Kredi Ustam
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Ziraat Bankası Sim Bloke Kaldırma
Ziraat Bankası Sim Bloke Kaldırma
Ziraat Bankası sim bloke kaldırma işleminde bankanın aldığı güvenlik önlemlerinden biri de kayıtlı kişilerin ve kayıtlı operatörlerinin cep telefonu numaralarıdır....
Geç EFT Göndermek Ne Demek Saat Kaça Kadar Yapılır?
Geç EFT Göndermek Ne Demek Saat Kaça Kadar Yapılır?
Geç EFT kelimesini duymuş veya duymamış olabilir veya ne demek diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu yüzden sizlere Geç gönderilen EFT...
Anasayfa > Bankacılık > ATM Parayı Yuttu Nasıl Geri Alırım?

ATM Parayı Yuttu Nasıl Geri Alırım?

Günümüzde bankacılık işlemlerinde ATM’lerin kullanılması oldukça yaygın olmaktadır. Banka ATM’leri ile birçok bankacılık işlemini pratik bir şekilde ve kısa sürede yerine getirmek mümkün olmaktadır. Özellikle banka şubelerine uzak olan yerlerde ikamet eden banka müşterileri için ATM yani otomatik vezne makineleri büyük kolaylık sağlamaktadır.

Buna bağlı olarak ATM’ler ile yapılan para çekme ya da yatırma işlemlerinde nadir de olsa, bazı zamanlarda aksaklıklar yaşanabilmektedir. Oldukça can sıkıcı olan bu durumlarda, banka müşterileri nasıl davranması gerektiği hususunda tereddütte kalmaktadır. ATM’nin işlem sırasında parayı yutması halinde dikkat edilmesi ve yapılması gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

ATM Ne İşe Yarar?

ATM üzerinden bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek için kartlı ya da kartsız seçenekleri ve farklı banka müşterileri için de anlaşmalı bankalar olma şartı ile her ATM’yi bankacılık işlemlerinde kullanmak mümkün olmaktadır. ATM kullanarak her banka müşterisi kredi kartı başvurusu, kredi başvurusu, fatura ödemeleri, cep telefonuna TL yükleme, vergi, okul ve trafik cezası ödemeleri gibi benzeri birçok bankacılık işlemini yerine getirebilmektedirler.

ATM’ler banka şubelerine gitmeye gerek kalmadan, bankacılık işlemlerinin gerçekleşmesini banka müşterilerine sağlamaktadır. Günümüzde bankacılık işlemlerinde en çok tercih edilen seçeneklerin başında ATM’ler gelmektedir. ATM makinelerini hemen her yerde bulmak mümkün olup, banka şubelerinin bulunmadığı ufak yerleşim yerlerinde, adeta bir banka şubesi görevini icra etmektedirler.

ATM’lerde Para Yutma Sorunu Neden Kaynaklanmaktadır?

ATM üzerinden bankacılık işlemleri sırasında, bazı zamanlarda para yutma ya da para sıkışması olayları banka müşterilerinin karşısına çıkmaktadır. Kartlı ya da kartsız işlemlerin ikisinde de olabilen bu sorun, genellikle ATM cihazlarının donanımsal ve sistemsel arızalarından kaynaklanmaktadır. ATM yani diğer adı ile bankamatiklerde yaşanan bu sorunlara, cihazların sıcaklık ya da soğukluk gibi dış etkenlerden etkilenmesi neden olabilmektedir.

Bunun dışında ATM bilgisayarlarının bir takım yazılım hatalarından da kaynaklanabilmektedir. Bankamatikler üzerinden yapılan para yatırma işlemlerinde kullanılan paraların yırtılmış olması da, bu tip arızaların yaşanmasına neden olabilmektedir. ATM ile yapılan para yatırma ve para çekme işlemlerinde, ATM’de yapılan tuşlamalarda ki gecikmeler de, para yutma ya da para sıkışmasına yol açmaktadır.

ATM Parayı Yutunca Ne Yapmak Gerekmektedir?

ATM para yutma sorunu banka müşterilerinin karşısına genellikle fatura ödemeleri, havale, eft ya da para çekme sırasında ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda kullanılan ATM cihazının şubeye bağlı olması ya da banka şubesinden uzak bir yerde olması; bu sorunu gidermek için atılacak adımlarda farklılık olmasına yol açmaktadır.

Bu yüzden banka müşterisinin kullandığı ATM banka şubesinde ise, cihaz parayı yuttuğu anda müşterinin bir kaç dakika bekleyip durumu gözlemlemesi gerekmektedir. Beklenen bu bir kaç dakikanın sonunda, durumda bir değişiklik yaşanmadı ise banka şubesine girilerek durumu bildirmek ve yardım talep etmek yerinde olacaktır.

Bunun için banka sırası beklemeye gerek olmayıp, banka güvenlik görevlisinden de yardım istenebilmektedir. Durumun banka güvenlik görevlisine bildirilmesinden sonra, banka müşterisine banka tarafından yutulan ya da sıkışan paranın kolaylıkla geri ödenmesi sağlanmaktadır.

Şayet kullanılan ATM makinesi banka şubesinden uzaktaysa, para yutma durumunda, ATM’nin ait olduğu bankanın müşteri hizmetlerinin aranması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ATM’de yapılan işlem sırasında para yutma olayı gerçekleştiğinde, yine bir kaç dakika bekleme süresi sonunda, durumda bir değişiklik olmazsa müşteri hizmetleri aranmalıdır.

İlgili bankanın müşteri hizmetleri aranırken, bankamatiğin önünden ayrılmamak gerekmekte olup, aynı zamanda ATM kamerasının görüş açısı içinde olmakta da önem taşımaktadır. Müşteri hizmetleri ile konuşma esnasında ATM’nin parayı yuttuğu saati ve tarihi de doğru bir şekilde görevliye iletmek gerekmektedir.

Banka ses kayıtlarında bilgilerin doğru olması, ödeme konusunda bir sorun yaşanması durumunda, bu sorunun çözülmesini kolaylaştıracaktır. Banka müşteri hizmetlerinin, gerekli olan bilgileri almasından sonra en geç 7 gün içerisinde, ATM’nin yuttuğu paranın geri ödemesi yapılmaktadır. Bankanın parayı tamamen ödenmemesi durumlarında ise, müşterinin bankaya dilekçe vererek, parasının tamamını talep etmesi gerekmektedir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git