• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Banka Kredi Sigorta İadesi

Banka Kredi Sigorta İadesi

Bankalar tarafından yapılan hayat sigortası, kredi çeken kişi eğer vefat ederse durum karşısında kişinin yakınlarının borçtan sorumlu tutulmaması için yapılır. Hayat sigortası banka tarafından yapılıyorsa banka ile kredi kullanıcısının arasında olan bir sözleşmedir. Bankalar tarafından yapılan kredi sigortası sayesinde kredi kullanan kişi belirli ücretler karşılığında aldığı kredinin kendi vefatı durumunda varislerinden alınmayacağını kesinleştirmiş olur. Bazı kredi hayat sigortası türlerinde kişinin herhangi bir kaza sonucu kalıcı olarak sakatlanması gibi durumlar söz konusu olursa ve bu durumdan dolayı kişi çalışamayacak hale gelirse de banka tarafından kredi borcu kapatılmış olur. Banka kredi sigorta iadesi de çeşitli şartlar altında kredi kullanan kişiye yapılabilir. Bankalar tarafından kredi kullanımı sırasında kişiye sunulan hayat sigortası çeşitlerinin türleri ve koşulları birbirleri arasında değişiklik gösterir. Bankalar tarafından yapılan hayat sigortaları kredi alan herkesin yapmak zorundu olduğu bir şey değildir. Kredi esnasında kullanıcılara sunulan hayat sigortaları isteğe bağlı olarak yapılsa da hem bankalar tarafından hem de bazı kullanıcılar tarafından mutlak suretle önerilen bir uygulamadır.  Bazı bankaların başlıca hayat sigortası koşulları şu şekildedir:

Akbank Kredi Hayat Sigortası

Akbank Kredi Hayat Sigortası

Akbank kredi hayat sigortasının adı kredim güvende hayat sigortasıdır. Bu hayat sigortası sayesinde Akbank’tan kredi çekerek borçlanmış bir kişi vefat eder ise aile üyeleri borç ödeme durumundan korunmuş olur. Buna ek olarak kredim güvende hayat sigortası sayesinde çeşitli nedenlerden dolayı işsiz kalarak borcunuzu ödeyemeyecek duruma gelirseniz de borç yükünden korunmuş olursunuz. İşsizlik durumunda da borcunuzun sigorta kapsamında ödenebilmesi için sigortanıza işsizlik tazminat paketini ekletmiş olmanız gerekir. Sigorta süreci içerisinde kredi kullanan kişi eğer vefat eder ise kredi borcunun kalan ödemeleri poliçe tarafından bankaya ödenmiş olur. Kredi borcu poliçe tarafından bankaya ödendikten sonra sigorta tazminat değeri üzerinden belirli bir para kalırsa bu para vefat eden kredi kullanıcısının ailesine ödenmiş olur. Sigorta süresi boyunca kredi kullanan ve hayat sigortası yaptıran kişi eğer herhangi bir kaza ya da hastalıktan dolayı sakat kalırsa maluliyet bedeli kendisine ödenir. Akbank kredim güvende isimli hayat sigortası ihtiyaç ve konut kredisi çeşitlerinde kişinin isteğine göre kredi ile birlikte yapılır Akbank kredim güvende isimli hayat sigortasının yaptırılacağı kredi borcunun sahibi 18 ila 70 yaşları arasında olmalıdır. Kredim güvende isimli hayat sigortasının poliçe süresi kişinin kredi borç ödeme süresi ile aynı şekildedir. Sigorta primleri Akbank hesabından peşin olarak ya da kredi kartı ile 2, 4 ve 9 taksit ile ödenebilir.

Halkbank Kredi Hayat Sigortası

Halkbank Kredi Hayat Sigortası

Halkbank da kredi ürünleri ile birlikte hayat sigortası sunabilen bankalardan bir tanesidir. Halkbank araç, ihtiyaç ya da konut kredileri ile birlikte hayat sigortası ürününü kullanıcıların hizmetine sunar. Üründen faydalanıp faydalanmamak kişinin kendi tercihine bağlıdır. Krediler ile sunulan hayat sigortası poliçe süresi kredi ödeme süreci ile aynı şekildedir. Krediler ile sunulmuş olan hayat sigortası şartları belirlenen kurallar ile birlikte yılda bir kere olmak kaydı ile düzenlenebilir. Halkbank kredileri ile sunulan hayat sigortanın banka kredi sigorta iadesi şartları kredi çeşidine ve farklı faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Halk bank kredi hayat sigortası ürünü sadece vefat teminatı içeriği olan bir üründür. Halkbank kredisi ile sunulan hayat sigortası ürününün prim ödenme şekli teminat tutarına, sigorta süresinin uzunluğuna ve kredi çekerek sigorta ürününü alan kullanıcının yaşına bağlıdır. Sigorta ürününden faydalanmak isteyen kredi kullanıcısı olan kişinin yaşı kredi en fazla 75 olabilir. Kişinin yaşının en az da 18 olması gerekir.

Ziraat Bank Kredi Hayat Sigortası

Ziraat Bank Kredi Hayat Sigortası

Ziraat bankası da çeşitli kredi ürünleri ile birlikte hayat sigortası ürününü kullanıcılarının hizmetine sunar. Kullanıcılar kendi tercihlerine göre kredi ürünleri ile beraber hayat sigortası yaptırabilir ya da yaptırmama haklarını da kullanabilirler. Ziraat bankası hayat sigortası hizmetini konut, taşıt ve tüketici kredisi ürünleri ile birlikte sunar. Buna ek olarak kredili mevduat hesapları üzerine de hayat sigortası ürünü kullanıcının tercihine göre yapılabilir. Ziraat bankası da tıpkı diğer bankalar gibi belirli bir yaşın üzerindeki kullanıcılara hayat sigortası hizmeti veremez. Ziraat bankası hayat sigortası hizmetinden faydalanmak isteyen kullanıcının 18 ila 75 yaşları arasında olması gerekir.

Banka Kredisi Sigorta İadesi E – devlet Üzerinden Alınabilir Mi?

Banka kredi sigorta iadesi e – devlet kapısı üzerinden sorgulanabilir. Buna ek olarak sorgulama işlemleri e – devlet üzerinden gerçekleşebilse de iade ödemeleri e – devlet üzerinden alınamaz. E – devlet üzerinden banka kredisi sigorta iadesi sorgulaması yapmak için e – devlet şifreniz ya da diğer giriş yöntemleri ile Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı kullanarak e – devlet kapısına giriş yapmanız gerekir.

Banka Kredi Sigorta İadesi Nasıl Yapılır?

Banka kredisi sigorta iadesi yapmak için kredi borcunun vaktinden önce kapatılmış olması gerekir. Bankadan alınan krediler ile birlikte faydalanılmış olan sigorta poliçe iadesini alabilmeniz için banka ile dilekçe yolu ile iletişime geçmeniz gerekir. Dilekçede banka kredisi sigorta iadesini almak için belirlenmiş olan şartları sağladığınızı belirtmeniz hatta dilekçe eki olarak da gerekli belgeleri bankaya sunmanız gerekir.

Kredi Hayat Sigorta İadesi Ne Kadar?

Kredi hayat sigortası iade bedeli kredinin tutarı ve hayat sigortası şartları gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Yukarıda belirtildiği gibi e – devlet üzerinden mevcut banka kredisi hayat sigorta iade durumu ve bedeli sorgulanabilir. Borcunuzu kapatmak istiyorsanız ama öncesinde hayat sigorta iade bedelinin ne kadar olacağını hesaplamak istiyorsanız banka ile iletişime geçmeniz gerekir. İletişime geçerek banka kredi sigorta iadesi tutarını öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: SGK Faizsiz Konut Kredisi