• AMERIKAN DOLARI
  32,2042
  % 0,00
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,4931
  % -0,32
 • € EURO
  35,0322
  % 0,03
 • £ POUND
  40,9844
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  4,4525
  % -0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3549
  % 0,23
 • ÇEYREK ALTIN
  4.087,00
  % 1,75
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Yanlış IBANA (Hesaba) Para Gönderme Durumunda Ne Yapmalı?

Yanlış IBANA (Hesaba) Para Gönderme Durumunda Ne Yapmalı?

Hepimizin başına gelebilecek olan yanlış ibana ve hesaba para gönderme korkulacak bir durum değildir. Bankalarda en çok kullandığımız işlemlerden birisi de para transferi yöntemleri. Bir bankadan diğer bir banka hesabına para göndermek istediğimizde gerçekleştireceğimiz işlemin adı tahmin edeceğiniz üzere EFT. Bu işlemi yaparken de kullandığımız numaranın adı IBAN numarası. IBAN numarasının yanlış girilmesi durumunda ise genelde işlemin iptal olduğu söylenebilir. Zaten eksik veya hatalı IBAN numarası girildiğinde bu işlemin bir karşılığı olmadığından banka ya işlemi askıda tutacak, ya da hesabınıza iade edecektir. Bu durumda izlemeniz gereken aşamaları detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

İlk olarak hatırlatmalıyız ki, işlemlerin işleyiş biçimi bankalara göre değişiklik gösterebiliyor. Kimi banka internet ve mobil bankacılık üzerinden iptal talebi alırken, bazı bankalar sadece şubeler veya müşteri hizmetleri çağrı merkezinden hizmet verebiliyor.

Yanlış Hesaba (IBAN’a) Para Gönderdim, Ne Yapmalıyım?

Bu durumda endişelenmenizi gerektirecek bir durum pek de söz konusu değil. Neden diyecek olursanız, IBAN numarasının bir karşılığı olmadığında zaten para hesabınıza iade edilecektir. Paranın hesabınıza gelmediğini düşünüyorsanız bu durumda askıda bekletildiğini, askıda bekleyen paranın da hesaba geçmesi için işlem yapılması gerektiği sonucuna ulaşabilirsiniz. Bunun için ilk yapmanız gereken müşteri hizmetlerini aramak.

Müşteri hizmetlerini aradığınızda yanlış bir IBAN numarasını girdiğinizi fakat paranın hesaba geçmediğini söylemeniz gerekebilir. Çağrı merkezi yetkilisi zaten hatalı yapılan işlemi ekranlarda görecek ve düzeltilmesi için işlem başlatacaktır.

Paranın hesaba iade edilmesi ise işlem yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Genelde 3 iş gününde sonuçlanacağını söyleseler de yoğunluk olmaması durumunda paranın hesaba geçmesi gün içinde tamamlanmaktadır.

Yanlış Hesaba Para Yatırma Sonrası Para Başka Birinin Hesabına Gider Mi?

Bu ihtimal oldukça düşüktür. Çünkü IBAN numaraları birbirinden bağımsız ve benzersiz şekilde düzenlenmektedir. IBAN numarası üzerinde yapacağınız ufak bir hata, paranın başka bir hesaba gitmesine sebep olmaz. Sadece paranız askıda kalır veya hesaba iade olur.

Hatalı IBANA (Hesaba) EFT ile Para Gönderdim, İptal Edebilir Miyim?

Eğer EFT işlemi yaparak para gönderdiyseniz, bu tutar karşı tarafa ulaşmadan iptal etme şansınız bulunuyor. Hatalı bir para transferi veya gönderim işleminin iptal olması gereken durumlarda ilk yapmanız gereken bankanın mobil veya internet bankacılığına giriş yapmak.

Bazı bankalar müşteri memnuniyetini üst seviyelerde tutmak için bu gibi iptal işlemlerini internet üzerinden yapmanıza izin veriyor. İnternetten veya bankanın mobil uygulamasını kullanarak yaptığınız para transferini geri çekebileceğiniz bankalar şunlar;

Banka İsmiİletişim Numarası
Yapı Kredi Bankası0850 222 0 444
Türkiye İş Bankası0850 724 0 724
Garanti BBVA Bankası0850 222 0 333
Vakıfbank0850 222 0 724
Akbank0850 222 25 25
TEB ( Türkiye Ekonomi Bankası)0850 200 0 666
Finansbank ( Enpara.com)0850 222 3663

Bu bankaların internet bankacılığı ve mobil uygulamaları üzerinde işlemdeki para transferleri menüsü bulunmaktadır. Bu menüde talimat verdiğiniz fakat karşı tarafa ulaşmamış olan para transferi işlemlerini görebilirsiniz. Eğer transfer işlemi tamamlanmamış ve henüz ulaşmamışsa yine aynı sayfayı kullanarak talimatı geri çekebilirsiniz. Bknz; EFT İptal Etme

Fakat karşı tarafa ulaşan bir para transferini iptal etmek mümkün değildir. Banka, transfer sırasında pek çok kez onaydan geçirdiği için hata payını sıfıra indiriyor. Bu durumda sizin bilgileri kontrol etmeniz gerekiyor ve doğal olarak sorumluluk da size ait oluyor.

IBAN Numarası İle Hesaba Havale ve EFT Yollarken Dikkat Edin !

Gördüğünüz üzere yanlış hesaba gönderilen paranın iptali oldukça kolay. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken kilit noktalardan birisi paranın karşı tarafa ulaşıp ulaşmamış olması. Ancak yanlış bir IBAN numarası girerek de paranın başka bir hesaba gitmesine sebep olmak oldukça düşük ihtimaller arasında yer almaktadır.

KVKK kanunu gereği yanlış hesaba para göndermiş olsanız bile banka çalışanlarının başkalarının bilgilerini size vermesi mümkün değildir.

Eğer gerçekten karşı tarafa ulaşmış ve yanlış bir IBAN numarası girdiğini para transferiniz varsa, bunun için yapacak pek bir şey kalmıyor. Para karşı tarafa ulaştığı için bu para transferinin iptal edilmesi de oldukça zor oluyor. Bunun yerine parayı gönderdiğiniz kişi ile iletişime geçerek paranın yanlış gönderildiğini söyleyebilir, hesaba iade etmesini talep edebilirsiniz. Bu görüşmeleri ise sizin yerinize banka çalışanı yapabilmektedir.

Hesap ve IBAN Numarasına Para Yollarken Kendinizi Garantiye Alın!

Hepimiz beşeriz şaşarız bu yüzden hata yapma şansımız oldukça yüksek yanlış (IBANA) para yatırma sonrası sıkıntı çekmemek için basit bir kaç yöntemi her banka havale ve EFT işlemimizde uygularsak başımız o kadar az ağrıyacak ve sorunumuza hızlı çözüm bulabileceğiz. Mesela bunlar nedir?

Dekonta açıklamasına mutlaka parayı ne için yatırdığınızı yazın. Örnek olarak;

İşlemDekont Açıklaması
IBANA HavaleMayıs Ayı Kira Ödemesi
IBAN Numarasına EFTHaziran Ayı Aidat Ödemesi
IBANA Para YatırmaHasan AYDIN ( Borç Ödemesi)
IBAN Para Transferi123456 Nolu Fatura Ödemesi

Gibi açıklamalar yazdığınızda paranız yanlış hesaba gitmiş olsa dahi karşı taraf paranızı iade etmez ise bu açıklamaları delil sunarak karşı tarafı dava etme şansına sahipsiniz. Bu yüzden hatalı ve yanlış para transferleriyle karşılaşmamak için transfer esnasında çok dikkatli olmalısınız.