• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

İhtiyaç, Konut Ve Taşıt Kredisi Kaç Günde Çıkar? [Onay Süre]

İhtiyaç, Konut Ve Taşıt Kredisi Kaç Günde Çıkar? [Onay Süre]

Banka kredi işlemlerinden çok anlamayan kişiler ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi kaç günde çıkar merak ediyorlar, bende bu okurlarım için kredi kaç günde çıkar ve sonuçlanır tüm yönleriyle ele almak istedim. Bana kredi çıkar mı diyen takipçilerimin bu yazıyı soluksuz okuyacaklarına inanıyorum.

Öncelikle en başta size şunu belirteyim ister tüketici kredisi olsun ister konut veya taşıt kredisi anlatacağım tüm işlemler hepsi için geçerlidir. Biri diğerine göre farklılık göstermez ana prensipler ve başvuru şekli, değerlendirme ve sonuç işlemleri hepsi için aynı şekilde ilerlemektedir. Şimdi bakalım bu süreç nasıl işliyormuş?

Kredi Türleri Kaç Günde Çıkar ve Onaylanır?

Bu sorunun cevabını vermeden öncelikle kullanacağınız kredi türünü belirlemelisiniz, daha sonra bankalara girerek faiz oranlarını vadeleri ve toplam geri ödemeleri karşılaştıracağız. Tüm bu işlemlerin neticesinde belirlemiş olduğumuz kredi türüne göre şubeden mi yoksa online olarak mı başvuru yapacağımıza karar vereceğiz.

İşte bunların hepsine kredi ön başvuru süreci diyebiliriz. Hepsi bizim irademizde ve değerlendirmemizde olacaktır. Aşağıda sizlere hangi kredi çeşitleri kaç günde çıkar ve sonuçlanır günleri belirttik bu tabloya kısaca göz atmanızda fayda görüyorum. İnceleyeceğimiz kredi türleri ise şunlar olacak;

Kredi SeçeneğiŞube BaşvuruOnline (Web) BaşvuruDeğerlendirme Süresi
İhtiyaç Kredisi3 İş Günü1 SaatOnline Başvuruda Var – Şubeden Başvuruda 3 Gün Sonra Yatar.
Konut Kredisi4-8 İş GünüOnline Başvuru Yapılamaz.8 iş Günü Sonunda Hesaba Blokeli Yatar.
Taşıt Kredisi30 Dakika – 3 İş GünüOnline Başvuru Yapılabilir.Evrakların Tam olması Halinde Anında Hesaba Yatar.
 • Konut Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • İhtiyaç (Tüketici Kredisi)

çeşitlerini yazımın devamında tüm detayları ile bulabileceksiniz.

İhtiyaç Kredisi Kaç Günde Değerlendirilir ve Çıkar?

Belki de alınması en kolay kredi türüdür ihtiyaç kredileri bu yüzdende ihtiyaç kredisi kaç günde çıkar sorumuzun cevabı dakikalar içersin de olabilir. Eskiden bankalara gidip müşteri temsilcileri için numara alarak saatlerce beklerdik. Bunun sonucunda bir sürü evrak ve imza işlemlerinden sonra yine bir süre bekledikten sonra yapılacak kesintilerden dolayı paramız hesabımıza blokeli olarak yatar ve en az bir kaç saat kullanamazdık.

Ama artık gelişen teknoloji ile online olarak başvuru yapabiliyor ve dakikalar içerisinde paramız hesabınıza yatıyor ve hemen kullanmaya başlayabiliyoruz. Çoğu banka bu işlemleri mobil uygulamalarından kolaylıkla yapılmasına imkan tanıyor. Mobil uygulamanız olduğu taktirde anında hesaba yatan kredi başvuruları yapabilir ve aynı günde paranızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kampanya İsmiBankaKredi TutarıVadeFaiz OranıTaksit TutarıToplam Ödeme
Şubesiz KrediYKB15.000 TL60 AY1,65 %429,43 TL25.766,25 TL
Direkt KrediAKBANK10.000 TL60 AY1,49 %273,11 TL16.439,10 TL
Kredim CepteTEB10.000 TL36 Ay1,05 %343,02 TL12.348,72‬ TL

Tabi bu kadar hızlı kredi başvuru sonucu almak için bazı kriterleri taşımanız gerekiyor bu önemli detayları yazımın devamında anlatacağım. Yukarıda dakikalar içinde kredi alabileceğiniz bir kaç bankanın ihtiyaç kredisi faiz oranlarını paylaştım işinize yarayacağını düşünüyorum.

Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Konut kredisi kaç günde belli olur ev almak isteyenlerin pekte çok merak ettiği bir sorudur. Aslında konut yani mortgage kredileri ihtiyaç ve taşıt kredilerine göre biraz daha uzun bir süreçten geçer ve bu şekilde onaylanır veya ret olur. Konut kredisinin onaylanmaması çok nadir görülen bir durumdur. Çünkü banka kredi vermiş olduğu eve ipotek yani şerh koyduğundan parasını bir nevi garanti ettiğinden size bu krediyi verirken pek çekinmez. Ama yine de süreç 3 – 4 günü bulmaktadır. Süreç şu şekilde ilerler;

 • Konut kredisi başvurusu sonrası 3 aşamadan oluşan bir süreç başlar bunun ilk aşaması “ön onay” olarak adlandırılır. İlk aşama olan bu kısımda sizin kimlik bilgileriniz gelir bilgileriniz ve evraklarınızın doğru olup olmadığı test edilir ve onaylanır. Daha sonra ikinci aşamaya geçilir.
 • İkinci aşamada kredi notu durumunuz diğer bankalara olan borç durumunuz eşinizin gelir durumu ve sicil bilgileriniz detaylı olarak incelenir. Bu aşamada çalıştığınız iş yerine ait SGK bilgileri maaş ve gelir durumunuz teyit edilir ve konut kredisi taksitlerini ödeyip ödeyemeyeceğiniz detaylı olarak değerlendirilir. Eğer ciddi bir kurumda yüksek maaş ile çalışıyorsanız konut kredisi başvurunuzun onaylanmasında büyük bir koz sağlamış olacaksınız. Bu aşamada onay alındıktan sonra son aşamaya geçilir.
 • Son aşamaya kadar geçen onay süresi yaklaşık 3 günü bulacaktır. Gelinen bu noktada konut kredisi 3. günde çıkmış onaylanmış olacaktır. Kredi kullanımı için gerekli belgelerin imzalanması tapu, ipotek, iskan belgesi gibi belgeler banka tarafından talep edilir kontrol edildikten sonra alıcı ve satıcı bir araya gelerek konut kredisi kullandırılır ve ödeme yapılır.

Sizlere şuandaki en uygun konut kredisi faiz oranları hangi bankada bilgilendirmek adına bir tablo paylaşıyorum;

BankaKampanya İsmiMortgage TutarıFaiz OranıAylık Taksit Tutarı
ING BANKEşit Taksitli Mortgage120.000 TL% 0,991.713,34 TL
ALTERNATİF BANKKonut Kredisi120.000 TL% 0,981.705,04 TL
GARANTİ BBVAAvantajlı Mortgage120.000 TL% 1,031.746,72 TL

Hesaplamalar 120.000 TL üzerinden 10 yıl vade olarak hesaplanmıştır.

Taşıt Kredisi Başvuruları Kaç Günde Çıkar Ve Başvuru Tamamlanır?

Araba almak isteyenleri fazla üzmeden ve bekletmeden söylemeliyim ki taşıt kredileri genellikle aynı gün içerisinde onaylanıyor. Özel sebepler dahilinde bu süreç 2 güne kadar sarkabilir. Nedir bu özel sebepler yüksek tutarlı bir araç satın alıyorsunuzdur kredi tutarı yüksek olduğu için bankanın krediyi onaylaması biraz zaman alabilir.

Eğer bir galeriden taşıt alacaksanız kredi puanınız iyi durumdaysa anlaşmış olduğunuz galerinin anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile krediler aynı gün hemen onaylanıyor. Taşıt kredilerinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var bunlar ;

 • Satın alınacak olan aracın herhangi bir HGS veya vergi borcu bulunmamalı
 • Kredi notu durumu
 • Kredi kullandırılacak aracın yeni yanı sıfır (0) km bir araç ise faturasının ibraz edilmesi gerekir.
 • Gelir belgeniz yanınızda olmalı
 • Bankanın ekstra olarak taşıt kredisi için istemiş olduğu direk evrakların eksiksiz bir şekilde hazır olması,

taşıt kredisi onay sürecini hızlandıracaktır.

Yine diğer örneklerim de sunduğum gibi taşıt kredisi için de güncel bir faiz araştırması yaptım ikinci el ve sıfır araçlar için kredi tablomu yazımın sonuna ekledim.

Kredi Değerlendirme Sonuçlarının, Pozitif Olması İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tabi bu kredi çeşitlerinin onaylanmasında en büyük faktör kredi notudur. Eğer kredi notunuz düşük ise tüm kredi türlerinde kredi onay süreciniz tehlikeye girecektir. Hatta kredileriniz onaylanmayacaktır. Bu yüzden;

 • Bankalara olan geri ödemelerinizi düzenli yapınız.
 • Kredi kartı ekstrelerinizi günü gününe aksatmadan ödemelisiniz.
 • KMH hesaplarınızın ödemelerini aksatmamalısınız.
 • Kredi ret cevabı aldığınızda sık sık internetten başvuruda bulunmamalısınız.
 • Nakit avans ödemelerinizin taksitlerini zamanında ödemelisiniz.

Kısacası banka ile ilgili olan tüm ilişkilerinizde sözünüze ve ödemelerinize sadık olduğunuzda findeks puanınız yüksek olacak ve kredileriniz kısa sürede çıkacaktır.

İlginizi çekebilir : Garanti BBVA SMS Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Sigortasının Önemi

SGK yani Sosyal Güvenlik Sigortası kredi onay sürecinde hayati önem taşımaktadır. Çünkü bankalar kredilere onay verirken sizin belgelenebilir gelirlerinizi göz önünde bulundururlar bunu yaparken de E-devlet sitesi üzerinden yatan SGK primlerinizi dikkate alırlar.

Eğer siz 3 aydan az süre ile bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıyorsanız kredileriniz onaylanmayacaktır. Rahat bir şekilde kredi onayı almak istiyorsanız en az 6 aydır SGK ödemelerinizin yapılıyor olması gerekmektedir.

İlgili Konu : Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller Mi?

Findeks Kredi Notunun Yüksek Olması

Findeks notu Kredi Kayıt Bürosu yani KKB’nin bir kolu ve bireylerin banka ödeme alışkanlıklarının düzenli olarak tutulduğu ve puanlandırıldığı bir derecelendirme sistemidir. Bu sistem sayesinde yukarıda anlatmış olduğumuz kriterlerin hepsinin bir çatı altında tutulduğu yer diyebiliriz.

Eğer kredi notunuz 1000 puanın üzerinde ise kredi onay süreciniz olumlu şekilde ilerleyecektir. Fakat 1000 puan altında ise riskli bir gruba dahil olmuşsunuz demektir. Bunu daha iyi anlayabilmeniz için;  kredi notu renkleri ve aralıkları tablomuza dikkat edebilirsiniz. Tüm kredi başvuruları için bu puan dilimleri oldukça önemlidir.