Kredi Ustam
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Finans Katılım Sim Kart Bloke Kaldırma
Finans Katılım Sim Kart Bloke Kaldırma
Finans Katılım sim kart bloke kaldırma işlemleri bazı sebeplerden dolayı sim kartları bloke olan kişilerin merak etmiş oldukları bir durumdur....
Banka Referans Mektubu Nedir? Neye Yarar?
Banka Referans Mektubu Nedir? Neye Yarar?
19Banka referans mektubu; ihalelere katılmak isteyen kişi ya da şirketlerin bu işi yapabileceğini kanıtlayan ve mali gücünü bankalar nezdinde gösteren...
Anasayfa > Genel > 7/24 EFT Nasıl Yapılır?

7/24 EFT Nasıl Yapılır?

Bankalar arasında para transferi anlamına gelen EFT, Türkiye’de neredeyse her insan tarafından kullanılır. Ancak herkes tarafından şikâyet edilen, saat ve gün meselesidir. Bilindiği üzere EFT yapılması için, hafta içi 09:00 – 17.00 saatleri beklenmelidir. Hafta sonu ise hiçbir işlem yapılmaz.

Buna bir çözüm olması için Türkiye Cumhuriyeti merkez bankası tarafından duyurulan 7/24 EFT ya da FAST, yani Fonların Anlık ve Sürekli Transferi; kişilere 7 gün 24 saat, hiçbir kısıtlama olmaksızın işlem yapmasını sağlar. 18 Aralık 2020 tarihinde pilot olarak denemeye alınan 7/24 EFT, ilk zamanlarında 20 bankayla beraber yapılmaktaydı.

Peki, 7/24 EFT nasıl yapılır? Yeni sistemde ödemelerde,

  1. Telefon numarası,
  2. Kimlik Numarası,
  3. E-Posta,

Gibi bilgileri kullanılarak işlem yapılır. IBAN numarası ise artık kullanılmamaktadır. Bunun için FAST katılımı bulunan İş Bankası 7/24 EFT gibi bir bankada hesabınız bulunması şartı vardır. Ardından Kolay Adresleme Sistemine telefon numaranız kayıt edilerek, ilgili banka hesabınız ile eşleştirme sağlanır. Aynı şekilde işletmelerde, karekod kullanılarak ödeme de yapılabilecek. 7/24 EFT yapan bazı bankalar şu şekildedir:

  1. Türkiye Ekonomi Bankası
  2. Garanti BBVA
  3. Akbank
  4. Türkiye İş Bankası
  5. Denizbank

Eğer bu gibi bankalarda normal bir hesabınız varsa, şubeye giderek EFT ya da FAST hakkında bilgi edinebilir, kullanmak için gerekli işlemleri yapabilirsiniz. 7/24 EFT şubelerden, internet bankacılığından ya da mobil uygulamadan kullanılabilir. Eğer internet bankacılığı veya mobil uygulama şifreniz yoksa bankanız ile iletişime geçerek, talep etmeniz gerekir.

Sistemin en büyük özelliklerinden birisi, 7/24 hizmet sunmasının yanı sıra oldukça hızlı olmasıdır. Normal EFT yönteminde, paranın geçmesi için beklemek şarttır. Ayrıca istendiği takdirde iptali de zaman almaktadır.

Ancak 7/24 EFT, sadece 2 saniye gibi kısa bir süre içerisinde, anında gerçekleşmektedir. Eğer 20 saniye içerisinde işlem tamamlanmazsa, ödemeler iptal olmaktadır. Böylece güvenli bir sistem olan FAST, günlük hayattan, ticarete kadar pek çok alanda kullanılabilir.

FAST kullanımı internet bankacılığı ve mobil uygulama üzerinden EFT ekranından değil; yeni bir özellik olan FAST menüsü aracılığıyla yapılmaktadır. Bu sayede pek çok avantaj da kullanılabilecektir.

Bunlardan bir tanesi sistemle beraber getirilen yeni bildirim sistemidir. Herkesin bildiği üzere normal EFT işlemleri gerçekleştirildikten sonra işlemin başarılı olması durumunda gerekli bilgilendirme ya gelmemekte ya da oldukça geç ulaşmaktadır. Ancak 7/24 EFT, işlemin başarılı olması durumunda anında mesaj atarak, kullanıcıları bilgilendirmektedir.

7/24 EFT Başladı Mı?

İlk kez 1992 yılında başlayan EFT sistemi, malum üzere farklı bankalar arasında para aktarımını mümkün yapmaktadır. Her ne kadar ilk dönemlerinde kullanışlı olsa da imkânların hızlı bir şekilde gelişmesiyle beraber gün ve saat sınırlaması başta ticari sektör olmak üzere her insanın bir problemi haline gelmiştir.

Bu nedenle Dünya’nın pek çok noktasında, duruma karşı bir çözümler hızlı şekilde aranmaya başlanmıştır. Özellikle Çin, Hindistan ve İngiltere gibi ülkeler, uzun yıllardır anlık ödemeyi farklı şekillerde kullanmaktadır.

Ancak son yıllarda, global çapta bir ilerleme kaydedilerek, büyük bir değişim süreci de başlamıştır. 2018 senesi ve sonrasında Avrupa Birliği ülkeleri, Malezya, Macaristan, Sırbistan, Rusya ve Avustralya gibi farklı ülkeler de yeni sistemler keşfe çıktı. Sonrasında ise Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası da böyle bir amaç için gerekli çalışmaları başladı.

Bu ülkelerden bir tanesi de Türkiye olup, T.C. Merkez Bankası tarafından gerekli çalışmalar geçtiğimiz yıl içerisinde duyurulmuştu. Peki, 7/24 EFT başladı mı? Bankaları ve EFT işlemini aktif olarak kullanan herkes için oldukça avantajlı bir sistem olan FAST, modern çağın gereksinimleri tam anlamıyla karşılaması için tasarlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından duyurulduktan sonra ilk kapsamda pilot şeklinde kullanılması tasarlanan yeni sistem, 18 Aralık 2020 tarihinde bu bağlamda başlamıştı.

Peki, 7/24 EFT başladı mı? Başarılı bir pilot uygulama ardından henüz geçmiş bulunduğumuz 8 Ocak 2021 tarihinde tam anlamıyla kullanıma sunulan FAST uygulaması, pek çok banka tarafından kullanıma başlandı.

Dolayısıyla Denizbank 7/24 EFT gibi uygulamalar sayesinde hafta sonu, istediğiniz bir saatte anında para gönderimi yapılabilir. Eğer hesabınız varsa, gerekli tanımlamaları yaptırmak için şubeye gitmek ya da finans kurumunun ilgili müşteri numarası üzerinden irtibat kurmak gerekir.

7/24 EFT Limiti Ne Kadar?

Peki, 7/24 EFT limiti ne kadar? Bilindiği gibi normal yapılan EFT’lerin limiti oldukça yüksek. Ancak EFT henüz yeni bir sistem olduğu için belirli limitte transfer işlemleri yapılır. Eğer söz konusu limitin üstünde transfer yapılacaksa; yine havale ve normal EFT seçenekleri kullanılmalıdır.

İlk başladığında 50 Türk Lirası maksimum meblağ ile başlayan 7/24 EFT’nin birkaç gün içerisinde 250 Türk Lirasına, 1 ay sonrasında ise 1000 Türk Lirası limite ulaşacağı belirtilmektedir. Sistem henüz yeni olduğu için yavaş yavaş arttırmak suretiyle, limit daha da yukarılara çekilecektir.

Peki, bu limit her bankada geçerli midir? 7/24 EFT olarak da anılan FAST sistemi, tüm Türkiye’de aynı koşul ve şartlarda uygulanmaktadır. Dolayısıyla gerek 7/24 EFT TEB, gerekse diğer FAST kullanan bankalar için bu sınırlama mevcuttur.

Yazı bilgilendirmesi dışında 24 saat EFT yapan bankalar, ziraatbank eft, eft halkbank ve 7 24 EFT hangi banka sorularınıda bir sonraki yazımızda paylaşacağız.

OTO
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git