• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Eşimin Kredi Notu, Kredi Çekmemi Engeller Mi?

Eşimin Kredi Notu, Kredi Çekmemi Engeller Mi?

Bu yazımda evlilik sonrası eşimin kredi notu benim kredi çekmemi engeller mi, sorusunu soran kişiler için bireysellikten uzak bir çiftin finansal sorunlarına dair bir bilgi paylaşımında bulunacağım. Bildiğimiz gibi artık bankaların müşterileri oldukça fazla ve iyi müşteri ve kötü müşteriyi ( hemen belirteyim borcunu ödeyen ve ödemeyen müşteriyi) ayırt etmek için bankalar finansal bir derecelendirme yapısı kullanıyor, halk dilinde ve bizler bunu kredi notu olarak biliyoruz.

Hiç düşündünüz mü, evlisiniz ve eşinizin bankalara yapmış olduğu iyi veya kötü finansal geri ödemeler yüzünden kredi notunuzun düşüp düşmeyeceğini veya bu durumdan etkilenip etkilenmemenizi, biz sizin yerinize düşündük ve tüm yönleriyle ele almaya çalıştık, bakalım eşlerin biri ödeme yapmazsa veya geciken ödemeler yaparsa bu durum kredi çekmenizi veya kredi kartı almanızı engeller mi?

Kocamın Kredi Notu 800 Puan’dan Düşük Kredi Almama Engel Olur Mu?

Arkadaşlar şunu söylemeliyim ki eşinizin ister puanı 800 veya 600 gibi en düşük bir kötü kredi notuna sahip olsun sizin kredi çekmenizi veya kredi kartı almanızı etkilemez ama bu durum bazı hallerde değişkenlik gösterebilir. Buna geçmeden önce neden sizi etkilemez bunu açıklamaya çalışayım. Çünkü her koyun kendi bacağından asılır, Atasözümüzden yola çıkacak olursak KKB (Kredi Kayıt Bürosu)’nda her bireyin bir banka sicili bulunmaktadır.

Bu banka sicilinde her bireyin kendi yaptığı geç veya erken ödemeler kayıt altında tutulur ve işlem yapıldığı esnada “T.C. Kimlik Numarası” sorgulaması ile bu sicile ulaşılır bu yüzden karınızın veya kocanızın düşük kredi notu sizi etkilemez. Peki, hangi durumlarda bu durum değişebilir.

 • Çiftlerin ortak kredi kullanımı ile konut kredisi kullanımı
 • Eşlerin ortak kredi kullanımı ile araç kredisi kullanması
 • Karı Kocanın birlikte kredi kullanarak arsa kredisi alması
 • Yüksek tutarlı kredi başvurularında diğer eşin kefil olması durumu

ve benzeri durumlarda bu durum direk olarak etki etmese bile dolaylı olarak sizi etkileyebilir. Bu hali biraz açmamız gerekir ise, örnek veriyorum ki 800.000 TL değerinde bir konut kredisine başvuracak iseniz ve maaşınız 5.000 TL civarında ise kredi notunuz ne kadar yüksek olursa olsun bir garantör istenecektir. Eğer eşiniz çalışıyorsa eşiniz kefil gösterdiğinizde eşinizin kredi notuna bakılarak bu başvuruya ya onay verilecek veya verilmeyecektir.

Eğer Kredi Risk Notunuzu E-devlet üzerinden ( https://www.turkiye.gov.tr/turkiye-bankalar-birligi-risk-merkezi-raporu-basvurusu ) bu linkten öğrenebilirsiniz.

Eşim Borçlarından Dolayı Mahkemelik Kredi Çekebilir Miyim?

Diğer çok merak edilen bir husus ise bir kredi veya kredi kartı borcundan dolayı evli çiftlerden bir tanesi üzerine yasal takip ve mahkeme sürecinin başlatılması durumudur. Böyle bir durumda diğer eşin kredi çekmesine engel bir durum var mı açıklayalım.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi avukatlık ve yasal bir sürecin başlaması eve tebligat gelmesi veya borçtan dolayı haciz başlatılması diğer eşin kredi çekmesine engel değildir. Diğer eşin kredi skoru ve şartları elverişli ise bankalardan kredi çekebilir.

eşimin borcundan dolayı kredi çekemiyorum

Karımın Kredi Notu 0 Gözüküyor, Ortak Tapu Olarak Konut Kredisi Alabilir Miyiz?

Evli çiftlerden birinin kredi notu 0 gözüküyor ise bu korkulacak bir durum değildir. Genellikle bu durum bankalardan hiç kredi kartı kullanmamış veya daha önce hiç kredi çekmemiş kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Kredi notunun sıfır gözükmesi eşinizle ortak konut kredisi kullanmanıza engel oluşturmaz.

Fakat şöyle bir husus var kredi notu etkilemese bile konut kredisini kullanmanız için ister ortak olsun ister tek başvuru yapın eşinizin onayına ihtiyacınız var bu ne demek derseniz eş muvafakatnamesi yani yazılı izni olması gerekiyor, bu durumu farklı bir konuda daha detaylı ele alacağım.

Eşlerin Ortak Olarak Çektikleri Kredilerde, Geç Ödenirse İki Eşinde Kredi Notu Düşer Mi?

Ortak konut kredilerini bankalar çeşitli kampanyalar düzenleyerek 2 eşin veya birden fazla aile bireyinin bir araya gelerek ortak kredi kullanımı sundukları kredi türleridir. Bu tarz kredileri eşler birlikte çekebilir dolayısı ile kredinin geri ödemesi düzenli olarak yapılamaz ise kredi ortak çekildiğinden dolayı her iki eşinde kredi notu olumsuz olarak etkilenecektir.

Ortak kredilerde kredi kullanılırken de her iki eşin kredi puanı oldukça önemlidir. Başvurulan kredi tutarı eğer yüksekse eşlerden birinin kredi notu düşükse istenilen kredi alınamayabilir. Ortak kredilerde kredi Ortaklardan biri, birkaçı ya da tümüne kullandırılabiliyor. Bu tamamen başvuru yapan kişilerin kararına bağlıdır.

Eşimin Kredi Kartı Üzerine Ek Kart Kullanıyorum, Borç Geç Ödenirse Kredi Skorum Etkilenir Mi?

Öncelikle ek kart nedir bundan bahsederek başlamak istiyorum. Eşinizin hali hazırda kullandığı bir kredi kartı üzerine alınan ve aynı limitten kullanılan bir kredi kartıdır. Kartta sizin adınız soyadınız yazar fakat ödemeler ve limit ana kart üzerinden işlem görecektir.

Bu yüzden eşinizin üzerine ek kart kullanmanız sizin kredi skorunuzu etkilemez, kartın üzerinde sizin isminiz olması bu durumu değiştirmez, çünkü ana hesap ve limit eşinizin kartı üzerinden işlem görmektedir.

Yüksek Bir Kredi Notuna Sahip Olmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Sonuç olarak kredi derecelendirmesi bizim finansal sorunlarımızı çözecek en önemli hususlardan en başında gelenidir. Bizler kredi notu nasıl yükseltilir ve yüksek tutabiliriz biraz da bunlardan bahsetmek istiyorum. Öncelikle bankalara olan borçları düzenli bir şekilde ödemelisiniz.

Ödeyebileceğiniz tutarda bankalara ve kredi kartlarına borçlanmalısınız. Eğer gelirinizden fazla borçlanırsanız ister istemez borçlarınızı ödeyemeyecek ve kredi notunuzu düşüreceksiniz.

Eğer yasal bir takip veya icra durumunuz var ise bu durumu derhal düzeltmeli yapılandırmalı ve borçlarınızı bir plana koyarak ödemelisiniz. Eğer kredi puanınız düşükse yükseldiğinden emin olana kadar asla yeni bir kredi başvurusunda bulunmamalısınız.

Eğer siciliniz kötü durumda ise daha önce yazdığımız sicili bozuk olana kredi veren bankalar başlıklı içeriğime göz gezdirebilirsiniz.