• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Esnaf Kefalet Kredisi 2023

Esnaf Kefalet Kredisi 2023

2023 yılında alınabilecek esnaf kefalet kredisi çeşitleri farklı bankalar tarafından hizmetinize sunulacaktır. Esnaf kefalet kredisi Türkiye içerisinde bulunan bankalar tarafından Türk esnaf kişilerin maddi ve ticari faaliyetlerini desteklemek amacıyla oluşturulmuş olan bir kredi çeşididir. Esnaf kefalet kredisi sayesinde Türkiye’de bulunan ve çeşitli konularda ticaret yapan kişiler desteklenmiş olurlar. Bu sayede hem ticaret yapan kişi hem de Türkiye içerisindeki Ticaret çok düşük faiz oranları ile birlikte krediler aracılığıyla desteklenmiş olur. Esnaf kefalet kredileri bazı dönemlerde bazı bankalar tarafından vatandaşların hizmetine sunulur. Esnaf kefalet kredisi almak isteyen vatandaşlar almak istedikleri dönemin şartlarına göre başvuru işlemlerini belirlenmiş olan bankalar tarafına gerçekleştirerek esnaf kefalet kredilerinden çok düşük faiz oranları ile faydalanmış olurlar. Farklı bankalar tarafından verilen esnaf kefalet kredi çeşitleri başlıca şunlardır:

Halkbank Esnaf Kefalet Kredisi

Halkbank Esnaf Kefalet Kredisi

Halkbank tarafından Covid 19 pandemisinden itibaren kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen esnaf kefalet kredileri kullanıcıların hizmetine sunulmuş durumdadır. Halkbank esnaf kefalet kredilerini en az 1 yıl süre ya da bir yıldan fazla bir süre Esnaf ve Sanatkârlar odasına aktif olarak üye olan esnaf ya da sanatkâr kullanıcıların hizmetine sunmuştur. Halkbank esnaf kefalet kredisinden faydalanmak isteyen kullanıcının ikamet ettiği adres ya da iş yeri adresi şartlar içerisinde belirlenmiş olan kooperatifin çalışma bölgesinin dahilinde bulunması gerekir.

Halkbank esnaf kefalet kredisinden faydalanmak isteyen kullanıcının sadece bir iş yeri sahibi ya da ortağı olması gerekir. Birden fazla İş yeri sahibi ya da ortağı olan kişiler Halkbank esnaf kefalet kredisinden faydalanamaz. Halkbank esnaf kefalet kredisinden faydalanmak isteyen kişinin Halkbank tarafından belirlenmiş olan başvuru belgelerini başvuru esnasında bankaya eksiksiz bir biçimde sunması şarttır. Halkbank esnaf kefalet kredisi başvuru belgeleri başlıca şunlardan oluşur:

 • Kredi çekmek isteyen kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimliği fotokopisi
 • Kredi çekmek isteyen kişinin İkametgah belgesi
 • Kredi çekmek isteyen kişinin iş yerine ait olan vergi levhası
 • Krediden faydalanmak isteyen kişinin Esnaf Sicil belgesinin hem aslı hem de fotokopisi. (Esnaf Sicil belgesinin aslı kişiye başvuru işlemlerinden sonra iade edilir fakat Esnaf Sicil belgesinin fotokopisi bankada kalır.)
 • Ortaklık beyannamesi (Kooperatiften alınmış olması gerekir.)
 • Kredi çekmek isteyen kişinin 4 adet vesikalık fotoğrafı
 • Eğer kefir söz konusu ise kefilin de iş yeri için istenen belgeler haricinde diğer vergi levhası ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik fotokopisi gibi belgeleri bankaya sunması gerekir.

VakıfBank Esnaf Kefalet Kredisi

Vakıfbank tarafından esnaf kefalet kredisi esnafa halden anlayan kredi kampanyası adı altında verilir. VakıfBank esnaf kefalet kredisi sadece esnaf olan kişilerin faydalanabileceği bir kredi çeşididir. VakıfBank esnafa halden anlayan kredi kampanyası ile 50.000 Türk lirasına kadar esnafa kredi verir. Vakıfbank tarafından esnafa halden anlayan kredi kampanyası adı altında verilen Esnaf kredisinin faiz oranları oldukça uygundur. VakıfBank esnafa halden anlayan kredi kampanyası ödemelerini esnafın seçtiği ödeme seçenekleri doğrultusunda alır. Bu ödeme seçenekleri şu şekildedir:

 • Değişken taksit seçenekleri ile ödeme planı
 • Sabit taksit seçenekleri ile ödeme planı
 • Taksit ertelemeli seçenekler ile ödeme planı

VakıfBank esnafa halden anlayan kredisi almak isteyen kişiler kredi başvuru işlemleri olumlu sonuç aldıktan sonra yukarıda belirtilmiş olan 3 ödeme seçeneğinden kendilerine uygun olanı seçerek zorlanmadan esnaf kredilerini geri ödeyebilirler.

Ziraat Bankası Esnaf Kredileri

Ziraat Bankası esnaf kredilerini birden fazla isim ve birden fazla farklı koşul ile kullanıcıların hizmetine sunmuştur. Bu esnaf kredileri içerisinden hangisinden faydalanacağı kişinin ticaret yaptığı konu ve maddi durumu gibi birden fazla faktör göz önüne alınarak seçilir. Ziraat Bankası iletişim kanalları üzerinden Ziraat Bankası ile iletişime geçerek ya da Ziraat Bankası şubelerine giderek hangi esnaf kredilerinden faydalanabileceğinizi ve kendinize hangi Esnaf kredisinin en uygun şartları sunabileceğini öğrenebilirsiniz.

ING Bank Esnaf Kredisi

ING Bank Esnaf Kredisi

ING Bank tarafından verilen esnaf kredileri ING KOBİ anında kredi adı altında verilir. ING Bank tarafından verilen İNG KOBİ anında kredileri hem ING Bank müşterisi olan hem de ING Bank müşterisi olmayan kişilerin faydalanabileceği kredi çeşitleridir. ING Bank ING KOBİ anında kredi limiti en az 1500 Türk lirası ve en fazla 100.000 Türk lirası değerinde olabilir. ING Bank NG KOBİ anında kredisi ile kredi vadesi süresi boyunca Kredi limit tahsisat ücreti ya da hesap işletim ücreti gibi ekstra ödemeler yapmak zorunda kalmazsınız. Ödeyeceğiniz tek ekstra ücret Kredi kullanımı esnasında kullandığınız kredi tutarının %1.1’i kadar ödeyeceğiniz yıllık ödemeler olan kredi kullandırım ücretidir.

Buna ek olarak bankaların büyük bir kısmı esnaf kredi çeşitlerinde teminat ya da kefil istese de ING Bank ING KOBİ anında kredi alacak kişilerden teminat ya da kefil istemez. ING Bank esnaf kredisinde ödeme planı seçenekleriniz başvurunuz olumlu yanıt aldıktan sonra banka yetkilileri tarafından size sunulur. Sunulan bu seçenekler arasında kendinize en uygununu seçerek zorlanmadan kredinizi geri ödeyebilirsiniz. ING KOBİ anında kredi özellikleri arasında diğer bankalardan olumlu yönde Farklı olan bir özellik de ING KOBİ anında kredilerin ücretsiz bir şekilde sigorta hizmeti ile birlikte kullanıcıların hizmetine sunulmasıdır.

Esnaf Kefalet Kredisi Ne Kadar?

Esnaf kefalet kredisi değeri bankalar arasında değişiklik gösterir. Esnaf kefalet kredisi başvurusunda bulunduğunuz banka tarafından maddi geliriniz ve iş yerinizin büyüklüğü gibi çeşitli faktörler göz önüne alınarak alabileceğiniz en yüksek kredi miktarı size söylenir. Buna ek olarak Eğer esnaf kefalet kredi alabileceğiniz tutarın yüksek olmasını istiyorsanız sizin kredi notunuzunda yüksek olması gerekir.

Ayrıca Bakınız: Banka Kredi Sigorta İadesi