• AMERIKAN DOLARI
  32,6611
  % 1,19
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,6117
  % 0,81
 • € EURO
  34,9461
  % 0,11
 • £ POUND
  41,5039
  % 0,63
 • ¥ YUAN
  4,5027
  % 1,10
 • РУБ RUBLE
  0,3659
  % -0,41
 • ÇEYREK ALTIN
  3.938,00
  % 0,91
 • BIST 100
  10.494,95
  % 0,99

Bankadan POS Cihazı Nasıl Alınır? (POS Cihazı Başvurusu)

Bankadan POS Cihazı Nasıl Alınır? (POS Cihazı Başvurusu)

POS cihazı nasıl alınır sorusu, özellikle yeni işletme kuracak kişiler tarafından sık sık aranıyor. İlk etapta POS cihazına ihtiyaç duymayacağını düşünen, daha çok nakit işlem yapabileceğini ön gören esnaflarımız aslında yanılıyor. Türkiye’de yapılan alışveriş trendi kontrol edildiğinde, bu alışverişin büyük yoğunluğunun kredi, banka ve ön ödemeli kartlar ile yapıldığını görebilirsiniz. Kredi kartlarının temassız ödeme özelliği ve QR kod ile ödeme işlemleri de POS cihazlarına uygulanmaya başladığından beri kart kullanımının iyice arttığını söylemek mümkün.

Eskiden POS cihazı başvuruları çok daha zor yapılıyor olsa da, artık yazarkasa pos cihazlarının hayatımıza girmesiyle birlikte, POS başvurunuzun onaylanması durumunda çok kısa sürede bu cihazlara yüklenebiliyor. Yani bankalar artık size yeni cihaz göndermek yerine, daha çok yazarkasa pos cihazlarının içine kurulum yapıyorlar. Peki POS başvurusu nasıl yapılır?

POS Cihazı Nasıl Alınır?

POS cihazı, kredi kartı alışverişlerinde ödemenin kaydedilmesine yarayan araçtır. İşletmeler, POS cihazı üzerinden yaptığı işlemleri banka ile olan anlaşmasına göre 1 ile 21 iş günü arasında hesaba aktarılmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu durum, bankadan bankaya değişiklik gösterebileceği gibi, banka ile olan anlaşmanıza göre de değişebiliyor.

Bankalar, POS cihazları üzerinden alacakları komisyonları sürekli olarak güncelliyor. Bu güncellemelerden etkilenmemeniz için de sizlere bazı paketler sunuyor. Bu paketler, işlem hacminize göre tercih edebileceğiniz paketler olup çok daha uygun komisyon oranları olarak karşımıza çıkıyor. Başvuru sırasında istediğiniz tercihi de yapabiliyorsunuz.

POS Cihazı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalara göre POS cihazı başvurusu yapma şekilleri değişiklik gösterebiliyor. Kimi banka internet üzerinden, kimisi telefon ile başvuru kabul ediyor. Elbette sizler de şubenize giderek de başvuru yapabiliyorsunuz. Eğer sizinle ilgilenen bir müşteri danışmanınız varsa, bu kişiyle görüşerek de başvuru adımlarını tamamlayabiliyorsunuz. Bu yöntemler ile başvuru yaparsanız, işlemlerin daha hızlı sonuçlanacağını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

İnternetten ve telefondan yapılan başvurular ise biraz daha gecikmeli olabiliyor. İnternette yer alan başvuru formları, yalnızca ön bilgilendirme formlarından oluşuyor. Form doldurulduktan hemen sonra, yetkililer sizi arayarak başvurunun tamamlanması için gerekli belgeleri iletiyor. Bunun yerine şubelerden başvuru yapmak daha mantıklı kabul ediliyor.

POS Cihazı Komisyon Oranları Nasıl Belirleniyor?

POS cihazları bildiğiniz üzere bazı komisyonlar dahilinde çalışıyor. Bu komisyonlar tamamen bankalar tarafından belirleniyor ve dönemsel olarak kampanyalar da yapılabiliyor. Kampanyalar haricinde ise kendi tercihinize göre paket satın alabiliyorsunuz. Paketlerin içeriği de yine bankalara göre değişebiliyor. Bu paketler, daha çok işletmelerin işlem hacimlerine göre belirleniyor. Örnek vermek gerekirse aylık maksimum 50.000 TL limitli paket satın alırsanız, komisyon oranı ona göre düşük oluyor ve tutara göre değişen komisyonlar ödemiyorsunuz.

POS Cihazı Başvurusunda İstenilen Belgeler

Tarif ettiğimiz gibi başvuru yaptığınızda, banka çalışanı sizden bazı belgeler talep edecektir. Başvuruyu internet veya telefondan bile yapsanız, bankalar daha sonra bu belgeleri isteyecektir. Söylediğimiz gibi, bu yöntemi tercih ederseniz aslında sadece süreci uzatmış oluyorsunuz. Bunun yerine şubelerden başvuru yaparak daha hızlı sonuç alabiliyorsunuz.

POS başvurusu sırasında istenilen belgeler nelerdir?

 • Kimlik fotokopisi
 • Ortaklı işletmeler için işletme ortağının belgeleri
 • İşletme ruhsatı
 • Vergi levhası
 • İşletme ruhsatı
 • İmza beyannamesi
 • İstenirse diğer işletme belgeleri

Bankalar bazı istisna durumlarda ilave belgeler isteyebiliyor. Şirket durumu, ortaklık yapısı veya şahıs şirketlerinde bankaların istediği belgeler değişiklik gösterebiliyor. İsterseniz başvuru yapmadan önce, başvuru yapacağınız bankayı arayarak hangi evrakları talep ettiğini öğrenebilirsiniz.

İlgili Makale : Ücretsiz Yazarkasa Pos Cihazı Veren Bankalar

POS Cihazı Almak Ücretli Midir?

POS cihazı almak istiyorsanız, bankanıza başvurmanız yeterli. İster fiziki bir cihaz talep edebilir, isterseniz de mevcuttaki yazarkasa pos cihazınıza istediğiniz bankayı tanımlayabilirsiniz. Bu tamamen ücretsiz bir işlemdir ve banka size POS cihazı gönderse bile herhangi bir ücret talep etmemektedir. Bunun yerine, POS cihazı kullanımı sırasında bazı komisyon oranları talep edilir ve harcama tutarına göre değişkenlik gösteren komisyonlar ödeme yapılırken tutar içinden düşülür.

Daha uygun komisyonlar ödemek istiyorsanız, POS başvurusu sırasında işlem hacminizi analiz ederek paket başvuruları yapabilirsiniz. POS cihazı başvuru adımında paketlerin detayı ve içeriği konusunda da ayrıntılı bilgiler vermeye çalışmıştık. Aynı zamanda bankaların yaptığı güncel kampanyaları takip ederek de komisyon oranı daha düşük yöntemlere ulaşabilirsiniz.