• AMERIKAN DOLARI
  27,1488
  % 0,01
 • AVUSTRALYA DOLARI
  17,5001
  % 0,00
 • € EURO
  28,9656
  % -0,03
 • £ POUND
  33,2769
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  3,7216
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,2820
  % -0,08
 • ÇEYREK ALTIN
  2.775,00
  % 0,28
 • BIST 100
  8.039,18
  % 0,48

Bankama Ait Hesap Numaramı Bilmiyorum, Nasıl Bulabilirim?

Bankama Ait Hesap Numaramı Bilmiyorum, Nasıl Bulabilirim?

Banka nezdinde her yaptığımız işlem bir hesaba tanımlanır, ve bu hesaplar bir hesap numarası ile ilişkilendirilir. Bu makalemde hesap numarası nedir bilmeyenler için ve hesap numaramı kaybettim veya bilmiyorum nerede yazar diyenler için tüm detayları vereceğim. Büyük veya küçük bir alışveriş yaptığınızı düşünün artık her şey online olarak web üzerinden yapılıyor. Tabi artık kimsede alışveriş işlemlerinde nakit para vermiyor ve yanında taşımıyor, hal böyle olunca bir havale veya EFT gönderim işleminde size ilk sorulacak sorulardan bir tanesi hesap numaranızın ne olduğudur.

Bu yüzden Ziraat Bankası, Halkbak veya Vakıfbank yada sayamadığım bir çok bankada hesabınız olabilir bu hesaplara ait numaralar çoğu bankaların bize vermiş olduğu bankamatik kartlarının ön yüzeyinde veya arka yüzeyinde yazmaktadır. Fakat bir çok bankada da bu bankomat maaş kartları üzerinde banka hesap numarası bulunmamaktadır. Yani anlayacağınız banka hesap no bulma işlemi tam bir muammadır. Şimdi bu konuyu biraz irdeleyelim ve çözüm yollarına bakalım.

Bankacılık İşlemlerinde Kullanılan Hesap Numarası Nedir?

Atmış olduğum başlıktan da anlaşılacağı gibi banka hesap numaraları sizin bankada ki yapmış olduğunuz tüm işlemlerin dökümünün tutulduğu bir numaradır. Bankadaki her işleminiz bu numara ile kayıt altına alınır. Bir para transferi gönderim işlemi veyahutta bir Elektronik Fon Transferi, altın alımı, otomatik tanımlı fatura ödemeleri ve aklınıza gelecek tüm işlemler hesap numaraları altında toplanır. Bu yüzden bilmeniz lazım gelen bir numaradır. Örneğin sizin hesabınıza bir para gelecek ise bu işlem hesap numaranız olmadan yapılamaz.

Kredi kartı üzerinde hesap numarası arayanlara kötü bir haberim var yazımın başında dediğim gibi bir çoğunda hatta hemen hemen hepsinde bu numara yazmamaktadır. Bankamatik kartlarında ise bazı bankaların hesap numaraları yazıyor bunu da böyle insanların gözüne sokacak şekilde bakın bu sizin hesap numaranız diye yazmıyorlar. Çünkü bildiğiniz gibi uzun bir süre önce IBAN numarası diye bir şek girdi hayatımıza, işte kartlarda bu IBAN numaraları yazıyor ve siz bu numaraları çözümlemeyi bilmiyorsanız hesap numarası öğrenme işleminiz yine yarım kalacaktır. IBAN numarasından şube kodu bulma konusunu daha önce anlatmıştım sizlere, şimdi ise IBAN numarası çözümleyerek hesap numarası bulmayı anlatacağım.

IBAN Numarası Çözümleyerek Banka Hesap Numarası Nasıl Öğrenilir?

Banka hesap numarası nasıl bulunur diyenler için tam da bu paragraf yardımcı olacak, genellikle her bankanın hesap numarası farklı şekilde tanımlansa da genel bir işleyiş ve prensip vardın IBAN’dan hesap no bulma işlemi ilk adımımız olacak daha sonra bankalara göre sizlere hesap numaraları nasıl tanımlanıyor 3, 4 banka ismi vererek detaylı olarak aktaracağım.

IBAN numarası 26 haneden oluşmaktadır. İlk 2 hane ülke kodu yani ülkemizdeki “TR” ile ifade edilir, sonraki bankacılık terimindeki kontrol basamakları kısmını oluşturur, sonraki 5 hane banka şube kodu olarak geçer, bu rakamlardan sonra gelen 16 haneli rakam ise hesap numarası için kullanıma ayrılmıştır. Bunu aşağıdaki resimde daha net görebilirsiniz.

hesap no bulma

Tabi bu 16 haneli hesap numarası olarak tanımlanan alanı her banka kendine göre farklı kullanmaktadır. Bu yüzden direkt olarak bu numara sizin hesap numaranız olarak tanımlayamayız. Bunun için sizlere farklı bankalara ait hesap numarası bulma yöntemlerini ve bu bankaların bu 16 haneyi nasıl kullandıklarını açıklayacağım.

Yapı Kredi Bankası (YKB) Hesap Numarası Nerede Yazar?

Yapı kredi bankası hesap numarası öğrenme işlemi için bilmeniz gereken önemli nokta ;

“YKB hesap numaraları “1234 – 12345678” şeklinde yani ilk 4 hane ve sonraki 8 hane şeklindedir. Yapı Kredi hesap no 8 hane ile oluşmaktadır.”

Eğer tereddüt ettiğiniz bir kısım varsa ve hesap numaranızı bulamadıysanız alternatif olarak Yapı Kredi Müşteri hizmetlerine ait 0850 222 0 444 çağrı merkezini arayarak kimlik bilgilerinizi doğrulayarak kısa sürede hesap numaranıza erişebilirsiniz.

Akbank Hesap Numarası

Akbank hesap no genellikle 7 hanelidir, eğer son 16 hanenin başında bol miktarda sıfır var ise bunları dikkate almayın ve en sondan 7 haneyi dikkat alınız örnek olarak ;

Akbank hesap numaranız “1234-1234567” şeklinde olacaktır.

Anlatılan yöntemler ile hesap numaranızı bulamadıysanız yine aşağıdaki farklı yöntemleri deneyebilir veya Akbank müşteri hizmetleri numarası olan 444 25 25 numaralı hattı arayarak hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Vakıfbank Hesap Numarası Çözümleme

Vakıfbank güvenlik tedbirlerini üst seviyede tutan bankalar arasında yer alıyor bu yüzden ne kredi kartı, ne bankamatik kartı nede bir başka yerde hesap numaranızı bulamazsınız bunun sebebi hesap numarasına erişebilecek kişiler bunu art niyetli olarak kullanabileceklerini düşündüklerinden önlem amaçlı böyle bir karar almıştır.

Vakıfbank hesap numaranızı öğrenmek için mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden hesaplarım – hesaplar ve kartlar sayfasına ulaşarak hesap numaranızı ve daha detaylı bilgilere anında ulaşabilirsiniz.

Eğer bu uygulamaları kullanmıyorsanız 444 0 724 veya 0850 222 0724 numaralı hatlardan hızlı bir şekilde hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

Halkbank Hesap Numarası Nerede Yazıyor?

Halkbank hesaplarına ait hesap numaraları IBAN numarası çözümündeki son 8 hanedir, IBAN numaranızı sondan geriye doğru 8 hane saydığınızda halkbank hesap no çıkmış olacaktır.

Bu işlemi elinizdeki Halk Bankası IBAN çözümle adresinden de gerçekleştirmeniz mümkün. Yine diğer bankalarda olduğu gibi hesap numaranızı çıkarmada zorluk çekerseniz  444 0 400  Halkbank müşteri hizmetleri numarasını arayarak hesap numaranıza ulaşabilirsiniz.

T.C. Ziraat Bankası Hesap No Nerede Yazar?

En uzun hesap numarasına sahip banka diyebilirim neden derseniz, hesap numarasının içinde şube kodu, müşteri numarası ve ek no toplamlarından 16 hane olarak oluşur ve oldukça uzun bir hesap numarasıdır. Bu numara genellikle Ziraat Bankası Bankkart Combo bankamatik kartları üzerinde yazar ya IBAN yazar veyahutta bold olarak kartınızın sol alt kısmında yazar hemen örnek bir resim ekliyor ve sarı ile işaretliyorum.

ziraat bankası hesap numarası öğrenme

Örnek IBAN : TR 0000 0000 2222 4444 1222 8545

Yine örnek IBAN’da bold olarak belirttiğim alan sizin ziraat bankası hesap numaranızdır. Aslında Ziraat hesap No öğrenmenin bir yolu daha var oda cep telefonunuzdan SMS göndererek bunun için ise

Telefonunuzun mesaj yaz kısmına HESAPBILGI yazarak banka kartınızın son 6 hanesini yazın ve bu mesajı 4747’ye gönderin. Ziraat bankası tarafından hesap numaranız çok kısa bir süre içerisinde cep telefonunuza SMS olarak gönderilecektir.

Garanti Bankası BBVA Hesap No

Garanti BBVA bankasına ait hesap numarasını bulmanın en kolay yolu gelişmiş müşteri hizmetleri alt yapısıyla sunmuş olduğu 444 0 333 çağrı merkezini arayarak öğrenmek en kısa ve kolay yol olacaktır. Fakat şöyle bir bilgi aktarayım sizlere Garanti Bankası hesap numaraları genellikle 7 hanelidir, IBAN numaranızın son 7 hanesi sizin hesap numaranız olacaktır.

Hesap Numarası Banka Kartı ve IBAN Numarası Haricinde Nerede Yazabilir?

Son olarak joker niteliğinde sizlere bir kaç bilgi aktarmak istiyorum. Bazı okurlarımız kredi kartı, banka kartı veya IBAN haricinde hesap numarası nerede yazar gibi bir soru yöneltebilir. Bununla alakalı size aklınıza pek gelmeyecek ve hesap numaranızın yazılı olabileceği yerleri hatırlamanıza yardımcı olacağım.

Banka hesabınızı açtığınızda size verilen ve ikiye katlanan hesap cüzdanınızı hatırladınız mı işte bu kartın hemen üst köşesinde hesap numaranız yazar.

Daha evvel banka şubelerinden para transferi yapmış veya para çekmiş olabilirsiniz, bu işlem sonunda size bir dekont verilir, işte bu dekontta çok yüksek bir ihtimal ile hesap no yazmaktadır.

Mobil bankacılık veya internet bankacılığı kullanıyorsanız hesap detaylarım kısmına girdiğinizde yine banka hesap numaranızın yazdığını göreceksiniz.

Üstte saymış olduğum pratik hesap numarası bulma yöntemleri çoğu zaman işe yarar 🙂 Fakat bulamadıysanız zaten yukarıda bir çok bankanın hesap numarası öğrenme şeklini anlattım eğer daha farklı bir bankaya ait hesap numarası kodu ihtiyacınız varsa aşağıdaki yorum kısmından sorarsanız kısa sürede yazımı güncelleyerek istemiş olduğunuz bankaya ait hesap bulma yöntemini ekleyeceğim. Hoşça kalın.