• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Senet Kaç Yıl Sonra Geçersiz Olur? Senet Geçerlilik Süresi

Senet Kaç Yıl Sonra Geçersiz Olur? Senet Geçerlilik Süresi

Senet kaç yıl sonra geçersiz olur ve senetlerin geçerlilik süresi halk arasında merak edilen soruların başında geliyor. Senetler, aslında önemli bir ödeme aracı olarak kullanılıyor. Kredi kartı veya nakit ödemeler haricinde, bazı firmalardan yapacağınız alışverişlerde senetli alışveriş yöntemini tercih edebiliyorsunuz. Her firma bu gibi bir imkan tanımıyorsa da, bir çok sektörde senet karşılığında alışveriş yapabiliyorsunuz. Senetler, ödeme zorunluluğu olan değerli kağıtlar olarak geçiyor ve bir diğer anlamı ile üzerinde yazan tutar borcunuz kabul ediliyor.

Senet Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Senetler, değerli kağıtlar olarak kabul edildiğinden bazı yasal sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Üzerinde yazan tutar ve vade tarihi, aslında bir taahhüt olarak da kabul ediliyor. İlgili tutar, vade tarihi geldiğinde ödenmiyorsa, alacaklı kişi senedi avukata vererek icra işlemlerini başlatabiliyor. İcra daireleri, icra işlemlerine başlayabilmek için de senedin geçerli olup olmadığını bir çok açıdan kontrol ediyor.

Bu aşamalardan birisi de elbette senedin geçerlilik tarihi. Senet üzerinde yazan bilgilerden bir diğeri de düzenlenme tarihidir. Düzenlenme tarihi üzerinden 3 yıl geçmişse, senet için herhangi bir işlem yapılamıyor. Daha doğrusu işlem yapılabilmesi için tamamen geçerli olması gerekiyor. İcra daireleri de ilk olarak bu hususlara önem veriyor.

Senedin Geçerli Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim?

Senetler üzerinde tutar ve tarih haricinde daha bir sürü bilgi yer alıyor. Bu bilgilerin tamamı doğru olmalı ve dolduruluş olarak da senet standartlarını karşılamalıdır. Senet, değerli bir kağıt olarak kabul edildiğinden, üzerinde yazan her bir bilginin teyit edilmiş olması gerekiyor. Belge üzerinde yazılmış herhangi bir yanlış bilgi, senedin geçersiz sayılmasını sağlayabiliyor. Bunun için doldururken de dikkat etmeniz gerekiyor.

Senette yer alan bazı bilgiler şöyle;

 • Ad Soyadı
 • Tutar
 • Tarih
 • Ödeme Tarihi
 • Düzenleme Tarihi
 • Alacaklı Bilgileri
 • Borçlu Bilgileri
 • İmza
 • Kefil

Bu bilgilerin tamamının doğru bir şekilde doldurulmuş olması gerekiyor. Bilgilerden biri veya birkaçının yanlış doldurulmuş olması, senet üzerinde geçerli bir muhatap olmayacağını da gösteriyor. Senet ne kadar geçerlidir sorusu ise burada anlamsız kalıyor. Çünkü senet, diğer bilgiler yüzünden geçersiz olmuş oluyor.

Senet Kaç Yıl Sonra Geçersiz Olur?

Senetler, düzenlenme tarihinden itibaren 3 yıl süreyle geçerli kabul ediliyor. 3 yıllık süre dolduğunda ise geçerliliğini yitiriyor ve herhangi bir tahsilat işlemi de yapılamıyor. Bunun için alacaklı kişiler, alacakların ödenmemesi durumunda senet takibini detaylı yaparak senetlerin geçersiz kabul edilmeden işlem yapılmasını sağlaması gerekiyor. Bunun için de muhasebecilerin bir çoğu senet takip işlemleri yapabiliyor. Senet kaç yıl sonra geçersiz olur diyorsanız, önünüzde 3 yıllık bir zaman dilimi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Senet Üzerinde Yer Alan Bilgiler Değiştirilebilir Mi?

Senet üzerinde yapılacak tüm değişimler evrakta sahtecilik olarak kabul edilecektir. Bu Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suç olduğundan cezai işlem uygulanması da kaçınılmaz olacaktır. Aynı zamanda senet de geçersiz sayılacaktır.

Maalesef böyle bir ihtimal bulunmuyor. Senetler, 1 kez düzenleniyor ve bir daha güncellenme şansı olmuyor. Düzenleme tarihinden sonra senet üzerinde yapılacak tüm işlemler evrakta sahtecilik olarak değerlendiriliyor ve yasal olarak ciddi sorumluluklar doğuruyor. Senet doldurulduktan sonra üzerinde değişiklik yaparsanız, borçlu kişi bunu farkına vardığında sizden şikayetçi olabilir.

İlginizi Çekebilir : Senetle Altın Satan Kuyumcular

Aynı zamanda bu durum, senedin geçersiz kabul edileceği durumlardan birisi. Zaten senet üzerinde oynama olduğu, farklı bir kalem kullanılıp kullanılmadığı, yazıda herhangi bir değişim olup olmadığı da kontrol ediliyor. Senet üzerinde bir hata yaptığınızı düşünüyorsanız, hatalı olan senedi iptal edip, borçlu kişi ile bir araya gelerek yeniden bir senet düzenleyebilirsiniz.

Senet Nasıl Doldurulmalıdır?

Senedin geçersiz kabul edilmesi için sadece geçerlilik tarihinin dolması değil, bilgilerin yanlış girilmesi veya senedin yanlış doldurulması da geçersiz olmasına sebep olabiliyor.

Bunun önüne geçmek için de senedi tam anlamıyla doğru doldurmanız gerekiyor ve tekniklerinin de tamamını bilmeniz gerekiyor. Daha önce hiç senet doldurmadıysanız, üstte yer alan videodaki detayları takip ederek senet nasıl doldurulur öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ
 • M. Çakır3 yıl önce
 • İşyerindeki muhasebeci ve adi müdür işbirliğiyle beni meslekten attırmayla tehdit ederek yoğun çalıştığım bir günde boşluğuma getirerek sonradan senete dönüştüreceklerini düşündüğüm boş kağıt imzalattılar. Hayatta bu hatayı yapacak birisi değilim ancak bu adi insanların adi senet şeklinde üstünü doldurabileceğini sonradan fark ettim. Asıl sorum şu bu adiler senet haline getirdikleri kağıdı kaç yıl boyunca işleme koyabilirler. Mesela 10 yıl sonra işleme koydular. İmza attığım tarih ve düzenleme tarihi farklı olacağı için(tarihten kastım yıllar sonra doldurulması ve ya tarihin sonradan atılması kriminalde çok kolay tespit edilebileceği için) bu adiler benden para koparabilirler mi? Ömür boyu bunları mı bekleyeceğim. Muhasebeci zaten dolandırıcılarla iş tutan birisi işe ilk girdiğimde kimliğimi cebine koyup gitmişti 5-10dk içinde diğer memurlardan ulaştım herhangi bir yere gidip işlem yapmış olamazdı aynı iş yerinde şimdi de müdürün kanına girmiş beni dolandırmak için 40 takla atıyorlar. Üstüme henüz herhangi bir mal varlığı yok fakat dedem hasta babam da yıllar önce vefat ettiği için üstüme fazla miktarda bir malvarlığı kalma ihtimali var. Bunu bir şekilde öğrenip bu yüzden kumpas kurmuş olma ihtimalleri var mal kaçırmak dışında alabileceğim bir tedbir yok mudur?