinden uygulanacak komisyonu da görüntüleyebilirsiniz.

Vakıfbank Pos Komisyon Kesinti Yüzdelik Oranları

Vakıfbank güncel POS komisyon oranı %1,5 ile %5,2 arasında değişiklik göstermektedir. Vakıfbank, yapılan taahhüt ve alışveriş hacmi gibi sebeplerden dolayı oranlarda değişiklik yapabilmektedir. Bu nedenle bireylerin yapacakları işlemler komisyon oranında belirleyici bir rol oynar.

Akbank POS Makinası Komisyon Yüzdelik Kesinti Oranları

Akbank POS cihazı komisyon oranları anlamında en uygun oranları saplayan bankalar arasındadır. Ciroya göre aylık paket sahibi olabilirsiniz. Paket aşımında % 3 komisyon alınmaktadır. 0 – 2.500 TL ile 5.000 TL üstü işlemler için ayrı ciro paketi sunan Akbank, şubeye gitmeden POS cihazı sahip olma fırsatı sunmaktadır.

Türk Ekonomi Bankası POS Cihazı Alışveriş Komisyon Oranı

TEB POS cihazı komisyon oranı en uygun bankalar arasındadır. 100.000 TL’ye kadar ciro limiti bulunmaktadır. Anlaşmaya dayalı olarak yükseltme seçeneği mevcuttur. Anlaşılan ciro limitine göre komisyon oranı uygulanmaktadır. Limit aşım durumunda komisyon oranı %2,90 olarak arttırılmaktadır. Sabit olarak POS cihazı verilmektedir. Ayrıca aynı bankada bulunan müşteriler, 50 TL değişim bedeli ödeyerek bu kampanyadan yararlanabilirler.

Yapı Kredi POS Cihazı Komisyonları

Yapı Kredi POS cihazı komisyon oranları anlamında son derece uygun fırsatlar sunan bankalardan bir tanesidir. Belirlenen ay içerisinde 1.500 TL sınırına kadar yapılan işlemlerden hiçbir komisyon ücreti alınmaz. Bu nedenle en uygun POS komisyonu sağlayan bankalar arasında gösterilir. Aynı bankanın müşterileri değişim için yalnızca 100 TL öderler ve müşterilere sabit POS cihazı tahsis edilmektedir.

Bankaların POS Komisyon Oranları Karşılaştırması

Bir liste ile sizlere bankaların en uygun pos komisyon oranları ve içlerinden en makul ve mantıklı olanını belirleyeceğiz. Listemiz aşağıdaki gibidir;

listemize ve değerlendirmemize göre şuan ki tabloya göre Garanti BBVA bankası % 1,1 pos komisyon oranı ile en uygun banka olarak karşımıza çıkıyor. Fakat ben yine de komisyonsuz POS paketlerini tavsiye ederim sonuçta ödeyeceğiniz ücret belli kafanız rahat ve ertesi gün ödemenizi alabiliyorsunuz. Karar sizin…

Eğer POS cihazı alma fikriniz var ise yazar kasa POS cihazı veren bankalar isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Komisyonsuz POS Cihazı Veren Bankalar Var Mı ?

Bankalar POS cihazı vermek için bir yarış halindeler tabi hal böyle olunca bazı özelliklerden feragat ederseniz, bazı bankaların komisyonsuz POS cihazlarından yararlanabilirsiniz. Komisyonsuz POS nedir, öncelikle bunu açıklayalım. Komisyonsuz POS kullanmayı istiyorsanız aylık bir ödeme ücretini göz önüne almalısınız.

Sistem Ciro durumunuza göre belirlenir, Mesela pos çekimi olarak aylık 1000 TL cironuz varsa ertesi gün ödeme alırsınız ve bu ciroya ait aylık ödeme 15 TL dir. 5.000 TL cironuz varsa ertesi gün komisyon ödemeden çekilen tutarı tahsil edebilirsiniz ve aylık ödeyeceğiniz ücret 50 TL dir. Yani bu sıralama yukarı doğru gidecek şekilde büyür. Eğer detaylı incelemek isterseniz Bu Bankanın Kampanyasına bakabilirsiniz.

Eğer komisyonsuz Pos kullanıp aylık cironuzu geçerseniz işte bu durumda sizden komisyon talep edilecektir.