• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Kredi Kartım Kırıldı Nasıl Yenileme Yapabilirim? [Visa-Master]

Kredi Kartım Kırıldı Nasıl Yenileme Yapabilirim? [Visa-Master]

Kredi kartı yenileme nasıl yapılır, kullanımımız arttıkça kredi kartım kırıldı yada yıpranmadan dolayı yenileme işlemi yapmak istiyorum diyenlerin sayısı oldukça artıyor. Her ne kadar en iyi deri cüzdanlarda saklasak ve korusak bile her gün alışveriş yaparak POS makinelerinde ve ATM’lere girip çıktıkça bu manyetik kartlar bozulabiliyor, kırılabiliyor veyahut artık yıpranmadan dolayı kullanılmaz bir hal alıyor. Böyle bir durumda kredi kartı yenileme işlemi nasıl yapılır, dikkat edilmesi gereken hususlar ve izlenmesi gereken yollar nelerdir anlatmaya çalışacağım.

Arkadaşlar bu her zaman bir yıpranma değil bazen kaybolma, çalınma kırılmada olmayabiliyor zaman içerisinde kullanmış olduğumuz bu sihirli kartların son kullanma tarihleri de geçebiliyor, işte böyle bir durumda kredi kartı yenilemek ve yepyeni ve son kullanma tarihi olan yeni bir kartımızın olması bizi mutlu edecektir. O zaman kredi kartı yenilemek için ne yapmak gerek?

Kredi Kartı Yenileme Talebi Nasıl Oluşturulur?

Milyonlarca kredi kartı kullanıcı varken kredi kartlarının aşırı kullanımından dolayı yıpranması kırılması ve hatta kaybolması durumu oldukça doğal, böyle bir durum başımıza geldiğinde ilk yapacağımız işlem kredi kartımız hangi bankaya ait ise bu bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek olacak. Banka müşteri temsilcileri sizlere yeni kart talebinizi alarak neden yenileme talebinde bulunduğunuzu soracaktır. Güvenlik sorularını ve aşamalarını geçtikten sonra kredi kartı yenileme talep işlemleri başlayacaktır. Kredi kartınız aşağıdaki seçeneklerin hangisinden dolayı yenilecek ve süreç nasıl işleyecek bakalım.

 • Eğer kredi kartınızı yenileme talebiniz çalınma ve kaybolma durumundan ise kredi kartınız kullanıma kapatılacak ve size yenilenmiş bir kredi kartı kullanıma kapalı olarak gönderilecektir.
 • Kredi kartınızı aşırı kullandığınız için yıpranma ve aşınmadan dolayı yenileyecek iseniz bu durumdan dolayı talep oluşturacak iseniz, kredi kartınız kullanıma kapatılmaz ve kullanmaya devam edersiniz yeni kartınız basılarak tarafınıza gönderim sağlanır.
 • Oluşturulacak olan kredi kartı yenileme talebi kartın kırılmasından dolayı ise kartınız yine kullanıma kapatılmaz fakat, kredi kartının ön yüzündeki numaraları, son kullanma tarihi ve arkasında 3 haneli güvenlik kodunu not alırsanız yeni kartınız basılarak size ulaşana kadar internet üzerinden bu bilgiler ile online alışveriş yapabilirsiniz.
 • Kredi kartımın görsel temasını değiştireceğim bu yüzden yenilemek istiyorum diyorsanız, kredi kartı kullanıma açık bir şekilde devam eder ve müşteri temsilcisi seçmiş olduğunuz temalı kartı adresinize posta veya kargo yolu ile en kısa sürede iletir.

Yukarıdaki seçeneklerden hangisinden dolayı kart yenileme talebi oluşturmak istiyorsanız. Çağrı merkezlerinden hızlı ve kolay bir şekilde yenileme talebi oluşturabilirsiniz.

Kredi Kartı Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Bankanızdan mevcut kredi kartınızı kullanırken yeni bir kart talep ettiğinizde bazı durumlara göre ücret ödemeniz gerekebilir. Eğer kredi kartınızın yeni bir görünümlü özel bir kart olmasını istiyorsanız. Bunlara örnek olarak futbol takımları örnek verilebilir “FB” Fenerbahçe temalı” TS” Trabzonspor Temalı, “GS”Galatasaray Temalı ve benzeri özel temalı kartlar ücretlidir. Bu kartlar için ücret ödemeniz gerekir. Dilerseniz kart yenileme taleplerinde istenilen ücretlere biraz detaylı bakalım;

BankaKredi Kartı TipiKart Yenileme Ücreti
Garanti BBVA BANKASIBJK BONUS20.00 TL
GARANTİ BBVA BANKASIFENERBAHÇE BONUS20,00 TL
DENİZBANKGALATASARAY KART25,00 TL
İŞ BANKASIBONUS KART ( STANDART)Senede 3 Yenileme Talebi Ücretsiz
İŞ BANKASIMAXİMUM KARTSenede 3 Yenileme Talebi Ücretsiz

Ayrıca bir sene içerisinde defalarca kredi kartı yenileme talebinde bulunduysanız, ekstra olarak limit üstünde taleplerinizden ücret istenecektir. Bu konuyu bir alt başlığımda detaylı olarak sizlere aktaracağım.

Kaç Kez Ücretsiz Kredi Kartı Yenileme Talebinde Bulunabilirim?

Aslında bu durum bankadan bankaya farklılık göstermektedir, kimi banka kart yenileme ücretlerini sınırsız olarak ücretsiz olarak yenilerken kimi bankalar bunun için belli sayılar ve sınırlar koymaktadır. Ama genel olarak ortalama olarak bankalar 3 kredi kartı yenileme isteğine ücretsiz olarak cevap veriyor sizler için bu limitleri araştırdım ve bir tablo oluşturdum. Tablomuz şu şekilde;

Banka İsmiÜcretsiz Yenileme Limiti
VAKIFBANK1 Yılda 3 Kart Yenileme Ücretsiz
İŞ BANKASI1 Yılda 3 Kart Yenileme Ücretsiz
T.C. ZARAAT BANKASILimit Yok (Ücretsiz)
VAKIFBANKLimit Yok (Ücretsiz)
AKBANK1 Yılda 5 Kart Yenileme Ücretsiz
FİNANSBANK ( ENPARA)Limit Yok (Ücretsiz)
GARANTİ BBVA1 Yılda 3 Kart Yenileme Ücretsiz

Sizler için belirtmiş olduğum kredi kartı yenileme ücretleri ve limitleri güncel tutarlardır limit bilgileri ve ücret bilgileri değişkenlik gösterebilir. En doğru sonucu bankanızın müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Yenileme Yaptığımda, Yıllık Kart Aidat Ücreti Ödemem Gerekir Mi?

Kredi kartınızı herhangi bir sebepten dolayı yenilemek isterseniz yeni kredi kartınız elinize ulaştığında yıllık kart aidat ücreti ödemem gerekir mi diye sorabilirsiniz. Aslında bu sorunun cevabı çok net olarak hayır olacaktır. Fakat kredi kartı kullanıcılarının son zamanlarda şikayet platformlarında sıkça dile getirdikleri bir sorundur. Eğer böyle bir durumda kartınızı yenileme yaptığınızdan dolayı kart ekstrenize kart aidat ücreti yansıtılırsa hakkınızı arayarak bu ücreti hemen tahsil etmelisiniz. Kredi kartı yenilemekten dolayı kart aidat ücreti almak YASAL değildir.

Yenilenen Kredi Kartı Kaç Günde Gelir?

Yeni basılarak gönderilen kredi kartları genellikle 15-20 gün içerisinde sizlere ulaşır. Fakat bu süreç adreslerin uzaklığına ve kart basım sürecine göre değişkenlik gösterebilir. Bu konuyu daha detaylı olarak Kredi Kartı Kaç Günde Çıkar makalemizde tüm detayları ile ele almıştık, dilerseniz bu konumuzu inceleyebilirsiniz.

Banka Hangi Durumlarda Otomatik Olarak Kredi Kartı Yenilemesi Yapar?

Bazı durumlarda kredi kartınız sizin iradenizin dışında banka tarafından otomatik olarak yenilenerek adresinize postalanır. Bu durumun en sık görülme sebebi kredi kartları üzerindeki son kullanma tarihlerinin dolmasıdır. Kredi kartı son kullanma tarihi yaklaşan kredi kartları bankalar tarafından otomatik olarak yenilenerek kart sahibine son kullanma tarihinden önce teslim edilmektedir.

Eğer son kullanma tarihine çok zaman var ve kredi kartınız yenilenerek isteğiniz olmadan gönderilmiş ise bu durumda kredi kartını teslim almamanızı öneriyoruz. Banka müşteri hizmetleri ile görüşerek iade etmeniz en mantıklı işlem olacaktır.