Kredi Ustam
Hafta Sonu Havale Yapılır Mı? (Cumartesi-Pazar Transfer) | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Bankacılık > Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma Resimli Anlatım

Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma Resimli Anlatım

Tarih: 29.04.2020
Güncel: 03.05.2020
ziraat sim kart blokesi nasıl kaldırılır

Bankacılık işlemlerinde sim kart blokesi daha önce pek karşılaşmadığınız bir sorun olabilir. Fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte sim kartlarda yenileniyor. Mesela daha düne kadar GSM hatlarımızdan 3,5 G ile internete bağlanırken şuanda 4,5 G ile internete bağlanıyoruz, bunun ne alakası var diyebilirsiniz. Fakat siz hattınızı 3,5 G’den 4,5′ G olan bir sim kart değişikliği yaptığınızda banka hesabınıza tanımlı olan telefon numaranızın sim kartı bloke olacaktır. Bunun sebebi tamamen bankaların güvenlik politikalarından kaynaklıdır.

Yazımın devamında Ziraat Bankası sim kart blokesi kaldırma işlemlerini en basit ve hızlı olarak hangi yöntemlerle yapabiliriz bunları anlatacağım size 3 farklı kolay ve pratik yol sunacağım. Şimdi devam edelim…

Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Nedir, Kaldırma Neden Gereklidir?

Örneklemeler ile ilerleyelim, mesela siz sim kart değişikliği yaptınız fakat Ziraat Bankasını bu durumdan haberdar etmediniz. Hemen akabinde bir internet sitesinden online alışveriş yapmak istediniz satın almayı gerçekleştirip son aşamaya geldiğinizde ödemenin alınabilmesi için sizin telefonunuza 6 haneli bir 3d secure onay şifresi gönderilmesi gerekir ama sim kartınız blokeli olduğu için bu şifre size ulaşmayacaktır, tabi bu sim blokesi sadece sizin bankanızda değil cep telefonunuzun kayıtlı olduğu tüm operatörlerde aynı şekilde sim kart değişikliği nedeni ile sim kart blokesi gerçekleşecektir.

Sorunumuzu tam olarak belirledik işte bu yüzden işlemlerimize sorunsuz devam edebilmek ve kartımızı tüm işlemlerde 3D Güvenlik şifresi ile tamamlayabilmek için ziraat bankası sim bloke kaldırma işlemini gerçekleştirmemiz gerekir. Peki, bu işlem için nasıl yapılır?

Ziraat Bankası Sim Bloke Kaldırma İşlemi  Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası sim blokesi durumuyla karşı karşıya kaldıysanız sizlere 3 farklı yolla sim blokesi nasıl kaldırılır resimli bir şekilde anlatacağım. Fakat öncelikle hangi yöntemlerle bu işlemi gerçekleştirebiliyoruz bir bakalım;

  • Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri
  • Ziraat Bankası ATM’leri Ve Bankamatik’leri
  • Ziraat Bankası İnternet ve Mobil Bankacılığı

Üzerinden sim bloke kaldırma işlemimizi gerçekleştirebiliriz.

Ziraat Sim Kart Bloke Kaldırma ATM’den Nasıl Yapılır?

İlk olarak Ziraat Bankası sim bloke kaldırma işlemini en pratik ve kolay yolu olan ATM’ler üzerinden kaldırmayı anlatacağım. İlk yapılacak iş en yakın Ziraat Bankası ATM’sine gideceğiz. ATM’ye kullanmış olduğumuz kredi kartımızı veya bankomat kartımızı yerleştireceğiz. Şifre aşamasını geçirdikten sonra her zamankinden farklı bir ekranla karşılaşacağız.

Ekranda “Sim Kart Blokesi” şeklinde bizi uyaran bir mesajla karşılaşacağız. Tamda aradığımız bu öyle değil mi:) Uyarıyı takip ederek gerekli tuşlamaları yaparak sim blokesini çözebilirsiniz. Peki, ekranda sim bloke uyarısı gelmedi ne yapacağım? Diyorsanız işte size izlemeniz gerekli adımlar.

Ziraat ATM’den Sim Kart Blokesi Kaldırma Adımları;

  • ATM Ana ekranda ” Diğer İşlemler” menüsünü tıklayacağız.
  • Gelen ekranda “Bilgi ve Şifre İşlemleri” menüsünü tıklayacağız.
  • Ekrana gelen seçeneklerden ” Sim Kart Bloke Kaldırma” Seçeneğini işaretleyeceğiz.
  • Sim kart blokesi kaldırıldı ibaresini gördükten sonra kartımızı alabiliriz.

Ziraat Müşteri Hizmetlerinden Sim Kart Bloke Nasıl Kaldırılır?

Bir başka seçenek ise Ziraat müşteri hizmetleri üzerinden sim blokesini kaldırmak olacak,

Ziraat Bankası Çağrı Merkezi Ve Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası 0850 220 00 00 'dır.

bunun için size vermiş olduğumuz müşteri hizmetleri numarasını kendi telefonunuzdan arayınız. Telesekreter tarafından size yöneltilecek sorular şunlardır;

  • Aradığınız numara ile işlem yapmak için 1 Tuşlayınız, başka numarayla işlem yapmak için 2′ yi tuşlayınız. Biz burada 1′ i tuşlayarak devam edeceğiz.
  • İkinci aşamada Telesekreter sorusu şu şekilde olacaktır. “Hattınızda sim kart blokesi mevcut” hemen kaldırmak için 1’İ tuşlayınız. Burada yine 1’i tuşluyoruz.
  • Üçüncü aşamada güvenlik sorularını yanıtlamamız istenecek, T.C kimlik numarası ve kart şifremizi doğru olarak girdiğimizde ” sim kart blokesi kaldırma” işlemimiz başarıyla tamamlanacaktır.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Üzerinden Sim Bloke Kaldırma Anlatımı

Sim engellemesini kaldırmak Ziraat Bankası internet bankacılığı https://www.ziraatbank.com.tr/tr üzerinden de yapılır. Kredi veya banka kartı bilgilerinizi internet bankacılığına girip diğer güvenlik adımlarını tamamlayarak SIM kart blokesini kolayca kaldırabilirsiniz.

ziraat sim bloke kaldırma

Bazı durumlarda, internet bankacılığı bu işlemi yapmak için uygun olmayabilir, bu nedenle Ziraat Bankası ATM ve müşteri hizmetleri en kolay çözümlerdir. Bu iki yöntemle, SIM kartınızın kilidini hızla kaldırabilir ve kaldığınız yerden çalışmaya devam edebilirsiniz. Sim kart blokesini kaldırmazsanız, bilgi ve güvenlik SMS mesajlarını almazsınız.

Ziraat Bankası Sim Bloke Kaldırma İşlemini SMS İle Yapabilir Miyim?

Eğer sim kart değişikliğinden dolayı Ziraat Bankası sim kartınız bloke olduysa yukarıda anlattığımız yöntemler ile bloke çözme işlemi yapabilirsiniz. Şuanda Ziraat Bankası sim blokesi kaldırma işlemleri SMS ve E-posta yoluyla yapılmamaktadır. Lütfen bu şekilde gelen telefonlara, e-posta ve SMS’lere itibar etmeyiniz ve dikkate almayınız.

İlgili Makale : Kredi Kartı Blokesi Kaldırma

Ziraat Sim Bloke Kaldırılmaz İse Hangi Sorunlar Yaşanır?

Eğer size anlattığımız yöntemlerle sim kart bloke kaldırma işlemini yapmaz veya önemsemez iseniz ciddi sıkıntılar ve sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunların en başında ziraat bankası mobil bankacılığı ve internet bankacılığına giriş yapamazsınız. Dolayısı işe para transferi, banka hesapları inceleme gelen havale ve giden havalelerin hiçbirini göremez ve erişemezsiniz.

İnternetten yapacağınız tüm online işlemleriniz yarıda kalır ve ödeme yapamazsınız, yazımın başında da belirttiğim gibi online alışverişlerde cep telefonunuza güvenlik şifresi gelmeli ve ödemeyi bu şifre ile tamamlamalısınız ama maalesef bu şifre gelmeyecektir.

Elektrik, Telefon, Su, Adsl gibi fatura ödemeleriniz yine aynı sebepten dolayı ödenemeyecektir. Banka tarafından telefonunuza SMS ile gönderilecek olan bildirimlerin hiçbirini alamayacaksınız.

Gördüğünüz gibi sim bloke kaldırma işlemini erteler veya kaldırmaz iseniz başınıza ne kadar ciddi sorunlar geleceğini öğrenmiş oldunuz.

Kutay DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma Resimli Anlatım
Finans ve krediler ile alakalı güncel içeriklere meraklı ve araştırdığı yazıları bloğunda eğitici ve öğretici şekillerde yayınlayarak , blog ziyaretçileri ile paylaşmayı sever. Kredi skoru ve banka kredileri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorunlarınızı soru cevap sayfamızdan ve makale altındaki yorum formları ile sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git