• AMERIKAN DOLARI
  27,1479
  % 0,08
 • AVUSTRALYA DOLARI
  17,4971
  % 0,51
 • € EURO
  29,0073
  % 0,11
 • £ POUND
  33,2632
  % -0,30
 • ¥ YUAN
  3,7216
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,2822
  % -0,02
 • ÇEYREK ALTIN
  2.775,00
  % 0,28
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Kredi Kartı Limiti Azaltma Ve Düşürme [Adım Adım Anlatım]

Kredi Kartı Limiti Azaltma Ve Düşürme [Adım Adım Anlatım]

Kredi kartı limiti nasıl düşürülür ve azaltılır diyen kullanıcılarımızın sayısı son zamanlarda oldukça fazla arttı bu yüzden bu konuyu detaylı olarak ele almak istedim. Kredi kartı tahsisine hak kazanan tüketicilerin bu kartının limitini artırma hakkı bulunuyorsa bunun gibi kredi kartı limiti düşürme talebine olumlu karşılanacak hakkıdır. Bu anlamda kart harcamaları yüzünden mağdur olan milyonlarca tüketicinin aynı mağduriyeti yaşamamak adına büyük zorluklar eşliğinde kapatabildiği kart borçlarının aynısının tekerrür etmemesi için limit düşürme yoluna gitmektedir. Bu limit düşürümü bankaların hiç istemediği talepler arasında bulunuyor olsa da, bu başvuruyu almak ve istediği limitlere düşürmekle yükümlüdürler.

Kredi kartınızın limitini artırma yoluna giderken bankalar ATM, internet bankacılığı, uygulamalar eşliğinde her türlü kolaylığı sağlarken limit düşürme talebinde aynı kolaylığı sağlamazlar. Çünkü karta olan borç bankaların en çok sevdikleri ürünler arasında olduğu gibi kazancı en fazla sağladıkları bankacılık ürünüdür. Bu ürünün tahsisinde imzalanan sözleşme gereği hakkınız olan Kart Limiti Düşürme banka şubesinden yapamıyorsunuz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Azaltma Ve Düşürme İçin İzlenecek Yollar

Bankaların tüketicilere çıkardıkları zorluklarla beraber şikayetler oldukça arttı ve Devlet olaya el attı yeni yürürlüğe giren kanun ile kredi kartı sahiplerine hak tanınarak “kart limiti veya toplam kart limitini azaltmak” cümlesiz sözleşmelere eklendi.

Peki, bu cümle ne anlama geliyor, hemen açıklayalım daha önce sözleşmenizi feshedemiyordunuz ve kredi kartı limitinizi azaltmak istediğinizde binbir zorluk çıkartılıyordu. Artık bankalar sizlerin kredi kartı limitlerinizi düşürmeye mecbur ve hakkınızı her şekilde arayabilirsiniz.

Sizlere tavsiyem bu işlemi yaparken direk banka şubesine giderek başvurmanız olacak neden derseniz işte sizlere açıklıyorum sebebini…

Kredi Kartlı Limit Azaltma İşleminde Bankalara 7 Gün Süre

Demiştik ki bankalar kredi limiti düşürme konusunda mecburiyetleri var nedir bu mecburiyet Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tüketicilerden gelen talepler doğrultusunda sözleşmelere yeni bir madde ekleyerek “limit azaltım” ibaresini ekledi ve kullanılan kredi kartlarındaki limit düşürme sıkıntısını ortadan kaldırdı.

Eğer sizlerde limitinizi azaltmak istiyorsanız. Öncelikle ilgili bankanıza gidiyorsunuz ve daha sonra müşteri temsilcisinden kredi kartı limit azaltım formunu istiyorsunuz formu doldurduktan sonra BDDK kararı ile bir nüshasını banka size vermek ve bu formdaki düşüş işlemi 7 gün içerisinde sonuçlanmak zorundadır.

Bu düzenlemeye uymayan finans kurumları para cezası ile karşılaşacaklar.

Kredi kartı Limitinin Yüksek Olması Ve  Riskleri

Geçmişte nakit harcamalar yapan kişiler bu zamanlarda ise yerini kredi kartı kullanan kişi sayısı artışına bırakmaktadır. Farkında olsak dahi finans kuruluşları insanların karta olan ilgisini çekmeyi başarıyor ve politikalarına yenik düşmelerine zemin hazırlıyor.

İlgili Makale : Kredi Kartını Nakite Çevirme

Nakit para vermek yerine taksit seçeneklerini kullanmak insanlara daha uygun gelmektedir. Bu uygunluğu daha elverişli hale getiren bazı bankalar şimdi al birkaç ay sonra öde, erteleme, harcama öteleme gibi kampanyalar yaparak müşterilerin kart kullanma isteğini artırmayı başarmaktadır.

Tüketici olarak bizler alış veriş yaparken bazı durumları göz ardı edebiliyor ve bazen bütçelerimizi aşıyoruz. Bir sonraki ay ise ekstre geldiğinde büyük çaplı bir yıkım yaşamaktadırlar.  Gelen borcun sonucunda da ödenemeyen ekstrede belirtilen borç tutarı gittikçe artmaktadır. Kart mağduriyeti ve böyle bunun gibi sorunlar yaşamamak için kredi kartı kullanımında bilinçlenmek gerekmektedir.

Banka Kredi Kartı Limitimi Düşürmüyor, Ne Yapmalıyım?

Bankalar limit arttırma işleminde da çok cömert iken limit azaltma ve düşürmede bu kadar cömert olmuyor hatta sizlere yokuş ve zorluklar çıkartılıyor. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya iseniz ve banka kredi kartı limitimi düşürmüyor ne yapmalıyım diyorsanız yazımızı soluksuz okumaya devam ediniz.

Sizlere bir alt başlığımızda yeni çıkan kanunla beraber bankaların limit düşürmeye ve azaltmaya mecbur olduklarını göreceksiniz fakat, bir kaç yöntemden daha bahsedeceğim. Kart limiti düşürmede karşınıza çıkabilecek olan borç yükünden kurtulmanın bir yolu da bankadan alabileceğiniz tüketici kredisi ile kapatmak.

Bu kredinin yanında tüketicilere sunulan yapılandırma hizmeti de bulunuyor. Hükümetin son dönemlerde attığı adımlardan bir tanesi olan kredi kartı yapılandırma 72 ay vadelere kadar uzatılmıştı. Son dönemde yapılan kredi vadelerindeki artırım ile beklenenin üzerinde vade sayısı tüketiciyi cezp etmiş görünüyor. Zira 36 ay vadeye kadar indirilen ihtiyaç kredileri son dönemde yerini 60 ay vadeye yanı beş yıla çıkarmış durumda.

Kredi Kartınıza Tanımlanmış Otomatik Limit Artırma Devrede Mi, Bakın!

En tehlikelisi budur bir kredi kartının otomatik olarak limit arttırma talebinde bulunmak veya bu yöntemi istemeden de olsa devreye almak oldukça kötü sonuçları vardır. Siz düşürmek istedikçe o otomatik olarak artıracaktır. Derhal otomatik limit artırma talebini iptal etmelisiniz.

Her 3 ayda bir kredi kartı ödemeleriniz kontrol edilerek eğer düzenli bir ödeme yapılıyorsa size sormadan limitiniz sürekli artırılacaktır. Bu yüzden bu seçeneği müşteri hizmetlerini arayarak bir an önce durdurun. Daha sonra kredi kartı limitinizi müşteri hizmetlerinden kolayca düşürebileceksiniz aşağıdaki yöntemi deneyin.

Müşteri Temsilcisi İle 5 Dakikada Limitinizi Düşürün

Benim kendi uyguladığım bir yöntemle 8.000 TL borcu olan bir kredi kartımı yaklaşık 1,5 ay zaman dilimi içerisinde 2000 TL ye kadar düşürdüm nasıl mı hemen size anlatacağım ve bir tablo ile destekleyeceğim. Arkadaşlar elime ne kadar fazla para geçerse hemen kredi kartıma yatırıyordum ve daha sonra hiç düşünmeden müşteri hizmetlerini arayarak bu yatırdığım paranın limitimden düşürülmesini istiyordum.

İlgili Makale : Passolig Kredi Kartı Limiti Ne Kadar?

Bu rakam 50 TL de olabilir, 200 TL de olabilir. Yani kullanılabilir limitiniz ne olursa olsun rakama bakılmaksızın limitiniz o tutarda 5 dakika içinde düşürülüyor. Bu yasal olarak bir zorunluluk, işte ayda şu kadar limit düşümü yapabilirsiniz gibi bir kuralda yok bu yöntemle çok çabuk bir şekilde kartınızın limitini azaltabilirsiniz. Mesela tabloma bir göz atın.

ÖdemeToplam Kart LimitiDüşürülen TutarGüncel Limit
1. Ödeme8.000 TL200 TL7.800 TL
2. Ödeme7.800 TL800 TL7.000 TL
3. Ödeme7.000 TL1.800 TL5.200 TL
4. Ödeme5.200 TL500 TL4.700 TL
5. Ödeme4.700 TL2.700 TL2.000 TL

Gördüğünüz gibi çeşitli tutarlarda ödemeler yapmışım ve hemen ardından müşteri hizmetlerini arayarak limitimi 2.000 TL ye kadar düşürmüşüm bu yöntem oldukça sağlıklıdır.

Kredi Kartı Limitinizi Düşürürken, Müşteri Kredi Limitinizi de Düşürün!

Belki bilmiyor olabilirsiniz, bankada ki her kredi kartı kullanıcısının bir kredi kartı limiti birde banka müşteri limiti bulunmaktadır. Eğer kredi kartı limitinizi düşürüyor iseniz, banka müşteri limitiniz de düşürün. Eğer düşürmez iseniz siz kredi kartı limitinizi düşürseniz de halen size o bankada her an tanımlanacak bir limit bulunacak.

Bu yüzden kredi kartı limit düşürme işlemlerinde bu önemli noktayı es geçmeyin.