Kredi Ustam
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Kredi Kartımı Yurtdışında Kullanabilir miyim
Kredi Kartımı Yurtdışında Kullanabilir miyim
Kredi Kartımı Yurtdışında Kullanabilir Miyim?  Kredi kartımı yurtdışında kullanabilir miyim konusu yurtdışına çıkacak kişiler tarafında merak edilen konular arasında yer almaktadır.  Kredi...
Bilinmeyen Yönleriyle Troy Kart Ve Troy Kart Veren Bankalar
Bilinmeyen Yönleriyle Troy Kart Ve Troy Kart Veren Bankalar
Son dönemde gelişen ve sık sık reklamlarda ve sosyal mecralarda duyduğumuz ve gördüğümüz TROY ne anlama geliyor?  Sizin tarafınızda soru...
Anasayfa > Kredi Kartları > Bankamatik ve Kredi Kartı AA YY Nedir ?

Bankamatik ve Kredi Kartı AA YY Nedir ?

Bankamatik ve Kredi Kartı AA YY Nedir ?

Gelişen teknoloji ile birlikte, paranın yerini banka kartları ve kredi kartlarının aldığını söylemek mümkündür. Çok sayıda insan nakit para kullanmak yerine, tüm faturalarını, nakit ödemelerini ve alışverişlerini banka kartı ya da kredi kartları ile yapmaktadır. Bu rakam yadsınamayacak oranda fazladır ve her geçen gün daha da artmaktadır. Sadece dışarıda değil, insanlar evlerinde ya da iş yerlerinde telefonlarından, tabletlerinden ya da bilgisayarlarından da bankamatik ve kredi kartı ile alışveriş yapmaktadır.  İnternet web siteleri ve online uygulama üzerinden alışverişlerin yaygınlaşması ile birlikte bankalarda güvenlik sıkıntıları da ortaya çıkmaya başlamıştır.

Günümüzde tüm sektörlerde gelişen teknoloji gibi, bankacılık hizmetleri teknolojisi de hızlı bir gelişim göstermektedir. Bankacılık hizmetleri teknolojisi, hayatlarımızın bu denli merkezinde yer alan bankamatik ve kredi kartları için çeşitli güvenlik önlemleri almakta ve bu önlemleri sürekli olarak güncelleyip geliştirmektedir. Bu gelişmelerden bir tanesi de bankamatik ve kredi kartları AA YY’ sidir.

Hayatımızın önemli bir parçası haline gelen bankamatik ve kredi kartlarının üzerinde yazılar ve rakamsal bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler kart sahibinin adı soyadı, kart numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik kodunun yazılı olduğu alanlarda yer almaktadır. Ayrıca kart kullanıcısının imzasının bulunduğu bir imza şeridi de bulunmaktadır. Bankamatik ve kredi kartı AA YY nedir? sorusunun cevabı, yukarıda bahsi geçen bilgilerden ‘’Son Kullanma Tarihi’’dir.

Banka Kartta AA YY Ne İşe Yarar ?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, gelişen teknoloji ile birlikte paranın yerini banka kartları ve kredi kartları almıştır. Özellikle kart kullanıcıları, bir web sitesinden ya da online uygulamadan alışveriş yaparken yani çevirimiçi ödeme yaparken bazı güvenlik önlemleri ile karşı karşıya kalmaktadır.

Evinizde ya da iş yerinizde herhangi bir alışveriş sitesinden ürün satın almak isterseniz, bankamatik ya da kredi kartına ihtiyacınız olacak demektir. Bankamatik ya da kredi kartına sahipseniz, alışveriş sitesi sizden kartınız ile alakalı bazı bilgileri isteyecektir. Sisteme girilen 16 haneli kart numaraları tek başına yeterli olmamaktadır. Bunun nedeni, kartınızın başka insanlar tarafından kullanılmasının önüne geçmeye çalışmaktır. Burada bahsedilen güvenlik önlemlerinden bir tanesi de kartınızda bulunan son kullanma tarihi yani bankamatik ve kredi kartları AA YY’ sidir.

Banka kartta AA YY ne işe yarar? sorusuna verilebilecek en net cevap bankaların müşterileri için aldıkları güvenlik önlemlerinden biri olduğudur. Özellikle bankamatik kartı ya da kredi kartı ile ilk alışverişini yapanlar AA/YY kavramının ne olduğunu bilmemekte ve öğrenmek için arama motorlarından bu konuda destek almaktadırlar.

Tüm web siteleri online alışverişlerde banka kartı ya da kredi kartı kullanıcılarından AA YY bilgisini talep etmektedir. İster güvenli alışveriş yapın, ister 3D Secure kullanmadan alışveriş yapın, online alışverişlerde tüm internet siteleri ya da uygulamalar müşterilerden AA YY bilgisi isteyecektir.  Bankalar tarafından sunulan bankamatik kartı ya da kredi kartı hizmetlerinin bir geçerlilik süreleri bulunmaktadır. Bankamatik ve kredi kartı AA YY, kartın kullanıma kapatılacağı yani geçerlilik süresinin bittiği tarih olduğundan, yazılı olan tarihten sonra kart kullanıcısının kartı kullanıma kapatılacaktır. Yani kullanıcı kartı ile ATM ya da online hiçbir işlem yapamayacaktır. Kullanıcı isterse ilgili bankaya başvuru yapıp yeni bir kart talebinde bulunabilir. Bu işlem sonrasında bankamatik ve kredi kartları AA YY süresi de uzatılmış olmaktadır.

Banka kartı ve kredi kartı AA YY farkından bahsedecek olursak, aynı anda başvurulan banka ve kredi kartlarından kredi kartı AA YY’sinin tarihinin daha yakın bir tarih olacağını söylemek mümkündür. Bunun nedeni ise kredi kartlarının çok fazla kampanya sunması ve farklı hizmetler verdiği için geçerlilik süresinin de kısa olmasıdır. Fakat banka müşterisi bu süreyi yukarıda bahsettiğimiz gibi bankasına başvurarak uzatabilir. Bu süreyi çoğu bankalar kartın verildiği süreden itibaren 3-5-10 yıl olacak şekilde düzenlemektedir. Örneğin; Nisan 2021’de alınan kartın AA YY’si 04/24 sonra 04/26 ve sonra 04/31 şeklinde olacaktır. Genellikle 10 yıllık AA YY platinum kartlarda uygulanmaktadır.

Kullanıma kapatılan kredi kartı nasıl açılır yazımız AA YY süresi dolan kartların kullanıma açılamaması yenilenmesi için yazılmıştır.

Banka Kartında AA YY Nerede Yazar ?

Bankamatik ve kredi kartları AA YY, her iki kart için de kartın ön yüzünde ve aynı konumda bulunmaktadır. Kartın ön yüzünde bulunan 16 haneli kart numarasının hemen altında bulunur ve –/– şeklinde bulunan rakamlardır. Sayıların hemen başında VALID THRU yazmaktadır ve bu geçerlilik süresi anlamına gelmektedir.

Kartta AA YY Ne Demek ?

Bankamatik ve kredi kartları AA YY olarak ifade edilen kavramın son kullanma tarihi olduğundan bahsetmiştik. Kartta AA YY ne demek? bir örnekle açıklayalım. Örneğin, bankamatik ve kredi kartlarımızın birinin üzerinde son kullanma tarihi Haziran 2025 ise, bu bilgi kart üzerinde 06/25 olarak görünecektir.

Özellikle web sitesinden ya da online uygulamalardan yaptığımız alışveriş ödeme sayfalarında karşımıza AA YY kodu şeklinde çıkmaktadır. Online alışverişlerin olmazsa olmazı olan AA YY ifadesi, genellikle kart numarasından sonra girilmektedir.

Bankamatik ve kredi kartları AA YY ifadesi,  banka kartı ya da kredi kartı için değişmez.  Her ikisinde de bulunmaktadır. AA, ayı iki sayıyla ifade ederken, YY de bulunduğumuz yılın son iki rakamını ifade etmektedir. Bankamatik ve kredi kartlarında son kullanma tarihlerinde GG diye bir kavram yoktur. Yani son kullanım günü diye bir kavram yoktur.

Bazı internet sitelerinde yukarıda bahsi geçen Bankamatik ve kredi kartları AA YY ifadesini MM YY olarak görmeniz de mümkündür.  Bu ifadeler kafaları karıştırabilir ama uygulama ve kullanım aynıdır. Fakat yazımı İngilizce’ dir. MM ifadesi ‘’month’’ yani ayı ifade ederken, YY ifadesi ‘’year’’ yani yılı ifade eder.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git