• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Ticari Ve Bireysel Kredili Mevduat Hesabı Ne demek? [KMH]

Ticari Ve Bireysel Kredili Mevduat Hesabı Ne demek? [KMH]

Kredili mevduat hesabı ne demek bilmeyenler için açıklayacağım. Bankalar  kar amacı ile gelir elde etmek için müşterilerini çeşitli hizmetler sunmaktadırlar. Hem müşteri hem banka bu hizmetlerden olumlu olarak faydalanmaktadır. Banka kar sağlar, müşteri maddi sıkıntısından eksi hesap kullanarak çözüm bulabilir. Bankaların verdiği hizmetleri  sayarsak tüm finansal enstrümanlar farklı amaçlar için  değerlendirilerek düzenlenmiştir.

Bu duruma göre banka müşterilerine ihtiyaç duyduğu ve duyacağı çeşitli seçenekleri sunması mümkündür. Bu seçeneklerden biriside eksi hesap bir başka deyişle avans hesaptır. Aynı şekilde avans hesap diğer adıyla kredili mevduat hesabı(KMH) bu hizmetler arasındadır. Ayrıca hem gerçek, bireysel müşteriler hem de tüzel, ticari müşteriler için geçerlidir. Bankadan bankaya isim değişebilir avans hesap, açık hesap, eksi hesap, elma hesabı, gibi çoğaltmak mümkün.

KMH Kredili Mevduat Hesabı Ne Demek?

Kredili mevduat hesabı nedir, Ticari, Tüzel müşteriler daha çok gün içi kredi şeklinde avans hesabı kullanırlar. Aynı gün içerisinde kapanmayan avans hesap kullanımları kredi kullanım şeklinde ilerler. Eksi hesaptan kullanılan para o günün sonunda mesai bitiş saatine kadar kapatılması gerekir. Ödenmeyen avans hesap tutarı kredi olarak yansıtılıp faiziyle birlikte tahsil edilir.

Garanti Bankasından Örnek Bir Uygulama : https://www.garantibbva.com.tr/tr/kobi/krediler/avans-hesap.page

Aynı zamanda gün içi kredi kullanımı yahut kredili mevduat hesabı ticari işletmeler için çok önem arz etmektedir. Bu sebeple bankaların yıllık olarak yaptığı revizyon ve limit çalışmaları kapsamında belirlediği limitler dahilinde sıklıkla gün içi kredi kullandırımı olmaktadır. Beklediğimiz bir tahsilatın hesaplarımıza geç düşmesi sonucunda ve bizimde o ödemeyi bekleyecek kadar vaktimiz olmadığında gün içi kredili mevduat hesabı kullanarak ödeme sıkıntımızı giderebiliriz.

Birey olarak ve gerçek kişi olarak ise eksi hesap ve avans hesap dediğimiz ve bankaların bize limitlerimiz dahilinde tahsis ettiği avans hesabını kullanım amacı şirketlerin kullanım amaçlarından farklıdır. Sıklıkla hepimizin kullandığı KMH, avans hesaplarımız hemen ödenmeyebilir ve kullandığımız para kadar bankaya faiz ödemek durumunda kalırız. Avans hesapta eksiye düştüğümüzde  aylık bütçemizin aşılmasına sebep olur. Bu nedenle bireysel olarak eksi hesap kullanan kişilerin hesapları dikkatli şekilde kullanması ve her gelişmeyi takip etmesi gerekmektedir

Avans Hesap, Eksi Hesap Ne İşe Yarar?

Kişilerin maddi olarak  zor zamanlarında kurtarıcı görevini üstlenen kredi şekli diyebiliriz. Aslına bakarsanız bu avans hesap dediğimiz tür kredi kartlarımızdan  çektiğimiz para gibidir.

Sadece faiz oranları ve işleyiş şekli farklıdır. Örneğin bir vadesiz mevduat hesabınız var ve bu hesabın altına banka tarafından belli bir limitte kredi tanımlanıyor ve istediğiniz zaman kullanabiliyorsunuz ve bunun adı kredili mevduat hesabı bir başka deyişle avans hesap, eksi hesap deniliyor.

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nasıl Kullanılır?

Banka ve finans kuruluşlarının vadesiz olarak açtıkları hesapların altına bağlı size tanımladıkları kredili mevduat hesabını kullanmak çok kolaydır. Vadesiz hesabınızda topladığınız paralardan, örneğin; yatırılan maaş, yatırılan kira ve benzeri birikimleriniz harcama ve ödemeleriniz sonucunda bitebilir ve hesabınızda paranız kalmayabilir.

Kişilerin sıklıkla kullandıkları hizmetlerden olan otomatik ödeme talimatı  hesabınıza tanımlı da olabilir. İşte en önemli püf nokta burada, hesapta para kalmadığında bu fatura ödemelerini KMH, avans hesabınızdan gecikmeye düşmeden yapabilirsiniz. Doğal olarak, avans hesap kesim tarihinde kullandığınız ek para kadar faiz ödemesi yapmanız gerekir.  Avans hesabınızdan otomatik ödeme talimatı vererek ödeme yapabildiğiniz gibi nakit cash parada çekebilme durumunuz vardır. Tabi bu çekilen tutarda yine hesap kesim tarihinde belli bir oranda faiz ödemesi yapmanız gerekmektedir.

Bu nedenle kredili mevduat hesabınızdan para çekerken dikkatli olunması gerekmektedir. Parayı kullanırken çok basit gelir fakat faiz ödeme dönemlerinde titizlikle ödemeleri yapmamız gerekir. Aksi taktirde borç kredi kullanımındaki gibi gibi muaccel duruma düşer ve kredi siciliniz olumsuz etkilenebilir.

Tavsiye Makale : İş Bankası Kazandıran Hesap Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı ve Avans Hesap Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

KMH hesabı kullanırken çok dikkatli olmanız gerekir aksi halde başınız çok ağrıyabilir, peki nelere dikkat etmeliyiz bir bakalım.

 • Bankaların hesabımıza tanımladığı eksi hesabımızı kullanırken dikkat edeceğimiz ana kuralımız faiz oranıdır. Faiz oranı bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. En uygun banka ile çalışmamız bizim avantajımıza olacaktır. Tabi faiz oranı belirlenirken bankalarında baktığı bazı kriterler mevcuttur.
 • Bunların başında kredi notumuz gelmektedir. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi kredi puanımız ne kadar yüksek ve olumlu görünürse bankaların uyguladıkları faiz oranı o derece de lehimize olacaktır. KMH limitimizin yüksek olmasını istiyorsak dolayısıyla kredi skorumuzun da yüksek olması gerekmektedir.
 • Bankalar limit çalışmalarını yaparken kredi skorumuzu göz önünde bulundurmaktadırlar. Bireysel olarak kişilerin genelde maaş hesaplarına kredili mevduat hesabı tanımlanır. Zaten maaş bankanızdan avans hesap açtırmanız yine sizin lehinize olacaktır. masraf, komisyon ve diğer maliyetler maaş hesaplarından genelde alınmaz tabi faiz tüm KMH hesapları kullanan kişilerden alınır.

En nihayetinde avans hesabı kullanmak faydalı bir durum değildir. Kredili mevduat hesabınızı kullanmanız demek gelir gider bütçenizde uyumsuzluk var demektir. Kredili mevduat hesabını ne kadar az kullanırsanız sizin için o kadar iyidir.