• AMERIKAN DOLARI
  32,6412
  % 1,13
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,6085
  % 0,80
 • € EURO
  34,9406
  % 0,10
 • £ POUND
  41,4948
  % 0,60
 • ¥ YUAN
  4,4995
  % 1,04
 • РУБ RUBLE
  0,3657
  % -0,50
 • ÇEYREK ALTIN
  3.932,00
  % 0,73
 • BIST 100
  10.488,21
  % 0,93

EFT Nasıl İptal Edilir, 3 Farklı EFT İptal Etme Yöntemi

EFT Nasıl İptal Edilir, 3 Farklı EFT İptal Etme Yöntemi

EFT nasıl iptal edilir konusunu merak ediyorsanız EFT iptal etme yöntemlerinden bahsedeceğim sizlere. Beklemede olan bir EFT para transferini 3 farklı yolla iptal etme yoluna gidebiliriz. İnternet bankacılığının sık kullanılmaya başlaması ile çok araştırılan bir konu haline geldi. Bende bu yüzden EFT iptal edilir mi, öğrenmek isteyenlere detaylı bir anlatım sunmak istedim. EFT yani Elektronik Fon Transferi birbirinden farklı bankalarda bulunan hesaplara gönderilen para transferine verilen isimdir. Bu para gönderme işlemi sırasında IBAN numarasının yanı sıra para gönderim işleminin daha güvenli olabilmesi için bizlerden bazı bilgiler isteniyor alıcı banka hesabına ait IBAN numarası alıcının Adı Soyadı bazen şubesi ve benzeri bilgiler girilmesi isteniyor.

Bu bilgiler zaman zaman hatalı veya yanlış girilebiliyor, durum böyle olunca gönderilen para hatalı hesaba gideceğinden, hatalı EFT gönderim işlemin iptali mümkün mü merak ediliyor. Tabi ki bu para transferini iptal etmek mümkün fakat bunun bazı önemli püf noktaları bulunmaktadır. Şimdi yavaş yavaş konumuzu daha derinlemesine analiz edelim.

EFT İptal Etme Nasıl Olur?

Arkadaşlar hatalı bir giriş bilgisi veya hatalı bir tutardan dolayı gönderilen EFT’yi iptal etmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmak oldukça mümkündür. Fakat burada en önemli olan husus EFT işleminin üzerinden ne kadar bir süre geçtiğidir 5 dakika ile 5 saat arasında ciddi bir fark vardır. Eğer 5 veya 10 dakika gibi kısa bir süre önce EFT işlemi yapmış iseniz çok kolay bir şekilde iptal işlemi yapabiliriz.

Bunun için müşterisi olduğunuz bankaya yazılı bir talimat göndererek resmi bir şekilde EFT işleminizin iptal olmasını sağlayabilirsiniz. Ya da bankanızın müşteri hizmetleri telefon bankacılığı üzerinden yine ödeme emri bekleyen EFT işlemlerinizin iptalini sağlayabilirsiniz. Son olarak en kolay ve pratik yöntem olan ilgili bankanın mobil bankacılık uygulaması veya internet bankacılığı şubesinden basit ve hızlı şekilde iptal işlemini yapabilirsiniz.

EFT İptal Etmek İsteyenlere 3 Farklı Yöntem

İşlemi durdurmak için yapabileceğiniz 3 farklı yöntemden bahsedeceğim, ancak yine dikkat edilmesi gereken hususlar bu aşamada da oldukça önemlidir. Eğer EFT iptali yapılacak işlem bankaların açık olduğu ve EFT saatleri içerisinde yapılmışsa işimiz biraz zor ama imkansız değil. Bunun için doğru yol yazılı talimat ile veya müşteri hizmetleri aracılığı ile iptal etme seçeneği doğru olacaktır.

Fakat işlemi EFT saatleri dışında hafta sonu veya resmi tatillerde yaptıysanız, biraz daha şanslısınız çünkü iptal işlemi daha kolay yapılacaktır. Bu yöntem için ise Mobil Bankacılık ve İnternet Bankacılığı üzerinden iptal etme seçeneği bizim için uygun olacaktır. Şimdi bu yöntemleri deneyerek EFT iptali nasıl yapılır bir bakalım.

Bankaya Yazılı Talimat Vererek EFT Talimatını İptal Etme

Eğer masa başı bir işte çalışıyorsanız hemen bilgisayardan gönderdiğiniz EFT bilgileri olan  EFT sorgu numarası , Tutar, Alıcı IBAN gibi bilgileri ve EFT gönderim saatinizi yazarak bankadan vermiş olduğunuz EFT Talimatı işlemin iptal edilmesini yazılı bir dilekçe hazırlayıp imzalayarak talep edebilirsiniz talebiniz uygun bulunması halinde hızlı bir şekilde verilen hatalı talimatı iptal edecektir. Dilekçenizi e mail veya fax yoluyla iletebilirsiniz. Ama bu yöntem yavaş kalacağından pek tercih edilmez.

Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi Üzerinden EFT İptal Etme

Mesai saatleri içinde gönderilen EFT iptalleri için ilk yapılacak işlem derhal müşteri hizmetlerini arayarak para henüz karşı tarafın hesabına aktarılmadan yapılan transferin durdurulmasını sağlamaktır. Bu konuyu daha detaylı anlayabilmek için EFT kaç saat sonra hesaba geçer başlıklı makalemizi incelemenizde fayda var.

Çağrı merkezi yetkilisi yapılan para gönderimini iptal edebilmek için hedefe ulaşması için EFT Referans numaranızı ve karşı tarafın hesap bilgileri, Alıcı Adı Soyadı, Gönderilen Tutar gibi bilgileri yanınızda bir not kağıdında bulundurmanızda fayda var çünkü bu bilgiler sizden istenecektir. Müşteri temsilcisi gerekli inceleme sonrası uygun bulması durumunda EFT işlem merkezinden EFT’yi geri çağıracak ve hatalı gönderimi iptal edecektir.

İnternet Ve Mobil Bankacılık Üzerinden EFT İptali Yapma

Cumartesi ve Pazar günleri başta olmak üzere bankaların tatil olduğu tüm günlerde yapılan EFT transferlerini iptal etmek için İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılığı kullanmalısınız. İnternet ve Mobil bankacılık üzerinden para transferleri kısmından ödeme bekleyen EFT işlemleri listesine göz atarak dilediğiniz EFT gönderimini ” İPTAL ET” butonuna tıklayarak iptal edebilirsiniz.

Tavsiye Makale: Hafta Sonu Havale ve EFT yapılır Mı?

Tatil günlerinde yapılan EFT gönderimleri bankanın ilk mesai gününde erkenden onaya alınacağından bu süreye kadar işlem sırasında bekler, işte bu zaman aralığında hatalı veya eksik gönderdiğiniz EFT gönderimlerini iptal etme şansına sahipsiniz.

EFT Merkezi Tarafından Onaylanan Transferler İptal Edilir Mi?

EFT gönderimi üzerinden uzun bir zaman geçmiş ve “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası” EFT Merkezi, tarafından onaylanmış ise artık bu işlemin iptal edilmesi söz konusu değildir ve iptal edilemez. Gönderilen EFT  para transferlerinin onay için belirli bir süreci vardır. Bu süre ve saatler içinde işlemler EFT merkezi tarafından kontrol edilir ve onaylanmasına istinaden karşı hesaba para aktarılır.

EFT işlemlerinin onay süreçlerinde bazı özel günler öncesinde aşırı yoğunluktan dolayı onay süreçleri gecikir ve gönderilen para EFT havuzuna düşer ve beklemeye alınır eğer böyle bir güne geldiyseniz şanslısınız EFT havuzunda bekleme esnasında iptal şansınız olabilir.

Geç EFT Saatlerinde Gönderilen Para Transferinde İptal Olur Mu?

Geç EFT nedir, öncelikle bundan bahsetmem gerekli, bankalar arasında EFT yapabilmek için belirli saat dilimleri olduğundan bahsetmiştik bu saatler genel olarak 08:00 ile 16:00 arası olarak belirlenmiştir. Halkbank, Garanti, Akbank, İş bankası Ve Ziraat Bankası gibi bankalarda saatler bu şekilde işlese de başka bankalarda bazı ufak saat dilimi değişiklikleri olabilir.

Eğer siz EFT gönderimi için son saat olan 16:00 dan sonra EFT yapmak isterseniz bankalar size bir şans daha verir ve 1 saat kadar süreyi uzatır ama bu süreçte gönderilen EFT işlemlerinden daha yüksek bir komisyon ve masraf alır. Siz geç EFT saatlerine gönderilen bir transferi iptal etmek isterseniz elinizi biraz çabuk tutmalısınız çünkü işlem son dakikalar içerisinde yapıldığından transfer hemen gerçekleşecek ve EFT iptal etme işlemi mümkün olmayacaktır. Ama hatanızı hemen fark ederseniz hızlı hareket ederseniz geç EFT saatinde bile gönderim yapmış olsanız işleminizi iptal edebilirsiniz.

Gönderilen Para Alıcıya Ulaşmış, EFT İptali Ve İadesi Mümkün Mü?

Eğer gönderilen para karşı tarafa ulaşmış ise size geçmiş olsun diyebiliriz. Çünkü artık bu EFT işlemin geri alınması asla mümkün değildir. Bankalardan böyle bir talepte bulunma şansınız da yok, eğer EFT işleminde fazla bir para gönderdiyseniz alıcıyla irtibata geçerek fazla göndermiş olduğunuz paranın iadesini isteyebilirsiniz. Fakat yasal olarak bunu bankadan talep edemezsiniz.