• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Kredi Kartı Son Ödeme Tutarı En Geç Saat Kaça Kadar Ödenir?

Kredi Kartı Son Ödeme Tutarı En Geç Saat Kaça Kadar Ödenir?

Kredi kartı son ödeme zamanı saat kaça kadar inceleyeceğiz sahibi olduğunuz kredi kartlarının aylık hesap özetinde belirtildiği üzere ödeme tarih aralığı bulunur. Son ödeme tarihine göre ödemeniz gereken tutarı gereken zaman diliminde ödemelisiniz. Bu dilim aşıldığı zaman çok önem arz etmese de alışkanlık haline getirilmesi uzun süreçte size engel olabilir.

Kredi kartı son ödeme tarihinden ziyade kredi kartı ekstre son ödeme saati aşılan hususlar arasında. Ödeme saat aralığı sizin ödeme şeklinize göre değişir. Ödeme araçlarına göre kredi kartı son ödeme tarihi saatleri şu şekilde;

Kredi Kartı Ekstresinde Son Ödeme Günü Ve Saati İçin Ödeme Yolları ?

Kredi kartı ekstresi son ödeme saati ve günü hakkında ele alabileceğimiz başlıklar şu şekilde ;

 • Banka Şubelerinden mesai bitimine kadar. Genel olarak şubelerin hesaplarını kapatma saatleri 17:30 dur. Şubeden nakit olarak ödeyecek kişiler en son bu saate kadar ödemesini gerçekleştirmeli.
 • Kart borcunu ATM’den yapmak isterseniz bu gün sonu saati olan 23:59 dan önce yapılmalıdır. Bankamatiklerden kartınız yanınızda olmasa dahi kartsız işlem seçeneklerinden ödemesini yapabilirsiniz.
 • Başka bankada bulunan hesabınızdan EFT yoluyla ödeme imkanı da bulunur. Bu ödeme yolunu seçenler son EFT saati olan 16:00 ya kadar talimatı vermelidir. Geç EFT ile birlikte bu süre 17:30 a kadar uzatılıyor olsa da güvene almak tercih edilmeli.
 • Bankanızın dijital internet bankacılığı üzerinden ödemeler en popüler ödeme yolu oldu. Bu mecradan yapacağınız ödemenin son saati 23:59. Hesabınıza giriş yaparak ödeme yolunu seçebiliyorsunuz. Fakat hesabınızda para olması halinde bankalar genel olarak asgari ödeme tutarını hesabınızdan kendileri çeker. Kart sahibi olarak böyle bir talimatınız olmasa da bankacılık hizmetlerinin karakterinde vardır. Özellikle KMH hesabı kullanıyorsanız buradan banka kart borcu ödemesini yapar, hem alacağını tahsil etmiş olur hem borçlandırarak tekrar para kazanma yolunu seçer.

Kredi Kartı Ekstresi Son Ödemesinde EFT Saatine Dikkat !

Kredi Kartı tahsisleri yapılmasında tahsisin yapıldığı kişinin talebine göre son ödeme günü seçilir. Bu ödeme gününe göre maaş aldığınız hesaba otomatik ödeme talimatı verilebilir. Kendi bankanız dışında bir banka olması halinde düzenli olarak belli tarihte EFT imkanı veren taksitler verilebiliyor. Bu durum sizin müşteri özelliğinize göre masraflı olabiliyor. Yani EFT üzeri kesilmesi mümkün. Fakat ödeme ayrıntılarından kurtulmak ve borcunuzu ödemeyi unutarak mağdur olmak yerine aylık talimatlar ile belli tutarlarda gönderimlerde söz konusu olabilir.

Birer kullanıcı olarak sonuçta borçlarımızı öyle ya da böyle ödemekle yükümlüyüz. Bu nedenle harcama yaparken bize cömert olan kartların borcunu son gününe bırakmamak mantıklı adım olabilir. Yani kendi muhasebenize göre maddi durumunuz nasıl elverir bilinmez. Bu anlamda kart borcunu ödeyebilmek için başka kartından nakit çeken insanlarda bulunuyor. Bu durumda olanların bir günlük faizi dahi ödememek adına son gününe sarkıtmaları olumlu bulunabilir.

Kredi Kartı Borcumu Zamanında Ödemezsem Ne Olur?

Fakat kart borçlarının ödenebilmesi için şu an mağduriyet yaşayanlara özel krediler sunulmaktadır. Özellikle Aralık 2018 tarihine kadar kart borçlarının yapılandırılması adına zor durumda olanlara kredi için Ziraat Bankası önemli adımlar attı. Uzun vadede düşük faiz ile alabileceğiniz krediler ile mevcut bütün kart borçlarınızı kapatabiliyorsunuz. Devletin bu desteği belli dönemlerde verdiği bilinmesinden dolayı bekleyenlerde az değil. Önceki dönemde de 72 ay vadeye kadar tüm bankalarda yapılandırılma imkanı verilmişti.

İlgili Makale : Kredi Kartının Sürekli Asgari Tutarını Ödemek

Kredi kartı borcunuzun ekstre borcunu belirtilen tarihte ödemediğiniz zaman belli aşamalar ile kartınız ve siz yasaklı konumuna gelmeye başlarsınız. Öncelikli olarak size borcun ifası için bir mesaj gelir. Bu durumda faiz işlemeye devam eder.

Yıl içerisinde son günü ve saatini üç kez geçirmeniz Halinde nakit çekim imkanlarınız kısıtlanır. Ödeme yapmaktan imtina etmeye devam ederseniz kartınız harcamalara kapatılır. Bu ödememe süresi 90 günlere vardığı zamanlarda yasal işlem süreci başlayabilir. Bu sürecin başlaması ile birlikte kredi notunuz düşer, bankalar sizi riskli görmeye başlarlar ve kredi yasaklısı haline gelebilirsiniz.

Kredi Kartı Son Ödeme Saati 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Arkadaşlar kredi kartınızın son ödeme zamanını 1 gün veya 1 saat bile geçirseniz aynı işleme tabi olursunuz yani burada 1 dakika geçti veya 1 saat geçti veyahutta 1 gün geçti bir şey olmaz gibi bir durum söz konusu değildir. Kredi kartı son ödeme zamanı ve saati geçtikten sonra KKB bürosu sicilinize eksi olarak işleyecektir.

Notlu risk raporunuzu aldığınızda bunu görebilirsiniz gecikmede olan kredi kartlarınızın hemen altında “1 Gün Gecikmede” gibi bir ibare göreceksiniz.