Kredi Ustam
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma (En Hızlı)
Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma (En Hızlı)
Ziraat Bankası müşteri hizmetleri direk bağlanma konusunu ele alacağım çünkü Türkiye'nin en çok kullanılan bankası olmasından dolayı bu sorunun cevabı...
Kolay Adres Tanımlama Nedir? Nasıl Yapılır?
Kolay Adres Tanımlama Nedir? Nasıl Yapılır?
8 Ocak 2021 tarihinde hayatımıza giren Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sistemi ile birlikte internet bankacılığı kullanıcılarının en çok...
Anasayfa > Bankacılık > FAST Sistemi Nedir?

FAST Sistemi Nedir?

FAST sözcüğünün açılımı, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi anlamına gelmektedir. Bununla birlikte, FAST, günümüzün anahtar sözcüklerinden bir diğeri olan ‘hız’ı da tanımlar. FAST Sistemi, farklı bankalarda yer alan hesaplarınızın arasında sorun yaratmaksızın güçlü ve emniyetli bir bağ sağlar. Böylelikle, hesapların arasındaki para transferini kolaylıkla ve hızla gerçekleştirmeniz mümkün olur. Bu transfer 7/24 şekilde, her saat ve her gün içinde gerçekleştirilebilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), 18 Aralık 2020 itibarıyla pilot olarak uygulamaya geçirilmiş bu hizmetin tüm finansal kuruluşlarda uygulamaya başlanacağının da altını çizmiştir. Bu kullanıma alışılması veya yaygınlaşma sağlanması amacıyla, başlangıç limitinin de 50 TL. tutulduğu belirtilmiştir. Sonraki süreçlerde, bu limitin 1.000 TL’ye değin yükseltilmesi beklenmektedir. Limitlerin ayarlanma sürecinin de en kısa sürede beklenmesi gündemdedir. FAST’in kullanıcılar tarafından da sevildiği gözlemlenmiştir.

FAST sisteminin hızla değişen teknoloji çağında artık ihtiyaçlara cevap vermeyen EFT’nin de yerini sallayacağı bilinmektedir. Para teknolojilerinin gelişen süreçleriyle beraber, anlık ödeme imkânları da öne çıkarılmaktadır. FAST sistemi için Ulusal Kare kod Standardı olan TR Kare kod kullanılmaktadır.

TCMB’nin internet sitesinden yaptığı resmî açıklama açıklıkla aşağıdaki gibi verilmiştir:

‘‘Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde geliştirilen yeni nesil 7/24 anlık perakende ödeme uygulaması Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi, bankalarla sürdürülen pilot testlerin tamamlanmasının ardından, 8 Ocak 2021 (bugün) itibarıyla kullanıma açılmıştır.’’

FAST Para Transferi Nedir?

FAST para transferi nedir diye sorulduğunda, kişilerin bankalar arasındaki hesaplarında limitlerin yüksek seviyelere çıkarılması denilebilmektedir. Ayrıca, kare kodlu ödemeler gibi güncel sistemlerin devreye sokulması gibi işlemlerin başlatıldığı da görülecektir. Günümüzde artık paranın dijitalleşmesiyle, hızlı para transferi gerekliliğiyle, Kripto-Bitcoin gibi işlemlere değişmeye başlayan süreçlere ayak uydurmak adına, FAST sistemi de devreye sokulmuştur. Nitekim, klasik ekonominin devri kapanmış; dünyadaki büyük değişimlerle birlikte, dijital ekonomiye geçiş yapılmıştır.

Sisteme kayıtlı olan T.C Kimlik numarası ile yapılacak işlemler ekseninde, saatler alan transferlerin saniyeler içinde gerçekleşmesine olanak sağlandığı gibi, parça parça olan hesaplar tek bir noktada toplanabilecektir. IBAN bilgilerinin yerine; telefon numarası, kimlik numarası veya elektronik posta gibi sık sık kullanılan bilgiler geçecektir. FAST’te Kolay Adresleme adlı bir yapılanma da kullanıcıların hizmetlerine sunulmaktadır.

Mesai saatleri dahilinde çalışan klasik EFT sisteminin de eskisi kadar ilgi görmemesi beklenmektedir. EFT’yle yapılan işlemlerin süreçleri daha karmaşık işlerken, FAST sistemi 7/24 şekilde aktif olarak çalışmaktadır. FAST sisteminde EFT’nin ötesinde, gönderene ve alıcıya da ayrı ayrı bildirimler gönderilip, bilgilendirmeler daha hızlı gerçekleştirilmektedir.

FAST yaparken dikkat edilecek yöntemler ise şunlardır:

 • Farklı bankalardan hesap transferi,
 • Başka bir IBAN’a ve Kolay Adreslemeye yapılan transferler,
 • Türkiye Merkez Bankası’nın belirlediği limitler içinde transferler,
 • Anlık para transferleri…

FAST sisteminde yukarıdaki ayrıntılara dikkat edilerek transfer işlemleri yapılmaktadır. Bu sebeple, yeni düzenleme yapıldığından ötürü, işlemler bu kapsamların içinde değerlendirilmelidir. FAST sisteminin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan başlıklarında aşağıdaki maddeler geçmektedir:

 • 7 gün, 24 saat para yatırılabilecek ve kullanılabilecek.
 • Kullanıcılara işlemlerle birlikte bilgilendirme de yapılacak.
 • Ödemeler çok hızlı şekilde, saniyesinde gerçekleşebilecek.
 • Kolay Adresleme Sistemi üstünden, mobil telefon numarası, T.C Kimlik Numarası, elektronik posta adresi de banka hesaplarıyla eşleştirilebilecek.

Bu uygulamayla beraber, her an her saniye alışveriş yapabilme olanağı da sağlanacaktır. Öyle ki, bir bankadan diğerine aktarma yapabileceğiniz de görülecektir. Açık bankacılık ve özgür işlem gerçekleştirme olanağıyla beraber, banka hesabı bulunanlar teknolojiye de entegrasyon sağlama önceliğini elde etmiş olacaklardır.

Paranın FAST’le aktarılma süresi ortalama 2 saniyede yapılmaktadır. 20-25 saniye arasında yapılamayan transfer ise iptal olmaktadır. Alternatif bankacılığın en önemli buluşlarından biri olan FAST, kişiden kişiye ödemeyle beraber, ticari işlemleri de geliştirecektir. Süpermarketlerde, pazarda, AVM’ler de yapılan alışverişler de renklilik kazanacaktır.

FAST Sistemi Hangi Bankalarda Var?

FAST sistemi hangi bankalarda diye soracak olursak, 21 bankayla entegrasyon işlemlerinin uyuştuğunu söylememiz olasıdır. Bununla beraber, en kısa sürede banka sayısı arttırılırken, banka dışı kurum ve kuruluşların da devreye sokulmaları beklenmektedir. Böylelikle, dijital çağın etkisiyle dijital ekonomi de devreye sokulmuş olacaktır.

FAST sisteminde bireysel ve ticari her türlü para akışının sağlanmasına olanak tanınır. Kare kodun yanında, Ödeme İsteme denilen R2P (Request To Pay) içeriği de devreye sokulmaktadır. 8 Ocak 2021’de başlatılan bu işlemin e-ticareti, perakende satışları da etkileyeceği ifade edilmiştir.

Yenilikçi finansal teknolojilerinin desteklendiği bir yüzyılla birlikte, FAST de ön plana çıkmaktadır. Birçok banka bu gerçeğin farkında olduğu için, sistem karşısında yenilenme ihtiyacı hissetmektedir. Rekabetin de artış gösterdiği günümüzde, FAST sistemiyle çağımıza kolaylıkla adaptasyon gerçekleştirilir. Bunun üstünden, % 50’yi aşmayacak fast ücreti de kesilebilecektir. Bu ücretin de bankalardan kesim gerçekleştirmeleri için, TCMB’nin de bir ortalama tutturması talep edilmektedir. Bu sebeple, FAST kullanıcılarının da TCMB’nin resmî internet sayfasını sürekli kontrol etmeleri salık verilmektedir.

7/24 Para Transferi Yapan Bankalar

FAST, ilerleyen bankacılık sektörüyle, pilot düzlemde birkaç bankayla yola çıktığı gibi, gitgide genişlemektedir. O anlamda, hemen hemen çoğu müşterinin işlem yaptığı ve hesabının bulunduğu genel bankalar aktif ve alternatif ödeme çizgisine ivedilikle geçmişlerdir. FAST sistemiyle, birlikte 7/24 para transferi yapan bankalar ise şöyle verilmektedir:

 • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası)
 • Garanti BBVA
 • Akbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Denizbank
 • Kuveyt Türk
 • Burgan Bank
 • Fibabanka
 • ING Bank
 • Odeabank
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Albaraka
 • Anadolubank
 • QNB Finansbank
 • Ziraat Bankası
OTO
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git