• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Bilinmeyen Yönleriyle Troy Kart Ve Troy Kart Veren Bankalar

Bilinmeyen Yönleriyle Troy Kart Ve Troy Kart Veren Bankalar

Son dönemde gelişen ve sık sık reklamlarda ve sosyal mecralarda duyduğumuz ve gördüğümüz TROY ne anlama geliyor?  Sizin tarafınızda soru işaretleri uyandıran bu kelime hakkında aşağıdaki yazımızda sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. 2 yılı aşkın süredir üzerinde çalışılan ve Milli Ödeme Sistemimiz olarak adlandırılan, Bankalar arası Kart Merkezi’nin (BKM) üretmiş ve geliştirmiş olduğu bir ödeme sistemidir. TROY isminin anlamı   “Türkiye Ödeme Yöntemi” cümlesinin kısaltılmış halidir. Türkiye kelimesinden, TR harfleri , ödeme kelimesinden O harfi, yöntemi kelimesinden de Y harfi alınarak ortaya çıkmıştır.

Troy Kart , kartın üzerinde sağ alt köşede TROY yazan  logosu bulunan, banka kartlarına, halihazırda kullandığımız kartlar gibi kredi kartı ve ön ödeme yapan kartlara verilen isimdir. Troy kart, Türkiye’de ki bütün bankaların ATM cihazlarında kullanılabilmekte olup yine tüm bankaların kendi pos cihazları ve ortak pos cihazlarında kullanılabilmektedir. Hatta uluslararası anlaşma ile yurt dışında da geçerliliği vardır.

TROY’un Diğer Banka Kartlarına Göre Farkı Nedir?

Ülkemizde  bankacılık dendiğinde  teknolojinin de gelişmesi ile birlikte gerek internet bankacılığı gerekse şube bankacılığında çok sağlam gelişmiş ve gelişime açık bir pazarımız mevcuttur.  Türkiye’deki POS makinalarının sayısı kredi kartları ve debit kartlar diğer Avrupa ülkelerine göre çok fazla olup  Avrupa’da lider konumdayız.

Türkiye Pazarındaki bu gelişime açıklık, beraberinde kendi ürünlerimizi keşfetme ve piyasaya sürmeyi mümkün hale getirmiştir. Yeni bir ürün olması ve menşei’nin Türkiye olması ayrıca gurur vericidir. Kendi milli ödeme sistemimiz olup kendi markamızı yaratmış durumdayız. TROY sadece  bir kredi markasından ve bir kredi enstrümanından ziyade  halihazırda kullandığımız  VISA , AMEX, JCB  ve bunlara benzer birçok sistem gibi yazılımını ve altyapısınız bizim yaptığımız bir kart sistemi diyebiliriz. TROY Kart diğer kartlarımız ile aynı şekilde kullanılabilir.

Yurt dışında kullanımı daha başlamış olup , bu nedenle yurtdışına çıkacak olan ve yoğun çalışan kişilerin  TROY kart’ın beraberinde daha sık kullanılan VISA ve MASTERCARD’larını da yanlarında götürmeleri avantajlarına olacaktır.

TROY Kart Kullanmanın Tüketicilere Olan Faydaları

TROY dışındaki  ödeme sistemlerini, yani anlayacağınız gibi yabancı ödeme sistemlerini kullanmanız halinde yurt dışından ki bu yabancı ödeme sistemlerine belli bir hizmet ücreti ve masraf ödemesi yapmış olmaktayız . TROY sistemi ile birlikte halihazırda verdiğimiz kart hizmetleri ücretleri bir nebze olsun hafifletilmesi amaçlanmaktadır. Kart hizmetlerinin daha ucuzlaması planlanmaktadır.

Ödeme sisteminin başından sonuna kadar kurulumu yerli olduğundan ve bizim mevzuatımız çerçevesi dahilinde hazırlandığından yapılacak değişikliklere, yeni yapılacak olan yönetmeliklere  çok kolay bir şekilde uyum sağlayabilecektir. Örnek vermemiz gerekirse Türkiye’deki tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olacak bir ödeme kartı uygulaması geliştirileceği zaman en önce TROY kartlar uyum sağlayabilecektir

TROY Ödeme Sistemi Türkiye’de Aktif Kullanılıyor Mu?

2019 yılı Mayıs ayında  TROY kullananların sayısı oldukça artmış olup yaklaşık 400 bin civarı kişiye ulaşmıştır. Türkiye’de TROY’u  190 milyon kişinin kullandığını düşündüğümüzde  Pazar payı %2  seviyelerin dedir. %2,5 bile değildir. Bu nedenle çok fazla geliştirilecek iş olup tüketiciler için çok fazla kampanyaları olacaktır. Kampanya ile beraber kullanıcı sayısı da hızla artacaktır.

Farklı Ülkelerde de benzer ödeme istemlerini kurmuşlardır. Örnek vermek gerekirse İtalya BANCOMAT ödeme istemini kurmuş olup Hindistan RUPAY ödeme sistemini kullanmaktadır. Türkiye’de TROY adındaki ödeme sistemini hayata geçirmiştir.

İlgili Makale : Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Kaç Banka TROY ile Anlaşmalıdır? Hangi Bankalar TROY Kart Verebilir?

 3 adet Finansal Kuruluş ve 17 adet Banka olmak üzere toplamda 20 banka TROY logolu kart üretebilmektedir. TROY kart basabilen bankalar, Akbank, Aktifbank, Ziraat Bankası Albaraka, Alternatif Bank, QNB Finansbank, TEB, İş Bankası,  Garanti, Halkbank, Kuveyt Türk,  ING Bank, Şekerbank, Türkiye Finans, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Yapı Kredi bankalarıdır.  BKM şirketinin açıklamalarına istinaden 8 milyon EUR tutarında yatırım yapılmış olup AR-GE çalışmaları halen devam etmektedir.

Tüm Anlaşmalı Yerler İçin TIKLAYINIZ

TROY kart’ın 3 çeşidi vardır ;

 • Banka Kartı, DEBIT Kart: TROY kart basmaya yetkili bankalar, vadesiz hesabı bulunan müşterilere, müşterilerin isteklerine bağlı olarak TROY logolu kart verebilmektedir. Alınan banka kartları, ATM cihazlarından hesaba para yatırma yahut çekme, alışverişlerde POS makinesinden ödeme yapabilme imkanı sağlamaktadır. Troy logolu banka kartı veren bankaları yukarıda ki yazımızda sıralamıştık.
 • Kredi Kartı: Hemen hemen tüm bankalar gerçek ve tüzel müşterilere alım satım işlerinde ticari işlerinde ve bireysel tüm alışverişlerinde kullanmaları için kredi kartları çıkarabilmektedir. Tabi bu kredi kartlarının üzerinde TROY logosu olmasını isteyen müşteriler bu isteklerini bankalarından talep edebilirler. Hali hazırda  Troy logosu olan kredi kartı veren bankalar Vakıfbank, İş Bankası Akbank, QNB Finansbank, Alternatif Bank, TEB ve Halkbank’tır.
 • Ön Ödemeli Kart: Kartın sahibinin yahut kim tarafından kullanılıyor ise o kişinin öncesinde para yatırdıktan sonra kullanabildiği kartlardır veya başkası tarafından harcama yapmadan önce para yatırılan kartlardır. Internet alışverişlerinde sıkça kullanılan bir kart tipidir. Bu kartların üzerinde TROY logosu görmek için Ininal ve PTT’ye başvuruda bulunabilirsiniz.

Troy Logosunun olduğu bir kartı olmasını dileyen kişiler 20’yi aşkın Troy üyesi olan bankalardan ve elektronik para kuruluşlarına başvurarak Troy kart kullanmaya başlayabilirler.  Troya üye olan kuruluşlara Troy kart başvurusu yapıp yeni kart talep edildiği gibi şuanda sahip olduğunuz kartlarınızı Troy kartla değiştirilerek tarafınıza iletilmesini talep edebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ
 • Mustafa Eryilmaz4 yıl önce
 • Troy logosu bulunan kart kullanıyorum internet üzerinden alışveriş yapmak istediğimde bir çok sitede yapamiyorum çünkü troy logosu yok ben ülkem kazansın istiyorum fakat bu durum zorluyo haliyle bu duruma bi cara düşündünüz mu