• AMERIKAN DOLARI
  32,6432
  % 1,14
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,6031
  % 0,77
 • € EURO
  34,9307
  % 0,07
 • £ POUND
  41,4775
  % 0,56
 • ¥ YUAN
  4,4995
  % 1,04
 • РУБ RUBLE
  0,3659
  % -0,46
 • ÇEYREK ALTIN
  3.935,00
  % 0,83
 • BIST 100
  10.482,11
  % 0,87

Vekâletle [Başkasının Adına] Kredi Çekilir Mi?

Vekâletle [Başkasının Adına] Kredi Çekilir Mi?

Bankalar aracılığı ile kredi ürünleri kullanmak artık çok kullanılan bir yöntem, özel ve kamu bankalarından kredi almanın birden fazla farklı yolu bulunmaktadır. Bankalar dijital dünya ve internet kullanımın arttığı şu dönemlerde kredi seçeneklerini oldukça farklılaştırmış ve kolaylaştırmış bulunuyor. Bu kadar farklı çeşit olmasına rağmen kişiler halen kredi kullanmanın daha farklı yöntemlerini araştırabiliyor. Ani bir nakit ihtiyacında krediyi başkasının adına çekip çekememe konusu çok merak ediliyor ve bizlere soruluyor.

İlk akla gelen hukuken de uygun olan vekâletle kredi kullanımı ve detayları araştırılmaya başlanıyor. Kısaca vekaletle kredi nasıl çekilir, eğer böyle noter tasdikli bir evrak ile kredi kullanımı için hangi aşamalar önemli ve hangi yollar izlenmeli makalemizde detaylı olarak sizlere anlatacağız.

Noter Onaylı Vekâlet İle Başkasının Adına Kredi Çekilir Mi?

Öncelikle kendimiz dururken neden bir başkasının bizim adımıza kredi çekmesini isteyebiliriz bunu inceleyelim, bunun sebebi bazen oluşan bir hastalık durumu yada yurt dışı bir seyahat olabiliyor böyle durumlarda kişiler en yakınlarına istek de bulunarak bankalarda olan kredi çekim ve başvuru işlemlerinin yapmasını talep edebiliyor ve bu akrabaların ilk sorduğu soru başkasının adına Vekâletle kredi çekebilir miyim yada çekilir mi , suali oluyor.

Bunun cevabı olarak “evet vekalet ile kredi çekmek mümkün” diyebiliriz. Fakat bunun için izlemeniz gereken bir kaç adım var her ne kadar vekalet vermiş olsanız da işlemler sizin adınıza yapılacak kredi almanıza engel teşkil eden bir hususun bulunmaması gerekiyor. Öncelikle Devletin resmi kurumları olan “Noter” üzerinden “Tufan TÜRK” adıma banklarda her türlü kredi başvurusunda bulunma, çekilen krediyi alma, ilgili kredi başvuru evraklarını imzalamaya yetkilidir.

Gibi bir Vekâlet yazısı almanız gerekmektedir. Bu yazıyı biz örnek olarak verdik noterlerde kısmı vekalet ve genel vekalet örnekleri bulunmaktadır. İhtiyacınız doğrultusunda en doğru vekalet belgesini noterliğe anlattığını da belgeniz düzenlenecektir.

Kredi Başvurusu İçin Verilen Vekâlet Belgelerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli husus vardır, bunlardan birincisi vekalet veriliş ve vekalet bitiş tarihidir. Buradaki tarihin önemli olmasının 2 sebebi bulunmaktadır. Birincisi eğer kısa tarihli bir vekalet verilirse kredi başvurusunun uzun sürmesi durumunda verilen belgenin süresi dolacak ve kredi çekim işleminiz yarıda kalacak ve tamamlanamayacaktır.

İkincisi ise vekalet süresinin çok uzun olması böyle bir durumda ise vekaleti vermiş olduğunuz sizin adınıza kredi çekmiş veya çekiyor olabilir, daha sonra adıma kredi çekilmiş ne yapmalıyım diyenlerin arasında yerinizi almak durumunda kalırsınız dikkat etmelisiniz!

Vekaletname İle Kredi Başvurularında Banka Tarafından İstenilen Belgeler Nelerdir?

Aslında çok fazla değişen bir durum yok fakat bankalar başkasının adına kredi çeken kişilere biraz daha ön yargıyla yaklaşarak farklı ekstra evraklar talep edebiliyor. Eğer güvenlik açısından düşünürseniz bankalar pekte haksız sayılmaz. Sizler yine de Nüfus Cüzdanı eğer yurt dışındaysanız “T.C. Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk” pasaport fotokopinizi vekalet ile kredi çekecek kişinin T.C. Kimlik belgesi ve gerekli tüm evrakları hazır bulundurmalısınız.

Her ne kadar vekalet ile kredi çekilir mi sorusuna evet yanıtı versek bile başvuru esnasında cep telefonunuza bazı kredi onay SMS’leri banka tarafından gönderilebilir, bu yüzden telefonunuzun her daim açık ve ulaşılabilir olması başvuru ve kredi onay sürecinin pozitif şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. İstenilen genel belgeler ise;

 • Krediyi asıl kullanacak olan kişinin ve vekilinin  kimlik fotokopileri
 • Vekalet veren kişinin Nüfus müdürlüğünden ikametgah belgesi
 • Vekalet veren kişinin aylık gelirini gösteren belge
 • Vekilin gelir belgesi ve ikametgah belgesi
 • Noter tasdikli vekalet örneği

Yurt Dışında Yaşıyorum Vekaletle, Türkiye’deki Babam Konut Kredisi Çekebilir Mi?

Vekaletle konut kredisi nasıl çekilir veya çekilir mi, aslında bu çok sorulan bir soru genellikle Türkiye dışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız kendi Ülkelerinden yani Türkiye’den ev almak isteyebiliyor, böyle bir durumda en yakın vekalet verilecek kişi Anne veya Baba oluyor. Eğer sizler Türk Vatandaşı iseniz ve  T.C. Kimlik numaranız bulunuyorsa vekaletle kredi başvurusu yapmanız mümkün, fakat bankaların sizi didik didik araştıracağını unutmamalısınız. Yurt dışında yaşıyor olsanız dahi oradaki finansal ödemeleriniz bunlar (kredi kartı ödemeleri, kredi ödemeleri) ve bankalarla olan ilişkileriniz ve kredi notunuz sorgulanacaktır.

İhtiyaç ve bireysel kredilere vekalete ihtiyaç duymadan SMS kredisi ile başvuru yapabiliyorsunuz eğer krediniz onaylanır ise yurt dışında olsanız bile paranız hesabınıza yatıyor. Bunun için Garanti Bankası SMS kredi başvurusu en iyi örnek olarak gösterilebilir. Fakat mesele Mortgage kredisi olunca öncelikle ilgili konsolosluklara giderek vekalet işlemlerinizi başlatmalısınız unutmayın ki konsolosluklardaki prosedürler ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Bunları yapmış olsanız dahi bankanın vekalet ile konut kredisi başvurunuzu ret edebilir ve başvuruyu bizzat kendinizin yapmasını isteyebilir. Çünkü ev kredileri maliyeti yüksek kredilerdir.

Okuma Yazma Bilmeyenler Noter Vekaleti İle Kredi Çekebilir?

Vekaletle kredi çekme yöntemi en çok okuma yazma bilmeyenler tarafından kullanılmaktadır. Okuma yazma bilmeyenler imza atamayacağı ve kredi sözleşmelerini okuyamayacağı için bankalar tarafından kredi başvuruları kabul edilmez. Fakat noterden alınacak vekaletname ile kredi kullanma şansları bulunmaktadır. Kredi çekmek isteyen kişi ilk olarak notere giderek gerekli belgeyi noterden almalıdır. Daha sonra vekil bankaya kredi başvurusunda bulunabilir ve hesap açabilir.

Kredinin onayına istinaden banka tarafından talep edilen ücretin ödenmesi esnasında okuma yazma bilmeyen asıl kişi ve vekil bankaya birlikte giderek onay evraklarını doldurur. Vekiller imza atarak, okuma yazma bilmeyen kişi ise parmak basarak belgeleri onaylar ve kredisini kullanır.

Vekaletle Çekilen Kredilerde Onay Aşaması

Kredilerde onay aşamasında verilen vekaletnamenin bir geçerliliği kalmıyor, çünkü banka kredi başvuru yapılmasına izin verse bile son kredi kullandırım aşamasında ıslak imza talep etmektedir. Ben çok uzağım nasıl gelip imza atacağım diyorsanız, bankaların bunun için sunduğu bir imkan var bundan bahsetmek istiyorum.

Sizler noterden alınan yetki belgesi ile kredi talebini yaptınız ve ön onay sürecini geçerek kesin onay aldınız ve kredi kullandırımı yapılacak ama siz banka şubesine uzaksınız işte böyle bir durumda size en yakın şubeden evraklarınızı imzalamanıza bankalar izin vermektedir. Size en yakın şubesine giderek kredi sözleşmelerini imzalayarak kredinizi kullanabilirsiniz. Başvuru yaptığınız şubeye gitmeniz şart değildir.