• AMERIKAN DOLARI
  27,1647
  % 0,15
 • AVUSTRALYA DOLARI
  17,5150
  % 0,63
 • € EURO
  28,9005
  % -0,01
 • £ POUND
  33,2906
  % -0,18
 • ¥ YUAN
  3,7200
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2827
  % 0,17
 • ÇEYREK ALTIN
  2.774,00
  % -0,18
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

SGK’sız Ev Hanımlarına Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

SGK’sız Ev Hanımlarına Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Dışarıda çalışmayan, evde çalışan, ev ekonomisine katkıda bulunan ve son zamanlarda bankalar tarafından desteklenmektedir. Bankalar aylık geliri olmayan kişilere kredi ve kredi kartı gibi bankacılık hizmetleri sunmamakta, bankaların ev hanımları için özel ürünleri bulunmaktadır. Ev hanımlarına kredi veren bankalar ve başvuru şartları neler teker teker inceleyeceğiz.

Ev hanımıysanız, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kayıtlı değilsiniz ve kredi alabilmek için bazı şartları yerine getirmelisiniz. Krediyi kullanmak için yasal ya da idari takiplerde bulunmamalısınız. Aldığınız krediyi ödeyebileceğinizi kanıtlayan ve kredinizin aylık gelirinizin yarısını geçmediğini kanıtlamış bir gelire sahip olmanız, bankaların izlediği koşullardan biridir. Fakat ev hanımları ipotek göstererek kredi kullanabilir.

Ev Hanımları Gelir Belgesi Olmadan Kredi Çekebilir Mi?

Eğer üzerinize kayıtlı bir konut, araç, tarla veya arsa var işiniz kolay olacak demektir. Öte yandan, çalışmayan bir ev hanımının, eş garantöründen sonra borç alma imkanı vardır. Eşlerinin gelir kanıtı olan bir krediye başvuran ev hanımları, 48 aya kadar vade tarihi olan çok amaçlı bir kredi kullanabilir ve maaşlarının 10 katına kadar çekilebilir. Ev hanımı dahil herkes online kredi avantajlarından yararlanabilir. Bunu yapmak için, ev hanımlarına kredi veren bankalara bakın ve internet sitesinden kredi başvurusunda bulunun. Kredi başvurusu artık çok kolay.

Çeşitli vakıflar ve devlet kurumları SGK’ya kayıtlı değilse, yeni bir iş kurmak isteyen ev hanımlarına özel destek almadığınız sürece bankalardan büyük borçlar alabilirsiniz. Bazı bankalara, teminat gösterilse bile, kredi vermek istemiyorlar. Her şeyden önce, bankadan kredi almak için sabit bir geliriniz (kira geliri) olmalıdır. Resmi olarak belgelemek için bankanın yukarıda listelenen kredilerini de kullanabilirsiniz. Ev hanımları ayrıca şirket ortaklığı durumunda ticari veya kişisel krediler kullanabilir.

[safir_ads id=1]

Ev Hanımlarına Ne Kadar Kredi Çıkar?

Bu tamamen bankaya gösterdiğiniz teminat miktarına bağlıdır. Örneğin, bankanıza bir ipotek gösterebilir, böylece 100.000 TL değerinde bir ev için yaklaşık 45.000 lira borç alabilirsiniz. Eşinizin maaşını garanti ediyorsanız ve eşiniz asgari ücretli bir çalışansa, 10.000 TL’ye kadar kullanabilirsiniz. Banka şubenize gidin ve ne kadar kredi alabileceğinizi göreceksiniz.

BDDK’nın Ağustos ayında aldığı karar nedeniyle, kredilerin vadesi 48 aydan 36 aya düşmüştür. Ev kadınlarının belirli bir geliri yoktur, ancak herkesin kredi notu vardır. Bir bankanın kredi başvurusu ilk olarak bir kredi notuyla değerlendirilir. Kredi notu, kredinin güvenliğini sağlamak için yeterliyse, kredi onaylanır. 1300’ün altında bir puan alırsanız, kredi notunuzu en kısa sürede artırmaya çalışmalısınız.

Ev Hanımlarının Kredi Alabilmesi İstenen Şartlar

Ev hanımlarının kredi alabilmesi için istenilen belgelerden ve şartlardan bahsedeceğiz. Okuyacaklarınız her banka tarafından istenebilecek genel evraklardır.

 • Kira geliri, mevduat geliri gibi sabit gelir, ek gelir olarak kabul edilebilir.
 • SGK’lı olarak çalışan olması veya SGK’sız olarak çalışıyorsa bu işte çalıştığını belgelemesi,
 • İpotek Gösterilmesi
 • Kefil İsteği. (Yukarıdaki koşullar bankaya göre değişebilir.)
Ev Hanımlarına Kredi İmkanı Sunan Bankalar Hangileri?

Bu sayfada, çalışmayan ev hanımlarına kredi sağlayan bankalar hakkında konuşacağız. Kredi olanaklarına ek olarak, konu ile kredi kartlarını vermeyi de bankalardan öğrenebilirsiniz. İşsiz ev hanımlarının özel ihtiyaçlar için paraya ihtiyacı olabilir.

Bugün bu şartlar altında iş bulmak çok zor ve işveren firmalarla çalışma yöntemleri de benimsendi. Bu ve benzeri mobilyalar üzerinde yapılan ek çalışmalar ek sigorta olmadan çalışmanıza olanak sağlar. Ek olarak, bankalar sigortasız ev kadınlarına kredi sağlamaktadır.

İşte size ev hanımlarına kredi veren bankaların listesi, ING Bank, Garanti Bankası, Yapı Kredi, QNB Finansbank, ödeme gerekliliği olmadan kredi sunmakta ancak teminat gerektirmektedir.

Bankalar Listesi

Tablomuzda hangi banka gelir belgesi istiyor ve ne bayanlara ne kadar kredi veriyor inceleyebilirsiniz.

BANKAGELİR BELGESİ DURUMUVERİLEN KREDİ MİKTARI
TEB (CEPTETEB)İstemiyor35.000 TL
ING BANKİstiyor30.000 TL
QNB FİNANSBANK (ENPARA)İstemiyor45.000 TL
ZİRAAT BANKASIİstiyor40.000 TL
AKTİFBANK (N KOLAY KREDİ)İstemiyor50.000 TL
Daha Kolay Kredi Alabilecek Ev Hanımları 

Bazı durumlarda ev hanımları daha kolay kredi alabilir. Bu durumlar ise aşağıda belirtilmiştir.

Emeklilik-dul maaşı Alanlar: Anne, baba veya ayrılık durumunda, dul aylığı alırsanız, bankada kredi kullanmak daha kolay olacaktır. Özellikle bir PTT kurumundan borç almak için başvuruyorsanız (postaneden emekli aylığı alırsanız), daha kolay şartlarda borç alırsınız.

İpotek Gösterebilecek Olanlar: Ev, arsa, arsa vb. Bir ürün kayıtlıysa, bu ürünü bir bankaya sağlayabilir ve kredi olarak kullanabilirsiniz.

Hazır Kefili Olan Ev Hanımları : Çalışmayan ev hanımları için başka bir seçenek de kredi kullanmaktır. Krediyi kimin garanti edeceğini bildiğinizi göstererek bir bankadan kolayca kredi alabilirsiniz. Kefilin aylık geliri ve kredi notu iyi olması gerekir.

Ev Hanımlarına KOSGEB Ve Postanelerden Kredi Desteği

KOSGEB, 2019 yılında kendi işini kurmak isteyen ev hanımlarına 50 bin TL (iadesi olmayan) ve 100.000 TL faiz geri ödemesiz 60 aylık iş kurma kredisi vermiştir. Yeni bir işe başlamak ve KOSGEB’in hibe kredilerini desteklemek için bir KOSGEB Girişimci Sertifikası edinin.

Hayalinizdeki işe KOSGEB desteği ile başlamak ve şimdi para kazanmak istiyorsanız, önce İş-Kur tarafından sunulan bir kurs rep girişimcilik kursuna kayıt olmalı ve kurs başladıktan sonra bu kursu başarıyla tamamlamalısınız. Ondan sonra girişimcilik dersinde işle ilgili projeler yapabilir ve KOSGEB’e ders olarak bağışlardan yararlanabilirsiniz.

İlgili İçerik : Senetle Kredi Veren Yerler

KOSGEB’e ek olarak, pek çok devlet kurumu ev işlerine işletmeler kurmalarına ve ekonomiye katkıda bulunmalarına yardımcı olacak kredi yardımı sağlamaktadır. Özellikle faizsiz krediler faizsiz kredi desteği sunar.

Ev Hanımlarına PTT’den Kredi Fırsatı

PTT, Türkiye’nin her alanına yayıldığı ve hizmet gösterdiği için tüm ev hanımlarının hedefinde PTT’den kredi çekmek vardır. Son zamanlarda PTT bir çok banka ile anlaşma sağlamıştır. Bu sayede tüm ev hanımları PTT şubelerinden  kredi için başvuru formunu doldurabilir ve onaylandıktan sonra PTT şubesinden derhal para alabilir. Ancak, postaneden kredi almak için yukarıdaki kredi şartlarını yerine getirmelisiniz. SGK’ya veya belirli bir gelire sahip değilseniz, PTT’den kredi alamazsınız.