• AMERIKAN DOLARI
  19,1676
  % 0,24
 • AVUSTRALYA DOLARI
  12,8708
  % 0,66
 • € EURO
  20,8825
  % 0,54
 • £ POUND
  23,7741
  % 0,61
 • ¥ YUAN
  2,7880
  % 0,35
 • РУБ RUBLE
  0,2484
  % 0,31
 • ÇEYREK ALTIN
  2.000,00
  % -0,79
 • BIST 100
  4.948,61
  % 0,11

2 Yıl Önce Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Geri Açılır?

2 Yıl Önce Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Geri Açılır?

Daha önce kullandığınız ve herhangi bir sebepten dolayı kullanıma kapalı olan veya kapatılan kredi kartınızı tekrar kullanmak istediğiniz de kullanıma nasıl geri açılır veya açılabilir mi inceleyeceğiz. Kredi kartları kullanım açısından her derde deva bazen avans limitimizden para çekebiliyoruz, kredi kartından havale ve EFT yapabilmemiz mümkün oluyor ama düzensiz kullandığımızda kullanıma kapatmak zorunda kalıyoruz veya banka tarafından yasal yollarla kapatılmış olabiliyor.

Arkadaşlar insanlar genellikle kredi kartı borçları şiştiğinde ve ödemekte zorlandıklarında kredi kartlarını kullanıma kapatmayı düşünürler maddi durumları düzeldiğinde tekrar kullanıma açtırmak isterler. Bakalım kredi kartımız neden kullanım dışı kaldı.

Kredi Kartı Neden Kullanıma Kapalı Olur Veya Kapatılır?

Kredi kartınız kullanıma neden kapatıldı, bir visa veya master kartın kullanıma kapalı olmasının bir çok sebebi var öncelikle bunu belirleyeceğiz. Bunlar;

 • Kredi kartınız kaybolmuş veya çalışmış ise kullanıma hemen kapatılır.
 • Kredi kartınıza ait bir hack işlemi yapılmış ve kopyalanmış ise talebiniz üzerine kart kullanıma kapatılır.
 • Yeni gelen bir kredi kartı genelde kullanıma kapalı olarak kişilere teslim edilir.
 • Eğer kredi kartı borçlarınızı ödemediyseniz kredi kartınıza bloke koyulur ve kullanıma kapatılır. Yapılandırma yapılarak borç ödense bile kredi kartı kullanıma kapalı kalacaktır.

Kartımızı yukardaki bu sebeplerden dolayı kullanıma kapatmış olabiliriz peki bu kullanım dışı olan kartlar geri nasıl açılabilir, sıra geldi bunu açıklamaya.

Çalıntı Ve Kaybolma Durumundan Dolayı Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

İnşallah başınıza gelmez ama bir gün kredi kartınız kaybolur veya çalınırsa hemen banka şubeniz ile irtibata geçin şubeye gitmenize gerek yok zaman kaybetmeyin müşteri hizmetleri ile irtibata geçerek kredi kartınızı hemen kullanıma kapatabilirsiniz. Banka size yeni bir kart basarak yollayacaktır.

Bu yeni basılan kredi kartındaki tüm bilgiler kart üzerindeki numaralar son kullanma tarihi ve kartın arka yüzündeki güvenlik numarası tamamen yeni halde size ulaşacak, kartınızı kuryeden teslim aldığınızda kartınız kullanıma kapalı olacaktır. Yine müşteri hizmetleri ile irtibata geçerek bir kaç güvenlik sorusundan sonra kartınızı kullanıma açtırabilirsiniz.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Yüzünden Kullanıma Kapatılan Kart Kullanıma Nasıl Açılır?

Son samanlarda türeyen ve oldukça sık başımıza gelmeye başlayan bir başka hadise ise kredi kartı dolandırıcıları, nasıl oluyor bu iş der gibisiniz, oluyor efendim. Hemen söylemeliyim ki, kartınız şifresiz çipsiz alışverişe açık ise hemen kapattırın.

Nasıl kapattıracağınızı bilmiyorsanız temassız ödeme yöntemi nasıl kapatılır başlıklı yazım size yardımcı olacaktır. Çünkü bu yöntem açık olunca dolandırıcılar kartınıza bir seyyar pos makinesi yaklaştırarak belirli miktarlarda para çekebiliyorlar hem de sizin haberiniz olmadan böyle bir durumda banka şubenizle irtibat sağlayıp kartınızı alışverişlere ve nakit çekime karşı kapatmalı ve bloke koydurmalısınız.

Bunun sebebi kartınızdan daha fazla para kullanılmaması için, peki sorunu çözdükten sonra kartım tekrar kullanıma açılır mı derseniz tabii ki hayır, bunun sebebi kredi kartınız kopyalanmış ve tüm bilgileri ele geçirilmiş olabilir bu yüzden talep etmeniz halinde yeni kredi kartı tarafınıza gönderilecektir ve ATM’lerden yapacağınız ilk şifreli işlemde kartınız kullanıma açılacaktır.

Borcundan Dolayı Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Geri Kullanıma Açılır Mı?

Eğer kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemezseniz bankalar tarafından bazı kısıtlamalara maruz kalabilirsiniz. Bunlardan ilki kartınızdan nakit avans çekimine kapatılır, daha ileri gider ve borcunuzu daha fazla ödemezseniz kartınız normal alışverişlere de kapatılır ve yasal süreç başlar bu saatten itibaren kredi kartınız tüm kullanımlara kapalıdır.

Ancak siz kredi kartınızın dönem borcu ve geçmiş borçlarının tamamını ödediğiniz de banka tarafından otomatik olarak kredi kartınız kullanıma yeniden açılır. Burada dikkat edilmesi gereken şey kredi kartınızın bir icra veya yasal takip sürecine girmiş olmaması çünkü yasal takip ve icra sürecine giren tüm kredi kartları süresiz olarak kullanıma kapatılır ve borç ödense daha aynı kredi kartını tekrar kullanıma açtırmanız mümkün olma

Yeni Gelen Kredi Kartı Kullanıma Nasıl Açtırılır?

Gelelim bir hevesle almış olduğunuz kredi kartlarına kurye yolu gözlediniz ve kredi kartınız elinize ulaştı fakat kullanamıyorsunuz bunun sebebi tamamen güvenlik, eğer kredi kartınız açık halde gelse bir başka art niyetli kişiler kredi kartınızı haberiniz olmadan kullanabilir. Kullanıma kapalı olan kredi kartınızı açtırmak için size yeni gelen zarfta bankanıza ait müşteri hizmetleri numarası yazacaktır. Bu numarayı aramalısınız, müşteri temsilcisi size;

yapılandırılan kredi kartı geri kullanıma açılır mı

 • Adınız soyadınız
 • Anne kızlık soyadınız
 • Doğum tarihiniz
 • Baba adınız

Gibi bazı özel güvenlik bilgileri sorduktan ve kimliğinizi doğruladıktan sonra şifrenizi belirlemeniz için sizi santrale yönlendirecek ve burada doğum tarihiniz olmayan ve birbiri ardına gelecek sayılar olmayan bir şifre oluşturmanız istenecek bu şifreyi tekrar girerek teyit ettiğinizde kullanıma kapalı olan kartınız ilk çipli alışverişinizde şifre kartınıza otomatik yüklenecek ve kullanıma açılacaktır.

İptal Edilen Kredi Kartı Daha Sonra Geri Kullanıma Açılır Mı?

Arkadaşlar öncelikle şöyle bir açıklama yapayım siz bankanıza arayarak kredi kartınızı iptal edip bankaya bu karttan dolayı borcunuz olmadığınıza dair ibranamenizi alsanız da aslında bu kredi kartları iptal olmaz yani sizi bağlayıcı bir yanı kalmaz fakat tamamen silinip atılmaz bu kart adınıza tanımlı ve sadece pasife geçmiş olarak banka kayıtlarında bulunur.

Bu yüzden eğer siz iptal ettiğiniz veya dondurduğunuz kredi kartınızı bir gün tekrar kullanmak üzere açtırmak isterseniz bankaya yazılı müracaatınız ile kredi kartınızı geri kullanıma açtırmanız mümkündür.

Kredi Kartım Geldi Uzun Zaman Hiç Kullanmadım, Kullanıma Açtırabilir Miyim?

Aslında buda çok sorulan sorular arasında bu konuya da açıklık getirerek yazımı sonlandırmak istiyorum. Arkadaşlar bankalar kredi kartı vermek için can atıyor ve ufak bir girişimimizi bile başvuru sayarak hemen kredi kartı gönderiyorlar tabi biz bu kartları almak istemesek bile eşimiz veya iş yerimizde çalışan bir arkadaşımızla kurye karşı karşıya gelmişse bizim adımıza teslim ediveriyor.

Hal böyle olunca nur topu gibi bir kredi kartımız olmuş oluyor bizler bu kartı isteksiz aldığımız için zarfı hiç açmıyor ve bu kredi kartını kullanmıyoruz ama maddi durumumuz sıkışınca kredi kartım geldi ama hiç kullanmadım, kullanıma açtırabilir miyim diye aklımızda tilkiler dolanmaya başlıyor. Hemen söylemeliyim ki açtırabilirsiniz, ne kadar süre geçerse geçsin banka ile irtibata geçerek hemen kullanıma açtırabilir alışveriş yapabilir hatta nakit avans kullanabilirsiniz.

Ayrıca şöyle bir şey söylemeliyim kartınızı hiç açmamış dahi olsanız iptal etmiş anlamına gelmiyorsunuz bu kart adınıza tanımlanmış eğer tamamen kullanıma kapatılmasını istiyorsanız bankaya yazılı başvuruda bulunmanız gerekmekte olduğunu bildiriyor bir başka yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın diyorum.