• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

T.C. Kimlik Numarası İle Bankadan Para Çekme Yolları

T.C. Kimlik Numarası İle Bankadan Para Çekme Yolları

Covid 19 Salgını sebebiyle “Evde kal” sloganı ile evimizde kaldığımız şu günlerde T.C. kimlik numarası kullanarak ATM’lerden ve bankadan paramızı hızlı bir şekilde nasıl çekebiliriz sizlere aktaracağım. T.C. Kimlikle bankadan para çekilir mi diyorsanız, hemen evet diyerek sizlerin için rahatlatayım. Çünkü bankalar yatırımlarını sürekli şube çalışanlarının yükünü hafifletmek ve müşterilerinin bankacılık işlemlerini daha rahat yapmaları için sürekli aksiyonlar almaktadır. TC Kimlik ile para çekme işlemleri için ise birden fazla farklı yollar ve alternatifler bulunmaktadır, yazımın ilerleyen süreçlerinde tüm detayları paylaşacağım.

Bankaların teknolojik yatırımları sayesinde evimizden dışarıya çıkmadan bir çok banka işlemini Mobil Bankacılık ve İnternet Bankacılığını kullanarak yapabiliyoruz. Öyleyse, T.C. Kimlik No ile para çekebilir miyiz? Sizleri daha fazla yormadan hemen detaylara geçiyorum.

Bankadan T.C. Kimlik İle Para Çekme Yol Ve Yöntemleri Nelerdir?

Eğer bankadan T.C. kimlik numaranız ile para çekme niyetindeyseniz hemen size şu önemli bilgiyi belirteyim ezberden sadece kimlik no söyleyerek para çekme yeterli değil kimliğinizin ve nüfus cüzdanınızın da yanında bulunması gerekmektedir.

Kişiler bazen banka kartlarını veya cüzdanlarını evde arabada veya iş yerinde unutabiliyor böyle bir durumda kişiler banka şubesinden T.C kimlikle para çekme işlemi yapabilir, veyahutta en yakın ATM’ye giderek kartsız işlemler menüsü ile hem de bankamatik ile hiç temas kurmadan T.C. kimlik numarasını girerek bankaya gelen parasını çekebilir.

Bunun bir başka örneği ise iş yerleri yetkilendirdikleri bir personelinin T.C. Kimlik numarasını bir talimata yazarak bankaya gönderdiklerinde para çekme işlemini kimlik no’su yazılı olan kişi rahatlıkla çekebilecektir. Bir de cep telefonuna gönderilen paraları çekme yöntemi var bu işlem cebe havale olarak geçiyor, bu tür para transferlerini de yine T.C kimlik numaranızı kullanarak çekebiliyorsunuz.

T.C. Kimlikle Banka Şubesinden Para Çekme

Acil bir işiniz çıktı ve hızla evden uzaklaştınız ve banka kartınızı evde unuttunuz böyle bir durumda üzülmeyin bankadan çekmeniz gereken tutarı “Türkiye Cumhuriyeti” vatandaşlık numarası olan T.C. kimlik numaranız ile çekebilirsiniz.

tc kimlik ornegi

Banka şubesine gittiğinizde gişe memuruna kimliğinizi ibraz ettiğinizde, banka çalışanı kimlik numarası ve hesabın teyidini yapacaktır.

Dikkat! Sadece kimlik numaranızı sözlü söylemeniz yeterli değildir, kimliğinizi veya ehliyetinizi ibraz etmek zorundasınız !

Bu işlem 1-2 dakika sürecektir telaş yapmanıza gerek yok teyit işleminden sonra çekmek istediğiniz para size ödenecektir.

T.C. Kimlik No İle ATM’den Para Çekme, QR Ve Kartsız İşlemler Seçenekleri

Değerli okurlarım bildiğiniz gibi ATM’ler artık küçük bankalar diyebiliriz, belki de ileride banka şubelerinden çok ATM’lerde ve bankamatiklerde gerçekleştireceğiz bütün işlemlerimizi, çünkü bildiğiniz gibi direk T.C. kimlik numaranıza para gönderilebiliyor, gönderilen bu parayı çekmek için izleyeceğiniz 2 farklı yol var birincisi QR yöntemini kullanarak, ikicisi ise kartsız işlemler menüsünü kullanarak çekebiliyorsunuz.

 • QR yöntemi ile paranızı çekmek için, T.C. Kimlik numaranız ve parolanız ile mobil uygulamanıza girerek sırasıyla, QR işlemleri > Para çekme > Para Çekilecek Hesap > Çekilecek Tutar girildikten sonra parolanızı tekrar girmeli ve devamında şifre ile çek dediğinizde QR kodunuz oluşacak ve ATM ekranına okuttuğunuzda paranızı ATM’den çekebileceksiniz.

atmden tc ile para çekme

 • İkinci yöntem ise en yakın bankamatiğe giderek Giriş > Kartsız İşlemler > T.C. Kimlik Numarası girilerek T.C. kimlik numarası ile ATM’den para çekme işleminizi tamamlamış olacaksınız. Banka adımlara ek olarak SMS doğrulaması ve ek bilgiler sorabilir.

T.C. Kimlik Numarası Yazılı Talimat İle Para Çekme

Şirketlerin durumlarını göz önüne alırsak işverenler her zaman bankadan para çekmek için bizzat kendileri bankalara başvurmuyor acil durumlarda KOBİ olarak adlandırdığımız küçük çapta ve büyük çaptaki şirketler bir personelini yetkilendirerek T.C. kimlik numarası yazılı bir talimat ile para çekme işlemi yapabiliyor.

İlgili Makale : Döviz Bozan ATM’ler Hangileri?

Örnek olarak Garanti BBVA bankasından para çekeceğimizi düşünürsek, bu işlem şu şekilde gerçekleştiriliyor;

Garanti Bankası Müdürlüğüne;

Bankanız nezdinde bulunan 6662828 nolu hesabımdan “200 573 12 xxx” T.C. Numaralı Tufan TÜRK adlı personelimize  5.000 TL ödeme yapılmasını istiyoruz.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Talimat bu şekilde hazırlandıktan sonra firma yetkilisi kaşe imza yaparak personeline T.C. kimlikle para çekmesini sağlayabilmektedir.

YORUMLAR YAZ
 • Hülya4 yıl önce
 • Ben Hülya kimligi kaybettim yeni kimlik cıkartamadım randevu alamadım hesapta para var cekemm hesap kartını da anlamdım yardımcı olursanız sevinirim hesabım garanti üzerinden

  • Kutay DEMİRCİ4 yıl önce
  • Hülya hanım eğer kimlik yoksa ehliyetinizle bankaya giderek paranızı çekebilirsiniz. Veya kimlik başvurunuzu hemen yapıp geçici kimlik belgesi ile de gidebilirsiniz.